Aksaray Nöbetçi Eczaneleri

Yılmaz R. Demiryürek


TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ


1 Ağustos 2019’da kamu çalışanları sendikaları ile hükümet arasında toplu sözleşme görüşmeleri başlayacak. Bu müzakerelerin insan onuruna, hayatın gerçeklerine yakışan bir anlayış ile neticelenmesi en büyük dilek ve temennimizdir.

Yapılacak olan karşılıklı görüşmelerde ümit ve arzum odur ki; hayat şartlarına dikkate alınarak çarşı, pazar ve market fiyatları analiz edilerek detaylı şekilde masaya yatırılıp inanılır ve güvenilir bir maaş artışı yapılması, memur ve emeklileri memnun edecek bir anlaşma yapılması gerekmektedir.

Üye sayısı olarak en büyük konfederasyon olan MEMUR-SEN bu konunun yetkilisidir. Ancak Memur-Sen görüşmelere tek başına katılmak istemektedir. Bu doğru ve gerçekçi değildir. En köklü sendika olan TÜRKİYE KAMU-SEN ile birlikte görüşmelere katılmalıdır. Diğer sendikalar da katılmalıdır. Ne kadar çok katılım olursa -kamu emekçilerini temsil bakımından- o kadar etkili ve doğru olacaktır.

Sendikalar görüşmeler öncesi bir araya gelerek ortak görüş, istek ve temennilerini dile getirmeli ve bir orta yol bulunarak bu temennilerin tamamını kapsayan bir müzakere yapılmalıdır. Gerçek enflasyon ortaya konmalı, bütün sendikalar tek ses ve tek yürek olarak hareket etmelidir. Bu duruş memurların elini güçlendirecek ve 5 milyon kamu çalışanı ve emeklisi ile aileleri ortalama 20 milyon insanı ilgilendiren bu görüşmeler olumlu sonuçlanacaktır.

İmza yetkisi Memur-Sen’dedir. Bu yetkiye sahip olduğu için organize etmek de onların işidir. Konfederasyonlar güç birliği yapmalı, isteklerini makul ölçülerde kabul ettirmelidir. Eğer Memur-Sen tek başına pazarlık yapar, diğer sendikaların görüşlerini hiçe sayarsa bu durumun sorumluluğundan kaçamayacaktır. 2 yıl önceki anlaşmada büyük bir hayal kırıklığı yaşanmış, atılan imza ve yapılan artış hiç kimsenin içine sinmemiştir. Memur ve emekliler masa başında hüsrana uğramanın öfkesini duymuş; Memur-Sen üyeleri dahil herkes isyan etmişti. Yine ve yeniden hüsran olmaması için, 20 milyon insanın hakkı için imza yetkisinin tek sendikada olmaması, sendikaların üye sayısına göre temsil edilmesi ve oy hakkı olması, bütün görüşlerin dinlenmesi, taleplerin dikkate alınması gerekmektedir. Yetki ve sorumluluğun paylaşılması gerekmektedir.

Hükümetimiz genel seçimler öncesinde 3600 ek gösterge sözü vermişti. Aradan 1 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hala ses-seda yok! Toplu görüşmelerde bu konuya da öncelik verilmesi ve bir an önce kanunlaşması gerekmektedir. Bütün memur ve emeklilerin 3600 ek göstergeden yararlanması sağlanmalıdır.

Kamuda memur çeşitliliğine son verilmeli, 4/B,4/C, sözleşmeli gibi ayrımlara bir an önce son verilip tamamı 657’ye tabi olmalı ve kanunun haklarından istifade etmeleri sağlanmalıdır.

Memur eşlerinin ayrı yerlerde görev yapmalarına çözüm üretilmeli, aile bütünlüğünü sağlayacak düzenleme yapılmalıdır. Bu konu iş gücü ve personel verimliliğini artırmada elzemdir.

Yönetici atamaları ehliyet ve liyakat esas alınarak yapılmalıdır. Sadakat ve biat anlayışına son verilmelidir. İşin ehline verilmesi sünnettir. Bu konuda bütün konfederasyonlar görüş birliğine varmalı ve acilen çözüm üretilmelidir. Önemli olan vatana ve millete sadakattir. Herkes kendi özel işinde liyakatli ve ehil insanları seçerken; devletin ehil insanları seçmemesi düşünülemez.

1 Ağustosta başlayacak olan toplu görüşmelerin memur ve emeklileri memnun edecek, insan onuruna yakışan, enflasyon oranının üzerinde refah payı artışı ile sonuçlanması en büyük dileğimizdir.

Aksaray

18.02.2020

 • İMSAK 06:03
 • GÜNEŞ 07:25
 • ÖĞLE 13:03
 • İKİNDİ 16:02
 • AKŞAM 18:31
 • YATSI 19:47
 • BIST 100

  119.656%-0,94
 • DOLAR

  6,0675% 0,36
 • EURO

  6,5715% 0,31
 • GRAM ALTIN

  309,95% 0,84
 • ÇEYREK ALTIN

  511,4175% 0,84