Aksaray Nöbetçi Eczaneleri

Saffet Çalışkan


MESLEK HASTALIĞI

MESLEK HASTALIĞI


EVGİLİ OKUYUCULARIMIZ BU HAFTA GEREK İŞ VERENLER GEREKSE DE ÇALIŞANLAR TARAFINDAN TAM OLARAK BİLİNMEDİĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ MESLEK HASTALIĞINI İNCELEYECEĞİZ.

Sevgili okuyucularımız  bu hafta meslek hastalığı hususunda bir farkındalılık oluşturmak için bu hafta meslek hastalığı konusunu ele alacağız. Ancak bilindiği üzere yapılandırma kanununun da bir aylık uzatmanın da sonuna yaklaşmaktayız. O nedenle SGK ya gerek işverenlerimizi sigorta primveya İPC borcu olanlarş gerekse de Bağ-Kur prim borcu olan sigortalılarııza  başvuru süresinin bu ayın sonunda biteceğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.
   Gelelim bu haftaki konumuz olan  meslek hastalığı na. MESLEK HASTALIĞI Sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal engellilik halleridir.

2-Meslek hastalığı sigortası?

Meslek hastalığına yakalandığı Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalılarımıza sosyal güvence sağlayan sigorta türüdür. Bu kapsamda sigortalılarımıza sağlanan haklar; geçici iş göremezlik ödeneği ve sürekli iş göremezlik geliridir.

3-Bir olayın Meslek Hastalığı Sayılabilmesi için Hangi Unsurları Taşıması Gerekmektedir? Bir hastalık veya engellilik halinin meslek hastalığı sayılabilmesi için;

-Sigortalı olunması,

-Hastalık veya engellilik halin yürütülen işin sonucu olarak ortaya çıkması,

-Sigortalının hastalanması ya da bedence veya ruhça engelli bir hale gelmesi,

-Hastalığın Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliğinde yer alması ve Yönetmelikte belirtilen süre içinde meydana çıkması,

-Meslek hastalığının Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilmesi, unsurlarının bir arada gerçekleşmesi gerekmektedir.

4-Meslek hastalığının tespiti nasıl yapılır?  Sigortalının çalıştığı işten dolayı meslek hastalığına tutulduğu;

a) Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucuları tarafından usulüne uygun olarak düzenlenen sağlık kurulu raporu ve bu raporun dayanağıdiğer tıbbi belgelerin,

b)  Kurum tarafından gerekli görülmesi hallerinde işyerindeki çalışma şartlarını ve buna bağlı tıbbi sonuçlarını ortaya koyan denetim raporları ve gerekli diğer belgelerin, Kurum Sağlık Kurulunca incelenmesiyle tespit edilir.

5-Hangi hastalıklar meslek hastalığı kapsamında değerlendirilir? Sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalıklar bu kapsamda değerlendirilir.


Örneğin; kömür madenlerinde çalışan sigortalıların tutuldukları “Pnömokonyoz” ve “Antrekozis", mermer ocakları veya kot taşlama işyerlerinde çalışanların tutuldukları “Silikozis”, tütün işletmelerinde çalışan sigortalıların yakalandıkları “Tabakozis” gibi hastalıklar, işin niteliğine göre tekrarlanan bir sebeple meydana gelen tipik meslek hastalıklarından olduğu gibi, sıtma ile mücadele işlerinde çalışan sigortalıların bataklıkların kurutulması işinde çalıştıkları sırada yakalandıkları “Sıtma” hastalığı veya hayvanlarla ilgili işlerde çalışanların yakalandıkları “Şarbon” hastalığı, vb.hastalıklar da, işin yürütüm şartları yüzünden meydana gelen, meslek hastalıklarından sayılmaktadır.
Sevgili okuyucularımız   bu hafta meslek hastalığına karşı hem işcilerimizi hem de işverenlerimizi bilgilendirmek istedik. Gelecek hafta bir başka konuda buluşmak üzere hoşça kalın efendim.

 • BIST 100

  2.014%-1,36
 • DOLAR

  13,3761% 0,00
 • EURO

  15,2102% 0,44
 • GRAM ALTIN

  788,79% -0,88
 • Ç. ALTIN

  1301,5035% -0,88