Aksaray Nöbetçi Eczaneleri

Bedia Gülderen Usluer


Sular Padişahı


Size küçükken yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum;
Ben ve ailem, Antalya'da yaşayan teyzemi ziyarete gitmiştik. Birkaç gün kalmayı planlıyorduk. Teyzemin evi sahile çok yakın. Bundan faydalanmak isteyen kuzenlerim ve ben sahilde oynamak için annelerimizden izin aldık. Normalde gönlü razı olmayan annelerimiz yanımızda, büyük kuzenim Arif Abi' nin de geleceğini öğrenince gönül rahatlığıyla izin verdiler. Netice de küçüçük çocuğuz, tek başımıza gitmemiz uygun olmaz. 
Kova-kürek-top felan derken elimizde bir yığın oyuncakla yola koyulmuştuk. Zaten yürüme mesafesinde olan sahile çabucak varmıştık. İlk önce biraz top oynamıştık. Sonra topu bir kenara bırakıp kumdan kale yapmaya karar vermiştik. 
Kalenin duvarıdır, bayrağıdır falan derken çok güzel bir kale yapmıştık. Ta ki küçük kuzenim Kerem çığlık atana kadar... Onun çığlığından korkan Selen refleksle kaleyi yıkmıştı. Kısaca bütün emeklerimiz boşa gitmişti. Nihayet yıkılan kalenin şokundan çıkmayı başardığımızda Kerem' in baktığı yere bakmayı akıl edebilmiştik. Bir de ne görelim?! 
Biraz önce kenara koyduğumuz top şimdi denizin ortasında yüzüyor. Hemde bayağı uzaklaşmış. Olaya akıl erdiremeyince susmaya karar verdik.
10 dakika sonra büyük heveslerle geldiğimiz sahilde moralimiz bozulmuş bir şekilde oturuyorduk. Ta ki Selen bir şey anlatmaya başlayıncaya kadar:
— Ben geçen gün bir şey duymuştum. Denizin altında yanlız başına yaşayıp denizlerde hüküm süren bir padişah varmış. Adı da 'Sular Padişahı' ymış. Kendini rahatsız edenlere ceza olsun diye onların eşyalarını alırmış. Belki bizim topumuzu da o almıştır. 
Selen' in söyledikleriyle yine bir sessizlik oluşmuştu. Sonra topun başına gelenle ilgili ardı ardına hayaller kurmuştuk. Sahildeki yengeçlerden tutun, denizdeki yunuslara kadar...
Başından beri sessiz kalan Arif Abi dayanamayıp olaya dahil oldu ve bizim sabahtan beri çözmeye çalıştığımız şeyin bilimsel açıklamasını yaptı:
— Deniz ve okyanuslar da suların yükselmesi ve bir süre sonra eski haline dönmesine 'Gel-git Olayı' bir diğer deyimiyle 'Med-cezir' denir. Dünya üzerindeki sular Dünya; Güneş ve Ay arasındaki çekim kuvvetinden etkilenerek yükselirler. Kısacası topun o kadar uzağa gitmesinin asıl sebebi Sular Padişah' ı veya başka bir şey değil, dalgaların gel-git olayı...
Gerçeği öğrenmenin verdiği şaşkınlıkla bir süre birbirimize bakmış, sonra da oyunumuza kaldığımız yerden devam etmiştik. Ne de olsa çocuktuk...

                                                        Bedia Gülderen USLUER

 • BIST 100

  2.444%1,61
 • DOLAR

  17,5257% -0,01
 • EURO

  17,5100% 0,55
 • GRAM ALTIN

  964,78% -0,53
 • Ç. ALTIN

  1591,887% -0,53