YILDIZLI YARA BANDI

YILDIZLI YARA BANDI

Küçük kız kendisini tırmalayan kediye kötü bir bakış attı ve ağlamaya başladı. Kızının çığlığını duyan babası geldiğinde onu yerde oturmuş, ağlarken buldu. Eğilip kızını kucağına alan babası bir yandan da gözlerini siliyordu.
Babasını gören Zehra hissettiği korkuyla olayı anlatmaya başladı. Sadece kediyi sevmek istediğini, ancak onun kendisini tırmaladığından bahsederken çoktan eve ulaşmışlardı bile.
Zehra'nın 'Artık kedileri sevmiyorum' lafını duyan babası gülümsedi ve küçük kızını koltuğa bıraktı. Zehra yaralı ellerine bakarken, babası getirdiği yara bandını güzelce temizlediği ellerine yapıştırdı. "Senin ona zarar vereceğini zannettiği için kendini korumaya çalışmıştır. Yoksa kediler uysal varlıklardır. Sana zarar vermek istememiştir. " dedi babası ve kızının başını okşayıp çıktı odadan. 

Küçük kız bir süre elindeki yıldızlı yara bandına baktı ve annesini bulmak üzere odadan çıktı. Olayı anlatacak olmanın verdiği heyecanla koşturan küçük kız mutfakta annesini ağlar vaziyette görünce duraksadı. 'Acaba annemi ben mi ağlattım?' Diye düşünen Zehra o gün hiç yaramazlık yapmadığını fark etti. Bu ihtimali kafasından def eden küçük kız teselli etmek için usulca sarıldı annesine. 

Annesi her ne kadar kızının yaptığına anlam veremesede doğradığı soğanları bir kenara bıraktı ve dönüp kızına sarıldı. Zehra'nın "neden ağlıyorsun" sorusunu duyan annesi gülmeye başladı. Merakla kendisine bakan kızına, soğan doğradığı için gözünün yaşardığını söyledi. Soğan doğramanın göz yaşarması ile ne alakası olduğunu düşünen Zehra annesinin onunla dalga geçtiğini zannetti. Zehra'nın olaya anlam veremediğini gören annesi açıklama gereği duydu:

"Yaratılmış olan bütün canlılar kendini koruma içgüdüsüne sahiptir. Ancak hepsinin yöntemleri farklıdır. Mesela soğan kendisini mikroplara ve böceklere karşı koruyabilmek için sülfürik asit dediğimiz bir madde salgılar. Soğan doğrarken gözlerin yaşarması da bu yüzden. Bu madde göz ile temas ettiğinde, göz yabancı maddeleri temizleyebilmek için gözyaşı salgılar. Yani ben ağlamıyorum. Sadece soğan doğradığım için gözlerim yaşardı."

'Ne kadar ilginç' diye düşündü Zehra.
'H.Z Allah her şeyi muntazam bir şekilde yaratmış...'

                        Bedia Gülderen USLUER

Aksaray Nöbetçi Eczaneleri
 • BIST 100

  2.830%1,59
 • DOLAR

  17,9027% 0,02
 • EURO

  18,5396% 1,43
 • GRAM ALTIN

  1.036,8% 0,31
 • Ç. ALTIN

  1710,72% 0,31
Hamza usluer
3.11.2020 18:32:37
Saksıyı iyi çalıştır. Çok güzel olmuş teşekkürler kızım.