Aksaray Nöbetçi Eczaneleri

Dr.İbrahim KUTLU


Koltuklarda kaybolmak

Koltuklarda kaybolmak


Hemen hemen çoğu kimseden duyarsınız. “Zengin olduğumda insanlara şöyle yandım edeceğim, böyle yardım edeceğim. Zengin olduktan sonra, konuştuklarını unutan çok kimse vardır. Öğrencilik dönemlerinde gençler idealisttir. “Şu makama gelirsem şöyle hizmetler yapacağım, böyle hizmetler yapacağım.”

1990’lı yıllardan itibaren belediyelerde, 2002 yılında da AKP’ nin iktidara gelmesiyle Müslümanlar makam mevki sahibi oldular. Bakan, Başbakan, Cumhurbaşkanı oldular. İktidarın ilk yıllarında, çok iyi çalışmalar yaptılar. Çok güzel hizmetlere imza atıldı. Türkiye halkları tarihte görülmemiş hizmetlerle tanıştı. Ömründe hiç uçağa binmemiş ve binemeyecek vatandaşlarımız, otobüse biner gibi uçağa binmeye başladılar. Gecenin saat 3’ünde sıra numarası alarak gittiği hastanelerden, bin bir zahmetle doktor muayenesinden geçtikten sonra, doktorun yazdığı ilaçları almak için de saatlerce kuyruk bekleyenler, bugün hangi saatte giderse gitsin muayene olma imkânına kavuştu.

Madalyonun bir başka yüzüne gelelim… Bakanlıklarda olsun, belediyelerde olsun, devlet kadrolarında görev alanların kahir ekseriyeti, hâsılı kelâm, bir makam veya mevkide bulunanlar makamlarının hırsına kapılmışlar. Burunlarından kıl aldırmıyorlar. Eski arkadaşlarını veya dostlarını görmek istemiyorlar adeta. Neden? ‘Ne oldu sana? Neden bu hâle geldin?’ sorusuna muhatap olmamak için arkadaşlarından ve dostlarından kaçıyorlar âdeta.

İnsanoğlu hep böyledir. Başkalarının düştüğü hatayı, çok iyi tespit eder. Fakat kendisi bu mevkiye geldiğinde, hep daha yukarıdaki makama ulaşıp, büyük hizmetler yapacağı hayalini taşır. Bulunduğu mevkide, kimseye ciddi bir faydası dokunmaz. Sadece kendisine iyi bir mevki ve para sağlar. Kendisini, bu hususta ikaz edenlere de cevabı hazırdır: Bizim gibi insanlar, yüksek mevkilere gelene kadar, kendimizi muhafaza etmeli, bu makamlara ulaşmalıyız. Yüksek makamlara ulaşınca, büyük hizmetler bizi beklemektedir. İşte o zaman sizlere, davamıza büyük hizmetler yapacağız. Gerçek dava insanları ise, bulundukları her mevkide, güçleri ve imkânları nispetinde, insanlara ve davalarına hizmeti esas almaktadırlar. Bulunduğu mevkide kendisini gizleyerek, daha yüksek mevkide hizmeti gaye edinenler; hiç bir zaman, hizmet edecek mevki bulamayacaklardır. Çünkü yükselmenin, daha üst makama ulaşmanın, sonu bir türlü gelmeyecektir.

 • BIST 100

  1.441%-0,25
 • DOLAR

  8,4705% -0,37
 • EURO

  10,2921% 0,22
 • GRAM ALTIN

  501,41% 0,42
 • Ç. ALTIN

  827,3265% 0,42