Aksaray Nöbetçi Eczaneleri

Yılmaz R. Demiryürek


Öğretmenliğin Önemi


 1928'de Atatürk'e baş öğretmenliğin verilmesi sebebiyle 1981 yılından bu yana her yıl 24 Kasım öğretmenler günü olarak kutlanır. Ö gün toplantılar yapılıp,güzel sözler söylenip,öğretmenliğin önemi,kutsallığı,vaz geçirmezliği anlatılır.,İnsanlarımızın bir çoğu öğretmenlerini ziyaret edip,hal hatırını sorduğu,resimler çektirdiği,en üst makamlarda ağırlandığı,eğitimcilerin ve öğretmenliğin önemi vurgulanır. Çok hoş,anlamlı,gurur verici bir durum,o gün öylece sürer gider. Bunlar yeterli mi? tatmin edici mi? Eğitimi,egitimcileri,öğretmenliğin icinde bulunduğu problemleri çözüyor mu? Birde emekli öğretmen ve eğitimci olarak durum anlatalım diye düşündük!
  Peygamberlerin hepsi birer öğretmendir:Doğruyu,güzeli,emir ve yasakları,iyi insan,mutlu Millet ,insan hayvan, tabiat ilişkileri,sosyal hayat,ebedi hayatla ve diğer tüm öğretilmesi gerekenleri görevlerinin gereğini yapmışlardır. Peygamberimizde hadis ve sünnetleri yaşantısı ile en güzel şekilde yerine getirirmiştir.
  Baş Öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk; Kurtuluş savaşında hiç bir öğretmeni askere almamış,siz asıl cehaletle savaşta lazımsınız, demiş,Paşam Milletvekilleri maaşını ne kadar yapalım dediklerinde,öğretmen maaşını geçmesin der,Muallimler,yeni nesil sizin eserimiz olacaktır vecize ve sözleriyle Eğitime ve öğretmenliğe verdiği önem ve değer ortadadır. 
  İki Mustafa'mızın Önderlerimizin bu konularda daha çok aydınlatıcı sözleri var ama hepsini yazmak çok uzun sürer zaman zaman başka yazılarımızda değineceğiz.  Simdi bizde günümüzde yapılması gerekenleri söyleyelim istedik:
  Öncelikle kalkınmış gelişmiş ülkelerden bazılarına bakalım,Almanya,japonya,Güney Kore,Finlandiya vs ülkeler. Güçlü olma ,kalkınmanın altında temel gerçek eğitim,öğretim,öğretmene dayanıyor,aksini iddia edenler kalkınmamış ülkelere baktığımızda tam aksini görebiliriz.
  Öyleyse neler yapabiliriz ?
  Öncelikle öğretmen okulları yeniden açılmalı, orada görev yapacak öğretmenler itina ile seçilmeli,öğrenciler öğretmenliğin temelimi orada almalı,bu çocuklar eğitim fakültelerine mutlaka gönderilmeli,en üst düzeyde eğitimlerini alıp,bir öğretmende bulunması gereken ne varsa hepsi verilmeli,tam donanımlı yetiştirilmeli.
  Ögretmenlerin,ekonomik sorunu diye bir şey olmamalı,bu gün,yarın,bu hafta,bu ay ,bu yıl öğrenciler için neler yapabirimi düşünmeli,çocuklarımızı milli,insani,ilmi,yönden medeni milletler seviyesinin üzerine nasıl ulaştırımı gaye edinmeli bu düstura göre çalışmalı .
  ÖĞRETMENLİK kanunu çıkarılmalı,özel statü verilmeli,3600 göstergeyerine getirilmeli,bir an önce verilen sözler uygulamaya konmalı..
  Çeşit çeşit öğretmenlik nedir?sözleşmeli,ücretli,vekil her şeyden önce mesleğin ruhuna aykırı bir bir anlayış bunlar hemen kaldırılmalı.Hangi meslek gurubunda varki? Eğitim kurumunda böyle bir uygulama yapılabilir?
   Her öğretmen mutlaka bir ensturuman bilmeli,spor Ve sporculuk ruhuyla yetişmeli,çocuklarımızda aynı duyguları yaşayabilmeli, tiyatroyu,skeci,dramayı,eğitim sürecinde öğrenip,uygulayabilmeli, dilimizi çok iyi konuşmalı,milli tarihimizi iyi analiz edebilmeli,kültürümüze aşina olmalı yaşayıp,öğrencilere aynı duyguları yaşayabilmeli.
   Hepsi bir imam kadar dini bilgiye sahip olarak donatılmalı olup, inancını milleti gibi yaşayabilmeli bilgi inanç ideal sahibi olmalı.  Çünkü: Dinimiz din adamlarına bırakılamayacak kadar önemli öğrenilip doğru uygulanması,yaşanıp anlatılması elzemdir. Laikliğin önemini din ile uyumunu. mutlaka iyi anlayıp,anlatmalı. Peygamberimizin buyurduğu gibi: Zorlaştırmayınız kolaylaştırınız,korkutmayınız sevdiriniz hadislerine göre davranılmalı. Doğrusu laikliğin dinimizin esasında olduğu halkımıza doğru olarak bildirilip,anlatılmalı..
  Tarıma bir ziraat mühendisi veya teknikeri kadar hakim olmalı,köy ve köylüye rehberlik yapıp ışık şacabilmeli,Taşımalı eğitim olur mu?bu garabete son verilerek,ögretmen ve öğrenciler köy ve kasabalarında yeniden buluşturulmasıı,öğretmenler halkımızla köylümüze bütünlük arz edip,yan yana diz dize gönül bağı ile bağlanmalı. Arılar gibi çalışıp,ağlarını örümcekler gibi örmeli, geleceğin neslini yetiştirirken,köylerimizde ışıklarını saçmalı..
  Unutmayalımki her meslek gurubunu yetiştiren öğretmenlerdir,başarı ve başarısızlıkların altında eğitimcilerin rolleri asla yadsınamaz bir gerçektir. 
  FATİH SULTAN'A MEHMET'E cağ açtıran,MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'E tarih,milli şuur ve bağımsızlık mücadelesini vermemenin altında,özünde ömrü boyunca öğretmenlerinin emekleri ve verdikleri ruhun önemi etkileri vardır. 
  Uzun yıllardan sonra meslekten bir bakanın göreve gelmesi son derece önemli,bakanımızın her türlü konuya hakim olduğuna inanmak istiyoruz. Eğitim şurasını toplayarak geleceğin eğitimini planlamak,yetişmiş,yetkin ehil ,liyakanlı kadrolar oluşturarak yeni ufuklar oluşturabilmeli, eğitim konusundada bakanımıza kimse etki edememeli,yakın çevresinde ve taşra teşkilatlarında eğitimimizin,öğretmen ve öğrencilerimizin geleceği için bu çarkı çevirecek gönül kadroları oluşturulması,mesai mefhumu tanımayan gönüllü yöneticiler iş başında olup,işin ehli ve layıkları görev almalıdır. 
  Eğitim,öğretmen öğrenci hepimizin istikbali,geleceğe güvenle bakmada bizlerin  vaz geçilmezlerimizdendir,kalkınmış,güçlü,bölgenin,coğrafyamızın lideri olmak iddasındayız doğrudur böylede olmak zorundayız o halde:Egitimi öğretimi,öğrenci ve öğretmeni öncelikli konuma ve duruma getirmek mecburiyettir,mutlu Millet,güçlü Devlet olmanın anahtarı eğitimde olduğu gerçeği unutulmamalı..
   Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmenlerimizin gününü kutluyor, hepsine başarılar diliyorum.

Aksaray

13.07.2020

 • İMSAK 03:38
 • GÜNEŞ 05:24
 • ÖĞLE 12:55
 • İKİNDİ 16:48
 • AKŞAM 20:15
 • YATSI 21:53
 • BIST 100

  114.809%-0,85
 • DOLAR

  6,8667% 0,08
 • EURO

  7,7718% 0,14
 • GRAM ALTIN

  397,12% -0,21
 • ÇEYREK ALTIN

  655,248% -0,21