Aksaray Nöbetçi Eczaneleri

Bedia Gülderen Usluer


Sadece ismi değil kendisi de ilginç!


Havaalanının kapısında halamı görmemle yanımda duran babamı dürtükledim. Buraya, yurtdışından gelen halamı karşılamaya gelmiştik. Halam bundan uzun zaman önce özel nedenlerden dolayı Avustralya kıtasında bulunan Samoa adlı bir ülkeye taşınmış, ben kendimi bildim bileli orada yaşıyor. Her sene ziyarete gelir. Ben bunları anlatırken babamla halam sarılmış ve sıra bana gelmişti. Bende halamla sarıldıktan sonra babam halamın bavulunu aldı ve arabaya yöneldik. Babam bavulları yerleştiredursun ben ve halam ön tarafta sohbete dalmıştık. Halama:

— E, hala? Bu sefer bana ne getirdin? Diye sordum. Çünkü halam, her gelişinden bana Avustralya'ya özgü şeyler getirirdi. Halam bu klasik soruma gülümsedi ve bana eve gidince anlatacağı çok ilginç şeyler olduğunu söyledi. 

Babam da gelince eve doğru yola koyulduk. Ancak gidene kadar merakımdan içim içimi yemişti. Nihayet eve ulaştığımızda ise halamın peşini bırakmadım. Bizi karşılayan annem ile halam ara arasındaki selamlaşma faslı bitmiş ve biz halamın kalacağı odaya geçmiştik. Şu an ise halam bavullarını yerleştiriyor, ben ise meraklı yeğeni olarak yanında oturdum onu bekliyorum. İşlerini bitiren halam bana döndü ve elindeki parayı bana uzattı. Ben parayı incelerken halam anlatmaya başladı:

— Bu Avustralya'nın madeni parası. O üzerinde gördüğün hayvan ise Avustralya' nın sembolü olarak görülen ornitorenk. 

Gerçekten de paranın üzerinde kunduzu anımsatan bir hayvan vardı. 

— İsmi çok ilginç değil mi? Diye sordum. Halam güldü ve şöyle dedi:

— Sadece ismi değil kendisi de ilginç! Kunduza benzeyen bir yapısı; perdeli ayakları, ördek gibi bir gagası ve ayağında bulundurduğu çok güçlü bir zehri var. Bilim adamları bu zehirde diyabet hastalarını tedavi için çok güçlü bir potansiyel olduğunu söylüyor. 

Avustralya'nın Doğu taraflarında yaşayan ornitorenkler hem suda hem de karada yaşayabilme özelliğine sahip.

Ortalama boyutları 40 cm uzunluğunda ve 1,5 kg ağırlığında imiş. 

Ayrıca su geçirmeyen sık, kahverengi kürkleri sayesinde soğuklara dayanıklıdırlar.

Anladığımı belirten bir ifade ile kafamı salladım. Halamın bu kadar bilgili olmasına mı şaşırayım yoksa ornitorenklerim bu kadar ilginç olduğuna mı bilemedim...

 

                                                      Bedia Gülderen USLUER

 • BIST 100

  2.444%1,61
 • DOLAR

  17,5257% -0,01
 • EURO

  17,5100% 0,55
 • GRAM ALTIN

  964,78% -0,53
 • Ç. ALTIN

  1591,887% -0,53


Asude Usluer
4.11.2019 19:52:33
Çok güzel bir çalışma olmuş başarılarının devamını bekliyoruz