Aksaray Nöbetçi Eczaneleri

Yılmaz R. Demiryürek


HEM DEVLET HEM DE HALK ADAMI

HEM DEVLET HEM DE HALK ADAMI


Sayın Valimizi şehrimize teşrif ettiklerinden beri takip ediyoruz. Devlet adamlığı ve halk adamlığı ile dikkatimizi çekiyor. Cuma günü göreve başlayıp hemen sahaya inip halkın içerisinde devletin şefkatli sıcak yüzünü görmek fevkalade sevindiricidir.

   Alışılagelmiş aylarca tebrik ve hoş geldin yerine sahada görmek, ziyarete gelenlere ilk sözünün "iki yıl içerisinde Aksaray'ın çehresini değiştireceğim, bu maden burada var, işleyip hep birlikte mamül hale getireceğiz" demesi,herkese bir yol haritası göstererek işi beyinlere aktarması çok sevindirici. Bu durum inanmışlığın, yüksek iradenin ve görev aşk ve sorumluluğun nişanesidir. Hakikaten Aksaray her yönüyle işlenmeye matuf bir maden, aynı zamanda keşfedilmeye muhtaç büyük bir değerdir. Sayın Valimizin keşfedip herkese anlatması adeta beyinlere yerleştirme çabaları takdire şayandır.

   Aksaray'ımız, sanayi, turizm, eğitim,
 tarım ve hayvancılık potansiyeli olan her biri kalkınmamız gelişmemiz ve marka şehir olmamız için ayrı ayrı birer değer ve kıymettir. Azami ölçülerde açığa çıkararak işletilip değerlendirildiğinde bambaşka bir Aksaray ortaya çıkacaktır. Sayın valimiz devletin sıcak, müşvik, adaletli yüzünü gösterip kendilerinin halkımızı nasıl mutlu edip Aksaray'ı marka şehir yaparım sevdası yüce Millet'i kalkındırma çabaları tabii ki çok çok sevindiricidir.

   Bu işleri yapmak sadece valimizin çabası yetmez. Kendileri vizyon sahibi bir insan ve ortaya bir misyon koyuyor. İlgili birimlerin hepsi , herkes üzerine düşen görevleri fazlası ile yapmak durumundadır. Kamu kurumları da, halk da azami desteği vererek üzerlerine düşen görevleri yapmalıdır. Siyasette bilfiil bu konularda işbirliği ile bu sevdada yerini almalıdır. Özellikle daire müdürleri ilgili birimler bu hasletlere gönül vermek, merkezdeki Valimizin etrafında uydular gibi ahenkli şekilde yerini almalı, alışılagelmiş bürokrasiden kurtarılmalıdır. Aksaray sevdası bulunduğu ilin kalkınıp gelişmesi ve mutlu olması hepsinin birinci görevleri olup, yirmidört saat esasına göre çalışmalılar. Bu konulara gönül verip çarka uymayanlar da kenara çekilmeli yenilerine yerini bırakabilmelidir.

   Devlet adamının  millet sevgisi görmek, duymak; kapısının herkese açık olduğunu bilmek; dertlerin, problemlerin birinci ağızlardan duyulup çözümler bulunmasi ayrıca sevindiricidir.

   Siyasiler, bürokrasi, STK, halk ile birlikte sayın valimize açık ve net destek verilmelidir. Ortaya koyduğu büyük  vizyon ve misyon kalkınmış, gelişmiş, mutlu ve geleceğe güvenle bakan Aksaray halkı için üzerlerine düşen görevleri yapma mecburiyeti vardır. Hiç kimse ufak hesapların peşinde olmadan inanç ve yüksek ideallere engel olmamalıdır. Valimizin enerjisini boş yere kanalize etmemelidir. Hepimiz ilimizin halkının mutluluğu için, geleceğimiz adına taşın altına elimizi koyabilmeliyiz. İl olduğumuzdan bu yana böyle bir vali göremedik. Bizim için bulunmaz bir şanstır. Elimize geçen bu şansı en iyi şekilde kıymetini bilerek uzun yıllar görev yapmasına katkı sağlamalıyız. 

  Sayın Valimizin öğretmen olması ayrıca çok sevindiricidir. İlk defa bir eğitimcinin Aksaray Valisi olması öğretmenlerde heyecan ve umut uyandırdı. Yıllardır Milli Eğitim Müdürlüğü'nün eğitim camiasına bakış açısının müdürlük, sendika ve okul müdürleri üçgeninin dışına çıkamayıp; öğretmenleri görmezden gelmesi Aksaray'daki eğitimin ne durumda olduğunun göstergesidir. Öğretmenlere bir dokun bir ah işit. Bir eğitimci olarak her zaman yapılanlara şahit olup duymak üzücü, üzücü olduğu kadar çocuklarımız ve öğretmenler adına düşündürücüdür. Sayın valimizin öğretmenler ile geniş katılımlı bir toplantı ile dert, problem ve sıkıntılarını çözeceğine inanıyoruz. Eğitimde başarının sırrı eğitimci valimiz ile öğretmenlerin diyolağında geçeceğine onların enerjilerini, görev azmini tetikleyeceğine inanıyoruz. Her olgu iş daha sonra yapılabilir ama eğitimin geri dönüşümün olamayacağını valimiz öğretmen olduğu için en iyi bilenlerdendir.

"Aksaray'da turizm hak ettiği yeri almış" dersek bu doğru olmaz. Kapadokyanın giriş kapısı olması, tarihi yerleri, medeniyetlere beşiklik etmesi, evliyalar, erenler, dervişler şehri olduğu göz önüne alınırsa olması gereken yerin çok gerisindedir. Valimizin bu konuların hepsine vakıf olduğunu biliyoruz. Kendilerinin Ankara'daki bağlantılarını değerlendirerek ilimizi turizm merkezi haline getireceğine yürekten inananlardanım.

   Tarım ve hayvancılık Aksaray'ın olduğu kadar ülkemizin vaz geçilmezi stratejik bir konudur. Konuya dair görüşlerimizi "tarımla kalkınalım" yazımızda anlatmıştık. Tarım bizim için bir beka meselesi olduğu kadar istikbaldir, istiklaldir. İşsizlik ve enflasyona çare vatan topraklarını korumadır. Sayın valimizin ilgili kurumlarla bu konuları görüşerek büyük hizmetler vereceğine değerler katacağına inanıyoruz.

   Organize sanayimize yeni bir fabrika yapılacağını duymak bizleri fevkalâde memnun etti. Beş bin kişilik istihdam sağlanması işsizlik illetine merhem olacaktır. Yeni işyerlerininin, fabrikaların açılması için büyük çabalar gösteceğine eminiz. Bu konuda Valimizin gayretleri takdire şayandır. Besmele ile başlayan niyetler hayırla devam edecektir. Sonuçları da güzel olacak.

   Valimizin çalışma, gayret ve çabaları siyasette de belirleyici olacaktır. Milletvekilimiz Sayın Ramazan Kaşlı valimizle aynı duygu, misyon ve vizyonu taşıyor. Her konuda heyecan duyup Aksaray için büyük bir şans olduğunu her defasında ifade ediyor. Kendisi zaten devlet, millet ve Aksaray sevdalısıdır. "Valimizin şehrimiz, insanımız için yapacağı her çalışmaya sonuna kadar destek vereceğini ve işbirliği yapacağını" söyleyip bu idealleri paylaşmasına şahit oluyoruz. Kendilerine ayrıca teşekkür ediyoruz. Diğer vekillerinde aynı heyecan, duygu ve düşüncelerle valimize destek olmaları gerekmektedir.

   Bütün kalbimizle inanıyoruz ki sayın valimiz Aksaray için aramayla bulunmayacak bir şans. Her yönüyle bulunmaz bir devlet ve halk adamıdır. Kendilerine başarılar dileriz ve uzun yıllar şehrimize hizmet vererek efsane olacağına inanıyoruz. Aksaray fedakâr, vizyoner devlet adamları ile hakettiği yere gelecektir.

  " Niyet hayır, akibet hayır" olacak inşaallah.

 • BIST 100

  1.127%-2,22
 • DOLAR

  8,3171% 0,73
 • EURO

  9,7720% 1,19
 • GRAM ALTIN

  502,27% 0,75
 • Ç. ALTIN

  828,7455% 0,75