Aksaray Nöbetçi Eczaneleri

Dr.İbrahim KUTLU


İstanbul Sözleşmesi neden tartışılmaktadır?

İstanbul Sözleşmesi neden tartışılmaktadır?


Avrupa Konseyi’nin bir projesi olan bu sözleşmeyi 12 Mart 2012’de ilk imzalayan ve onaylayan ülke Türkiye oldu. O tarihte, sözleşme Resmi Gazete ’de yayımlanarak yasa haline geldi ve uygulanmaya başlandı.

O dönemlerde sözleşmeye karşı ciddi bir tepki gösterilmedi. Detaylar tam manasıyla incelenmediğinden olsa gerek sözleşmenin ortaya çıkaracağı tahribatlar da doğal olarak hesap edilmedi. Gün geçtikte sözleşmeden dolayı mağduriyetler yaşandığı için bu sözleşme çok ciddi bir sorun haline gelmiştir.

Sözleşmeyi savunanların, 6284 sayılı kanunu destekleyenlerin geneli feminist anlayışa sahip kesimler olmaktadır. Aynı zamanda, kadın haklarıyla ilgili faaliyetler yapan bazı sivil toplum kuruluşları da her fırsatta sözleşmeye destek vermektedir.

Ne yazık ki sözleşme, kadına karşı şiddeti önleyemediği ve aile içindeki sıkıntıları azaltmadığı gibi eşler arasındaki bağın da zayıflamasına hatta kopmasına sebebiyet vermiştir.

Aile kurumunu hedef alan, aile ilişkilerine zarar veren, eşleri birbirlerine düşman eden, namus mefhumuna savaş açan ve dahi ahlaksızlıkları normalleştirmeyi hedefleyen birçok maddeyi içeren ‘İstanbul Sözleşmesi’yle Müslüman toplum değerlerinden uzaklaştırılmak istenmektedir.

Müslüman toplumu değerlerinden uzaklaştırma hedefiyle yürürlüğe konulmuş olan bu sözleşmeye karşı duyarlı kesimler tarafından tepki verilmesi ve sözleşmenin yürürlükten kaldırılması için son zamanlarda yoğun bir mücadele verilmesi çok anlamlı ve önemlidir.

 • BIST 100

  1.532%-0,55
 • DOLAR

  7,4098% 0,07
 • EURO

  8,9835% -0,18
 • GRAM ALTIN

  442,40% 0,14
 • Ç. ALTIN

  729,96% 0,14