Aksaray Nöbetçi Eczaneleri

Bedia Gülderen Usluer


Kıtmir

Kıtmir


Tam 10 dakikadır sabun ve su ayarlaması için annemi bekliyordum. Marketten dönerken minik bir yavru köpek görmüştük. Yoğun ısrarım üzerine onu evimizin bahçesinde beslememe izin vermişti. Şimdi ise minik köpeği yıkayacaktık. Annem ise o sabunlu suyu ayarlayana kadar köpeğe göz kulak olmamı söylemişti. O sırada annem elinde su dolu bir küvet ve biraz sabunla kapıda belirdi. Hemen koştum ve taşıması için ona yardım ettim. Biraz sonra küçük köpeğimiz tertemiz olmuştu. Annem küveti ve sabunu alıp götürmek üzere eve yöneldi. Geri döndüğünde elinde bir tasma vardı. Yanıma oturdu ve tasmayı minik yavrunun boynuna geçirdi, sonra bana döndü ve:"Adını ne koymak istersin?"diye sordu. Ben daha önce bunu hiç düşünmemiştim. Benim düşünceli bakışlarımı gören annem:"İstersen Kıtmir koyabiliriz!"dedi. Ben duyduğum tuhaf isimle gözlerimi büyütürken annem anlatmaya başladı: 
"Kıtmir; Ashab-ı Kehf´ in köpeği olup cennete girecek 10 hayvandan biridir." Merakla:"Ashab-ı Kehf kim anne?"diye sordum. Annem benim bu merakımı görünce gülümsedi ve başımı okşadı. Sonra anlatmaya başladı:
"Bir rivayete göre miladi 300-400 yıllarında yaşayan; ilahlık iddiasında bulunan ve gittikçe sınırlarını aşan Dakyanus adında zalim bir hükümdar vardır. Dakyanus bir gün tahtı üzerinde uyurken ansızın ortaya bir fare ve kedi çıkar. Fare kediden kaçmaya çalışırken kazara Dakyanus´ un üzerine düşer. Dakyanus korkuyla yerinden sıçrar ve eline kılıcını alır. Onun bu halini gören hizmetkarı Yemliha, yanındakilere:´Şayet Dakyanus tanrı olsaydı küçük bir fareden korkmazdı.´Der ve böylece Yemliha ve 5 kardeşinin kalbine iman nuru iner. Devamlı Yemliha´ nın evinde buluşup ibadet ederler. Bir gün Dakyanus onların durumlarını öğrenir ve kendine dönmeleri için mühlet verir. Kendisi de bir yolculuğa çıkar. Davalarından dönmeyen bu 6 zat yanlarına biraz akçe ve yiyecek alıp hicret etmek üzere yola çıkarlar. Bugünkü ismi Takbaş Köyü olan yer civarında Kefeştetayyuş adındaki çobanla karşılaşırlar. Sohbet esnasında hak dini buldukları için zalim bir hükümdardan kaçtıklarını söylerler. Çobanın kalbi bu altı gence ısınır ve onlarla gelmek istediğini söyler. Onu da yanlarına alırlar ve çobanın tarif ettiği Bencülüs Dağı´ ndaki mağaraya doğru yola koyulurlar. Ancak arkalarından gelen bir köpek vardır. ´Yerimizi buldurur.´ diye taş atarlar. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar kurtulamazlar. O esnada köpek dile gelir ve kendisinin Allah´ ın sevdiği kullarına muhabbet ettiğini ve onlarla gelmek istediğini, onlara gözcülük yapacağını belirtir. İşte sırf Allah dostlarına muhabbetinden dolayı Rabbim adı Kıtmir olan o köpeği bile cennetine koymuştur."Annemin durduğunu görünce ben farketmeden açılmış olan ağzımı kapattım ve devam etmesini söyledim."Mağaraya sığınmış ve orada konaklamışlar. Aniden bastıran uyku ile uyumaya karar vermişler. Tabi Dakyanus boş durur mu? Bir şekilde bulmuş izlerini. Mağaraya gelmiş ancak içeriye girememiş. Çünkü, her şeye kadir olan Rabbim başlarında duran Kıtmir´ e öyle bir heybet vermiş ki Dakyanus ve adamları korkmuşlar. Mağaranın ağzını örtüp uzaklaşmışlar. Bir rivayete göre 300 diğer bir rivayete göre 309 yıl uyumuşlar. Uyandıklarında, herhalde bir günden az uyuduk diye düşünmüşler. Aralarından Yemliha´ yı seçip yiyecek almaya şehre göndermişler. Yemliha bulduğu bir fırına girip parayı uzatınca fırıncı paranın geçmediğini söylemiş. Kendisi hazine sakladığı suçuyla itham edilmiş. Kralın huzuruna çıkartılmış. Başından geçenleri bir bir anlatınca kral şaşırmış ve arkadaşlarının yanına gitmeye karar vermişler. Mağaraya gelince Yemliha içeri girmiş ve diğerlerine durumu anlatmış. Oturmuş ve istişare etmişler.´Madem H.Z. Allah bizi bu kadar sene küfür ve şerrin elinden elinden muhafaza buyurmuş. Tekrar dünyaya dalıp gitmektense gelin rabbimize niyaz edelim. Bizi eski halimize geri getirsin.´ Ve secdeye kapanıp dua etmişler. HZ Allah´ ın izniyle orada ebedi aleme irtihal etmişler."
 
Bedia Gülderen USLUER
Konya Özel İsabet
 • BIST 100

  1.461%0,29
 • DOLAR

  8,4047% -0,28
 • EURO

  10,1808% -0,94
 • GRAM ALTIN

  506,05% -1,64
 • Ç. ALTIN

  834,9825% -1,64


hamza usluer
11.05.2019 08:55:27
çok güzel olmuş.