Ali Genç

GEÇEN SENE YERLE GÖK ARASINDA YAPILAN! TEKNOFEST BU SENE AKSARAY TUZGÖLÜNDE BAŞLADI!

GEÇEN SENE YERLE GÖK ARASINDA YAPILAN! TEKNOFEST BU SENE AKSARAY TUZGÖLÜNDE BAŞLADI!

Geçen sene 1-12 Eylül tarihleri arasında Tuz gölünün Aksaray ili sınırları içinde 4.sü gerçekleştirilen Teknofest Roket yarışmalarının yapıldığı alana girerken gördüklerimle moralim bozuldu.
  Çünkü etkinliğin yapıldığı alandaki panolarda Aksaray ismi öne çıkartılmazken yarış öncesi yapılan konuşmalar ve füze atışları öncesi ile sonrasında yapılan konuşmalardan sonra ise moralim kelimenin tam anlamıyla sıfıra indi.
    Nasıl inmesin ki?!!!
PANKARTLARDADA,ROKETLERİN ATILMASI ÖNCESİ KONUŞMALARINDADA AKSARAY’IN İSMİ GEÇMEDİ 
    Bunun üzerine tepkimi 13 Eylül 2021 Pazartesi günü” ARK’INI BİLE ISLATMAYAN SU” Başlıklı yazımda; 
TEKNO FEST YARIŞLARI DÜNYA VEYA BAŞKA GEZEGENDE DEĞİLDE YERLE GÖK ARASINDAMI YAPILDI? 
  Çarşamba günü aynı yerde yapılan İHA ve Sİ HA’lar konusundaki medarı iftarımız Selçuk Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu ilimiz Valisi Hamza Aydoğdu, Elazığ Valisi hemşerimiz Erkaya Yırık, Ak Parti il başkanı Hüseyin Altınsoy’unda katıldığı festival alanına girerken ilimizin adının alana girişi gösteren tak tada ismi yoktu!!! 
  Festivale katılan  ekiplerin hazırlıklarını yaptığı alana girişteki takta ‘da, etkinlik alanında bulunan flamalar dada ev sahibi il olan “Aksaray” ismi yoktu.!!! 
EKTİNLİK KONUŞMALARINDADA ÇOKÇA” TUZ GÖLÜ” İSMİ GEÇMESİNE RAĞMEN SANKİ GÖL DÜNYA DIŞINDAKİ HER HANGİ BİR YERDE YERLE GÖĞÜN ARASINDAYMIŞ GİBİ AKSARAY İSMİ KULLANILMADI!! 
  Etkinliği görüntülemek ve haber yapmak için eskilerin tabiriyle  “Genel veya yaygın, şimdilerde ise Ulusal medya” olarak tabir edilen kurumlardan gelen meslektaşlarımızın yanında ilimizden etkinliğe katılan medya mensuplarıyla birlikte ilimizden etkinliğe katılanlarla da paylaştığım ve kendileri tarafından da aynı tespitin yapıldığı yanlışın en azından etkinlik ile ilgili konuşmalarda telafi edileceğini yönündeki beklentimiz de  maalesef karşılanmadı.!!! 
   Yapılan konuşmalarda sık, sık Tuz gölü ismi kullanılırken sanki Tuz gölü yerle göğün arasındaki bir gezegendeymiş  gibi bulunduğu yer olan ve yapılan çalışmalara başta Valilik olmak üzere tüm kurumlarımız tarafından var gücüyle desteklenmesine rağmen ne ilimizin isminden bahsedildi.
  Nede Valiler ile Vekillerden bahsedilirken Vali, Vekil ve siyasetçiler belirtilirken de” Aksaray Valisi, Aksaray Milletvekili ve Aksaray il başkanı” kelimeleri de kullanılmadı. 
BU SENE YAPILAN YARIŞMALARDA HEM ALANDAKİ PANKARTLARDA”AKSARA-TUZGÖLÜ”İBARESİ VARDI HEMDE TÜM KONUŞMALARDA TUZGÖLÜ İLE BİRLİKTE AKSARAY İSMİDE TEKRARLANDI!!!
    Dün yani 4 Ağustos 2022 Perşembe günü aynı yerde düzenlenen Savunma Sanayi Başkan Profesör Dr. İsmail Demir, Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci ile Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yüksel Çelik ile Roketsan  ile Savunma Sanayi yetkililerinin katıldığı yarışmada ise geçen sene bozulan moralim yerine geldi.
   Çünkü bu senenin yani 2022 yılının Teknofest yarışmalarına katılacak ekiplerin belirlendiği yarışmada geçen seneki Aksaray’ın yok sayılmasının aksine hem alanı çevreleyen panolarda hem de yapılan konuşmalarda Aksaray ismi vardı.
   Protokol konuşmalarının yanında roketlerin fırlatılması öncesi ile fırlatmanın gerçekleştirilmesinin ardından yapılan konuşmalarda geçen seneki ”Tuz gölü” kelimesinin önüne ve arkasına getirilen cümlelerde bu yarışmaların Aksaray ili sınırları içinde Tuz gölünde yapıldığı belirtilerek geçen seneki yok sayılma telafi edilerek yarışma yerle gök arasında yapılmaktan kurtarılıp açık adres beyan edildi.
   Aksaray’ın yok sayılmasının bu sene ortadan kaldırılmasında emeği olan başta Vali Hamza Aydoğdu olmak üzere bu konuda çaba sarf eden herkesi canı gönlüden tebrik ediyorum.
   Gelecek yarışmalarda ilimizin isminin daha da öne çıkartılması için gereken hazırlıklara şimdiden başlanması dileğiyle.  Cuma’mız mübarek olsun. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

Aksaray Nöbetçi Eczaneleri
 • BIST 100

  2.864%-0,15
 • DOLAR

  17,9595% 0,12
 • EURO

  18,4190% -0,61
 • GRAM ALTIN

  1.034,8% 0,20
 • Ç. ALTIN

  1707,42% 0,20