Aksaray Nöbetçi Eczaneleri

Yılmaz R. Demiryürek


Tarım İle Kalkınalım


  Ülke gerçekleri ile örtüşen,çözümlere yönelik,hedefleri olan tarım politikaları uygulanmalı:Bunun için,Devletin önderliğinde ve koruması altında,örgütlü çiftçi,liyakatlı uzman kadroların bu işe gönül vermiş,birikimli insanlarla tarım siyasetinin,yurdumuzun geleceği için çare ve kurtuluş olabilir. 
  Öncelikle Devletimiz çiftçiyi ve tarımı öncelikli ve birinci konu haline getirip,siyasi iradeyi ortaya koyabilmeli. 
  Tarımdaki girdilerin fiatları düşürülüp, çiftçiyi ve köylüyü destek verilmeli.Başlıcaları,gübre,tohum,mazot ilaç,elektrik vs. Hububat başta olmak üzere taban fiatları verilerek ,çiftçinin kafasındaki soru isaretleri giderilip,rahat nefes almaları sağlanmalı,gelecek kaygıları yok edilmeli,tarım özendirilmeli. 
  Atıl durumdaki üretim alanları haraketi geçirilmeli,Devletin elindeki mera özelliğini yitirmiş alanlar uzun vadeli ve cuzi bir fiatla köylüye kiralanmalı tarım arazileri genişletilmeli. 
   Devletimizin tarlaları toplulaştırması,tarım şurasını toplamasını çok anlamlı buluyorum. Tabiki doğru atılmış adımlar,bunun bir sistem haline getirilmesi zaruridir. 
  Allah bize öyle bir vatan bahsetmiş ki Dünya'da böyle  Coğrafya kimseye nasip olmaz. Güneş,su,hava,mevsim,iklim her şey güzel ama bir türlü değerlendiremiyoruz. Neler yapılıp yetiştirilmezki, nedense hep bir yerlerde eksiklik var. 
  Ufacık Hollanda,yüz bin ero ihracat yapacak,sanayi ülkesi Almanya 65 milyar dolar,Fransa ona yakın bunlarda bizim gibi güneş,iklim,mevsimde yok ama ortada orantısız bir durum var!
  Bunun için bir sistem olmalı,yıllardır tarım politikalarına kafa yorup bu konularda uzmanlaşıp gönül vermiş kadrolarla Devletin himayesinde tarım kentleri uygulamaya konmalı,gerekli çalışmalar bir önce başlatılmalıdır. 
  Milli ve yerli,kalkınma modeli tarım kentlerinde sosyal, Kültürel alanda şehirde ne varsa hepsi köylülerde bulunmalı,tarıma dayaklı sanayi,tarım ve hayvancılıkla ilgili kurumlar etkin şekilde kurulmalı,kooperatifçilik özendirerek,iş ve güç birliği sağlanmalı,kurtulacak fabrikalara çiftçiler,köylüler ortak edilip,kendi işyerlerinde çalışıp hem mal sahibi, hem üretici, hemde işçi olarak üretim,çalışma azmi şevki ve heyacanı ile çok daha verimli olacaktır.
   Yerli tohum,organik gübre,toprağa çevreye,canlıya,insana zarar vermeyen ilaçlama öncelik ve mecburiyet olmalı,yabancı hibrit tohumlardan ilaçlardan gübrelerden kurtulmalıyız,hem para,hemde bağımlılıklara son vermek esas olmalı,bize ait tohumlar seleksiyondan geçirilerek ekilip,dikilmeli, uygulamaya konmalı. 
   Birde önemini şöyle anlatalım:Bizim yıllardır enflasyon diye bir belasız var. Gıda ürünlerinin artışı,enflasyon üzerindeki baskısı ve bundan dolayı faizlere verdiğimiz paralar!Eğer sadece bu bile yeter. Kaldıki işsizliği,istihdama,üretime katkısını ithal ettiğimiz ürünleri de düşünürsek hele mutlu, umutlu geleceğinden emin üretici, çiftçi ve köylülerin mutluluğu ayrı bir değer. 
  Tarım kentleri uygulaması ile bu coğrafyadaki üç kıtaya yetecek kadar gıda ve tarım ürünleri  potansiyeliz var2023 hedefi olan 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmanın yolu köyü, köylüyü çiftçiyi kazandırmaktan geçer hepimizin ortak amacıda bu olsa gerek!
   Bu aziz vatanda eğer:sadece deniz ve deniz ürünlerini değerlendirebilseydik zengin olurduk,madenlerimizi akılcı bilimsel harakete geçirebilseydik maden zengini,bitmez tükenmez olan güneş ve rüzgar enerjisini değerlendirirsek enerji üssü ve zengini olabilirdik.  Adeta servet üzerinde yaşıyoruz ama bir türlü onları harekete geçiremiyoruz. Tabiki bu durumlar hepimizi üzüyor. 
  Güçlü Devlet mutlu Millet
 Yarınına umutla bakan neslimiz için; tarım politikası Milli eğitim ve savunma kadar önemlidir. Bunun reçetesi tarım kentlerinin kurulması uzman ve gönül erbabı kişilere görev verilerek, Devletimizin öncülüğü ve himayesi ile olabilir.  Enflasyona,işsizliğe,yoksulluğa mutluluğa,bağımlılıktan kurtulmaya,sağlıklı beslenmeye çare olabilir. Daha ne olsun?

Aksaray

10.08.2020

 • İMSAK 04:14
 • GÜNEŞ 05:47
 • ÖĞLE 12:54
 • İKİNDİ 16:42
 • AKŞAM 19:51
 • YATSI 21:19
 • BIST 100

  1.061%2,53
 • DOLAR

  7,3267% 0,49
 • EURO

  8,6516% 1,39
 • GRAM ALTIN

  477,15% -0,48
 • Ç. ALTIN

  787,2975% -0,48