NEDEN KUTLAYALIM Kİ?!

Yılbaşından iki gün önceydi. Okul çıkışı arkadaşlarla eve doğru giderken kendi aramızda konuşuyorduk. Eve gittiklerinde, aileleri ile yılbaşı için yapacakları alışverişlerden bahsediyorlardı. Anlattıklarına göre yılbaşını bayram gibi geçireceklerdi. Onlar anlattıkça ben kendi ailemi düşündüm. Kendimi bildim bileli yılbaşı kutladığımızı hatırlamıyorum. Ben düşünürken arkadaşlardan biri:

— E, Zeynep? Anlatsana siz ne yapacaksınız? Diye sordu. 

— Biz yılbaşı kutlamıyoruz, dedim. Hepsi bana garip bakışlar attılar. Kendimi kötü hissettim ve bir şey demeden oradan ayrıldım. Eve gidene kadar bunu düşündüm. Eve gittiğimde de ağzımdan çıkan ilk şey buydu:

— Anne biz neden yılbaşı kutlamıyoruz?

Annem eve girer girmez bunu sormama şaşırmıştı. Beni yanına çağırdı ve anlatmaya başladı:

— Bu Noel denilen saçma kutlamalar gerçek olmayan bir hikayeye dayanır. Hikaye şöyledir; Bütün servetini kaybeden bir asilzâdenin üç kızı vardır. Yoksullukta kaldıkları için evlenemezler. Kızlardan en büyüğü, esir pazarında satılarak diğer kardeşlerin evleneceği parayı karşılamak ister. Fakat kardeşleri böyle bir fedakârlığa razı olmazlar. Derken Noel isminde birisi bu olanlardan haberdar olur. Bir kese altını gece bacadan içeri atar. 2. ve 3. günde diğer kızlar için atar. 3. günde kolu bacaya takılır ve yakalanır. Bu hikaye hakkında İngiliz Başrahip: 'Bu bir uydurmadır' demiştir. Sence onlar bile kendi kutlamaları inanmazken bizim kutlamamız ne kadar mantıklı? Peygamberimiz (S.A.V)'in bir hadis- i şerifi vardır: 'Kim bir kavme benzemeye çalışırsa o da onlardandır'. Biz Müslümanlar olarak neden Hristiyanların yaptığı şeyleri yapalım, neden kutlayalım ki?

Düşününce gerçekten mantıklıydı. Annemin yanından ayrıldım ve bunları arkadaşlarıma anlatmak üzere karar kıldım. 

Ertesi gün okulda bunları duymayan kalmamıştı. Ben sınıfıma anlatmıştım. Gerisi çorap söküğü gibi gelmişti. Okulun panolarına yılbaşı kutlamamamız gerektiği hakkında bir sürü şey yapmıştık. Kim bilir belki de sınıfça, bir sürü insanı o gece yağacak olan zulmetten kurtardığımız için çok büyük sevap kazanmıştık. Böyle bir şeye vesile olduğum için kendimle gurur duymuştum. 

PEKİ YA SİZ? BU HİKAYEYİ OKUDUĞUNUZ HALDE BİR MÜSLÜMAN OLARAK NOEL KUTLAMAYA DEVAM MI EDECEKSİNİZ?!

Aksaray Nöbetçi Eczaneleri
 • BIST 100

  2.830%1,59
 • DOLAR

  17,9027% 0,02
 • EURO

  18,5396% 1,43
 • GRAM ALTIN

  1.036,8% 0,31
 • Ç. ALTIN

  1710,72% 0,31
Asude uğurlu
29.12.2019 13:52:28
Tebrikler harika bir konuya değinmişsin

Hamza usluer
29.12.2019 17:33:01
Maşallah çok güzel bir yazı olmuş.

Hamza usluer
29.12.2019 17:34:03
Maşallah çok güzel bir yazı olmuş.