Konuya değineceğim ama önce Aksaray’a bir kaç parantez açmak istiyorum. Aksaray’da Ak Parti bana göre kazanmadı, İyi parti seçimi Ak Partiye kazandırdı. Daha bir yıl olmamış seçim sonucuna bir bakalım, birde şimdiki seçim sonucuna bakalım. % 70 oy almış parti mahalli seçimlerde % 38 civarında bir oyla Belediye başkanlığını kazanıyorsun. MHP % 30 İYİ parti ise % 21 oy alıyor. İkisini toplasan % 51 oy eder. Yani bölünmüşlüğün içerisinden Evren başkan sıyrıldı. Ama Ak Parti ciddi manada oy kaybetti.
Şimdi bu bir mahalli seçim ama CHP ülke genelinde bayram yapıyor. İktidar partisi üzerine çıkmanın mutluluğunu yaşıyor. 11 milyon emeklin varken ve emeklinin yaşı 65 iken sen tutup bunu 43-45 yaşa indirerek EYT ile 17 milyona çıkarıp emekliyi mağdur edersen olacağı budur. Ha bu bir mahalli seçim iktidar il genel meclisinde yine birinci parti durumundadır.
Son dönemlerdeki söylemler ise, dün ile çekişmeye başladı. Vatandaşlar arasında inandırıcı bir lider kısvesi yok olmaya başladı. Ben bunu son dönemlerde sık sık yazdım ve ağır bir şekilde de eleştirdim. Vatandaşın cebine dokunma dokunursan sana dokunur dedim.
Vatandaş açlık sınırının altına düşmüş ve bunun hesabını seçimde sorar dedim. 11 bin lira ile İstanbul’da, Ankara’da ve İzmir’de nasıl geçinsin de sana oy versin. Adam bu para ile ev kirasını veremez, ekonomik olarak emekli çok mağdur diye sürekli yazdık çizdik.
İktidara yakın Televizyonların siz övüp şişirmesine aldandınız. Vatandaşın sen cebine dokunursan gözü hiç bir şeyi görmez. Oy aldığın İç Anadolu seni terk etti ise diğerlerini siz hesap ediniz. İnanın ben bunu çok önceden görüyordum ve yazıyordum.
Bugünden itibaren iktidar şapkasını önüne koyarak oturup düşünmeli. Nerede yanlış yaptık, seçmeni nasıl oldu da bu kadar küstürdük diye düşünmeli. Yoksa akıbeti gelecek seçimde Anavatan partisine döneceğini aklından çıkarmamalı.
Aksaray’da karşılıklı çekişme Evren Dinçer’in sıyrılmasına yaradı, ama MHP İrfan Çıkak iyi bir genç olmasına rağmen İyi partide Tuğrul Karacaer küçümsenecek bir oy almadı. Bu iki gencin çekişmesi İktidar partisine yaradı, yoksa seçim Aksaray’da da kaybedilecekti. Milletvekili Kaşlı’nın emekliler ile ilgili yanlış konuşması MHP eksi yazmıştır.
İktidar partisi artık ahbap çavuş ilişkisinden de vazgeçmeli. Hep yakınlar, eşler dostlar bir yere yerleştirilmeye çalışılmamalı. İl Genel meclis sıralamasına baktığınız zaman bunu açık ve net bir şekilde görürsünüz. O zaman oyunuzu kendiniz alacak seçileceksiniz.
Her seçim sonrası balkona çıkan Cumhurbaşkanı bu sefer özür dilemek için balkona çıkar diye düşündüm, nerede ise düşündüğüm gibi yaptı. Seçmenin % 25 kısmı sandığa gitmeyen seçmenin % 95 iktidar yanlısıdır. Ha iktidar partisi hiçbir şey yapmadı mı yapmadı dersem yanlış olur, ama vatandaşın cebine dokunursan sonuç böyle olur.
Emekliler küstürülmüş, iktidara sahip çıkan emeklilerimiz başka partilere oy vermiş veya sandığa gitmemiştir. Benim torun sandığa gitmemiş, ikinci oyunu vereceksin niye gitmedin dedim, “ iktidar partisi geleceğimizle ilgili ışık vermiyor, başkada bana yakın parti görmedim onun için oy atmaya gitmedim” dedi. Seçmen böyle sandığa gitmiyor.
Kıl payı merkezde seçimi kazandınız ama, ilçe ve kasabaların çoğunda seçimi kaybettiniz. Ne oldu da dün tepede iken bugün aşağıya indiniz. Demek ki bir yerlerde yanlış yapıldığını görmemeniz gerekmez mi? Evren başkanda çok fazla sevinmesin çok kayıp var.
Bu saatten sonra yeni parti oluşumlarını da beklediğimi söylemek isterim. Pusuda bekleyenler yavaş yavaş meydana çıkacaklardır. Ak Parti de eskisi gibi olmayacak ve iktidar vatandaşın beklentisine bakalım nasıl cevap vererek toparlayacaklar.
 


2.04.2024 13:05:00

Erdogan Kaya

Seçmen iktidarın kulağını çekti

Seçmen iktidarın kulağını çekti