Aksaray Nöbetçi Eczaneleri

Dr.İbrahim KUTLU


Pardon Seni Müslüman Zannetmiştim…


Bir arkadaşım anlatmıştı. Bir zamanlar İzmir’de yoldan giderken selam verecek birini aradı gözlerim diyor arkadaşım, Allah’ın selamını verecek birisini aradım, önümden gelenlerden birini gözüme kestirdim bana daha yakın geldi Selamün Aleyküm diye selam verdim diyor. Allahın selamını duyunca adam bana dönüp sert bir şekilde bakarak tanışıyor muyuz dedi diyor. Bende pardon seni Müslüman zannetmiştim diyerek selamı geri aldım diyor. Müslüman zannettiklerimize dikkat edelim. Toplumun ne hale geldiği ortada, İslam adına ahkam kesenler İslam adına ne yaptılar acaba ona bakmak lazım.

İslam iyi insan yetiştirmeyi hedefler. Bunu, İslam’da emir ve yasakların her birisiyle test etmek mümkündür. Mesela,  İslam, “başkasını düşünme ahlakını öne çıkarır. Bu düşünceye sahip olan müminler, ensar ruhuyla dopdoludur.  Kendileri fakru zaruret içinde yaşasalar bile başkalarını kendilerinden önde tutarlar.  Bunlar, nefislerinin tamahkârlığından ve açgözlülüğünden kendilerini korumuş kimselerdir.   Böyle bir ruh hali, bizim geleneğimizde yerini almıştır.   

Yaşadığımız yüzyıl, bireyselliğin, benmerkezciliğin, çıkar ve egonun kışkırtıldığı bir yüzyıl haline geldi. Modernitenin bir ürünü olan bireyselliğin temel felsefesi, bir İslam âliminin ifadesiyle “benim karnım tok, başkaları açlıktan ölürse ölsün, bana ne!” anlayışıdır. Böyle bir zihniyetin alfabesinde paylaşma, ötekini düşünme, düşeni kaldırma gibi erdemli davranışlar yerini; pragmatist, menfaatçi ve lüpçü tavırlara bırakmış gibidir. Aslında materyalizmin tabiatında bu vardır. Eğer bireyin menfaati yoksa böyle bir kimsenin gözünde,   hiçbir ahlaki değerin anlamı yoktur. Hatta materyalist bir insan tasavvurunda; din, iman ve bunlardan beslenen anne-baba, vatan,  insan sevgisi, insana değer verme vb. gibi hasletler beyhude işlerdir.    

Bir düşünelim. Aidiyet duygusunu kaybetmiş, özgürlüğü Allah’tan bağımsızlıkla temellendirmiş, kutsal olan bütün bağlardan kendisini arındırmış olan bir azmanı hangi güç, hangi yasa frenleyebilir? Değil frenlemek,  tuğyanları oynayan bir değersiz,  menfaati uğruna en yakınını satmaktan bile geri durmaz.  Gürcistan’da,  Stalin döneminde, olay, Gürcistan’ın bir köyünde yaşanır. Bir gün baba ekmek kuyruğuna geçer.  Oğlu evde hasta olduğu için –ne de olsa fıtrattan beslenen bir babalık şefkat ve merhamet hissi vardır- oğlunun ekmek hissesini de alır, iyilik olsun diye. Bu haksız bir kazanç da değildir. Oğul, hemen babasını KGB’ye ekmek çaldı, haksız kazanç sağladı diye şikâyet eder. Karşılığında terfi ya da maddi bağlamda ödülünü alır. Baba ise,  haksız kazanç sağlamaktan kurşuna dizilir. Stalin bu olayı duyunca, çarpılmışa döner. Bir insan ki der, babasını bile ihbar ediyorsa, hiçbir değer, hiçbir aidiyet hissi, hiçbir insanilik kalmamış bir adamdan, her şey beklenir. Bu adam, üç kuruş uğruna vatanını bile satar diyerek,  adamın oğlunu da kurşuna dizdirir. Herhalde bu olay, bize din, ahlak ve ahlaki erdemler bağlamında bir şeyler anlatıyor olmalıdır.

 

Her gün televizyon ekranlarında ve okuduğumuz gazete köşelerinde ahlakın dibe vurduğu olaylardan söz ediliyor. Her birimiz yüzümüz kızararak ve içimiz burkularak bu haberleri okuyor ya da dinliyoruz. Cemiyetimizin en büyük hastalıkları arasında kul hakkı” kavramının zedelenmesi geliyor. Sanki helal-haram duyarlılığını gözetmek enayilik gibi değerlendiriliyor. Elbette yasalarımızda her türlü yolsuzluk ve hırsızlıklarla mücadele etmeye âmir hükümler var. Önemli olan kâğıt üzerindeki âmir bu hükümleri, gönüllerde âmir hale getirmektir. Bunun yolu da imana dayalı bir eğitimden geçiyor. 

Unutmayalım ki, milletimizin tarihsel sürekliliğinin yakıtı,   ahlaki değerlere bağlılıktır.  Acaba toplum olarak bu konu üzerinde ne zaman köklü çözüm önerileri geliştireceğiz? Bu soruya toplum gemisinin kaptan köşkünden tutun da en alt birimlerinde görev alan herkes cevap bulmak gibi bir sorumluluğa sahiptir, diye düşünüyorum.

 

       

Aksaray

13.07.2020

 • İMSAK 03:38
 • GÜNEŞ 05:24
 • ÖĞLE 12:55
 • İKİNDİ 16:48
 • AKŞAM 20:15
 • YATSI 21:53
 • BIST 100

  114.809%-0,85
 • DOLAR

  6,8670% 0,08
 • EURO

  7,7838% 0,29
 • GRAM ALTIN

  397,12% -0,21
 • ÇEYREK ALTIN

  655,248% -0,21