Şimdi günümüzde bu tekerlemeyi Japon işi Çin işi diye dillendirecek olursak gerçek amacına ulaşmış olur.

Bu patates kafalı ve yerden bitme Çinliler ürün bazında Dünya piyasasını ele geçirdiler. Başta tekstil olmak üzere oyuncak ve kırtasiye alanında bu gün itibariyle tek tabancalar.

Bizim çocukluğumuzda seyyar sokak satıcıların ağzında sürekli tekrarladıkları bir tekerleme vardı:

Halep işi, Şam işi,

Bunu yapan iki kişi,

Biri erkek biri dişi.

Adamlar ne satarsa satsınlar bu tekerleme ile satışa başlarlardı ve arada bir bunu tekrar ederlerdi. Bizler de bunun ne anlama geldiğini bilmeden birbirimize şiir okur gibi bu tekerlemeyi söyler eğlenirdik.

 Uyanık Çinliler; ülkelerinde biriken ne kadar atık plastik varsa toplatıyor eritiyor ve bunları allayıp pullayıp oyuncak ve kırtasiyeye dönüştürüyor. Bunu da ucuza mal ettikleri için tüm dünyaya sudan ucuza satıyorlar.

Bizler gibi fakir ve tüketici bilinci yerleşmemiş ülkeler de insan sağlığına son derece zararlı bu malları kapış, kapış alıyoruz.

Keşke biz de plastik poşetleri parayla satmak yerine doğaya atılan atık poşetlerden 50 adet getirene bir ekmek verseydik hem doğa temizlenir hem de bunları ürüne dönüştürerek katma değer yaratırdık.

Avrupalı tüm atıklarını cinslerine göre ayıklayıp değerlendirirken; biz aynı çuvala koyup çöplüğümüze atıyoruz. Bu aşamaya gelmemiz için çok çuval ekmek yememiz gerekecek.

Sevgi ve Saygılarımla

 


19.06.2022 09:06:00

1399

Doç.Dr.İbrahim Baykan

Halep İşi Şam İşi, Bunu Yapan İki kişi    

Halep İşi Şam İşi, Bunu Yapan İki kişi