Aksaray Nöbetçi Eczaneleri

Yılmaz R. Demiryürek


ULU HAKAN


    Tarihimizde en büyük haksızlığa uğramış, en önemli devlet adamı II. Abdülhamit Han önceki dönemin ağır yüklerini yüklenmiş, dağılma aşamasındaki İmparatorluğu 33 yıl gibi uzunca bir süre ayakta tutarak yeniden diriliş hamleleri yapan ve güçlenmenin mimarıdır. Kızıl Sultan yakıştırmasıyla lekelenmeye çalışılan ama tutturulamayan, vatansever Türk İslâm sembolü  Hakan aynı zamanda yalnız ve talihsiz bir insandır.
    Tahta çıktığında devlet ekonomik, askeri alanda zayıflamış; sosyal denge bozulmuş, bürokrasi iş yapmaz vaziyette, ülke batmanın eşiğindedir. Meşrutiyet ilan edilmiş, mecliste çoğunluk Arap, Arnavut, Ermeni Rum..! Tümü çoğunlukta hepsi bilinçli şekilde özerklik, bağımsızlık peşinde, Türkler azınlıkta en saf, samimi, hem de en az okumuşu...Durumun vahametini bilen Ulu Hakan  devletin bekası milletin birliğini düşünerek,kendisine verilen fesih yetkisini kullanarak meclisin görevine son verir. Adeta buna da mecbur kalmıştır. 
   Namuslu, dindar, milliyetperver Hakan tahtta bulunduğu sürede eğitime, sanayiye, kalkınmaya, askeriyeye ve tarıma büyük önem vermiş; her alanda çağın, toplumun ihtiyaçlarına uygun  olarak atılımlar yapmış ve devleti dünyada saygın hale getirmiştir. O zamanın büyük emperyal güçleri Almanya, İngiltere ve Rusya'yı birbirine düşürerek ülkeyi tehdit ve tehlikelerden uzak tutmuştur. Döneminin en iyi diplomatı, stratejisti, oyun kurucusudur. Bunun için de zekâ, yetenek, akıl, istihbarat ve millî bir şuur gerekir. Hepsi de kendisinde mevcuttur. 
   Gök Sultan kurduğu büyük istihbarat ağı ile her ülkede olanı biteni, planları önceden öğrenerek karşı tedbirleri alma konusunda oldukça mahirdir. Batı ın tezgahlarını başlamadan bozan dehadır. Devlette bu konuda maalesef yalnızdır,onu anlayıp,bilen kadrolar ne yazık ki yoktur. Buda en büyük şanssızlığıdır. 
    Ulu Hakan halis bir mümindir. Merhameti, insan sevgisi,vatan  ve devlete bağlılığı hat safhada sır. Devrinde hiç kimse idam edilmemiştir, sürgüne gönderdiklerine maaş bağlayıp kimseye muhtaç olmamalarını sağlayan vicdan ve merhamet timsalidir. 
    Kurmay Subaylık gibi günümüzde de askeri dehalığı kuran Mustafa Kemallerin yetişmesinde en büyük hizmeti yapan da odur. Demir yollarının hem savaş, hem günlük hayat, hemde ekonomideki önemini bilerek bir uçtan bir uca donatandır. Duyun-u umumiyeden kurtulmak için borçların büyük bölümünü ödeyendir. 
    Diplomaside bir dehadır. Kendisi ile bu konuda görüşmeye gelenlerin hobi ve ilgi alanlarını öğrenip o konudaki bilgisini saatlerce anlatıp kendisine hayran eder hatta görüşme konusunu bu minvalde inkişaf ettirir. Gelenler çok büyük etki altında kalarak ayrılırlar. Tabiiki nezaketi, zarafeti bambaşka. Bunları söyleyenlerin hepside yabancı diplomatlardır. 
    Musikide,hat sanatında mahir olduğu kadar asıl mesleği olan marangozluğu ayrı bir ehemmiyet taşır. Sadece bu işle uğraşmış olsa idi... O devirde bu mesleğin dünyadaki öncüsü olabilirdi.
    Büyük Hakan, muhteşem 33 yılın ardından 31Mart vakasına istese engel olup tahtında kalabilirdi ama o yine Devletin bekasını, milletin birliğini düşünerek olası bir karışıklığa meydan vermemek için tahtından feragat edebilen yüce bir Hakana yakışanı yaparak köşesine çekilmeyi bilendir. 
      Tahttan indikten sonra Rus Çarı'nın davetini, Alman İmparatorunun görüşme isteğini reddedip ilticayı ve devlette ikilik yapacak herhangi başka bir durumu reddeder.Sürgün hayatı yaşamayı tercih eder.
    Abdülhamit Han'a düşman olan Yahudi,Ermeni,Rus,İngiliz vs. hepsi kızıl Sultan dediler. Onlar kendilerine yakışanı yaptılar da  bizden gibi görünüpte aynı naneyi yiyenler var ya işte onların da diğerlerinden farkı yok. Şahsını tanıyanlar doğruyu, gerçeği bilenler de Ulu Hakan, Gök Sultan olarak hep anmaya,sevmeye,yazmaya devam edeceğiz. 
    Bir konu varki: İçler acısı, yürek dağlayıcıvakıa,Ulu Hakan ile Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk üzerinden Osmanlı ve Cumhuriyetimiz üzerinden hesaplaşmak isteyenler, konu hakkında bilgisi olmayıp fikir ve görüş belirtenlerin cahilliğine verebiliriz.. Onlar her iki kahramanımız hakkında ne kitap ne de makale okumamışlardır Kulaktan dolma bilgilerle iştigal ettikleri bellidir.
    Ulu Hakan Abdülhamit Han: Ömrünü devlet'i, millet'i ve dini için vakfeden, vatanı yangından, afetten,felaketlerden uzak tutarak, yangınlara su tutan Hakan'ımızı rahmet, şükran ve minnetle yad ediyoruz. Allah'ın rahmeti, mağfireti ve rızası üzerine olsun.

Aksaray

09.04.2020

 • İMSAK 04:44
 • GÜNEŞ 06:10
 • ÖĞLE 12:50
 • İKİNDİ 16:28
 • AKŞAM 19:21
 • YATSI 20:41
 • BIST 100

  93.225%0,00
 • DOLAR

  6,7822% 0,16
 • EURO

  7,3900% 0,27
 • GRAM ALTIN

  358,91% 0,09
 • ÇEYREK ALTIN

  592,2015% 0,09