Aksaray Nöbetçi Eczaneleri

Yılmaz R. Demiryürek


DİL DEVLET VE MİLLET

DİL DEVLET VE MİLLET   Dil bir Milleti'n kültürel değerlerinin başında gelir. Aynı dili konuşan insanlar millet; milletin teşkilatlanmış şekli de devlettir. Dil millet denilen sosyal varlığın temelini teşkil eder. Duygu ve düşünceyi insanlara aktaran bir vasıta olduğu için toplulukları kitle olmaktan kurtarıp aralarında vazgeçilmez bağlar oluşturarak millet haline getirir.
   
   Her fert konuştuğu dili hazır bulur. Kişiye toplumun bağışladığı, bahşettiği büyük bir miras ve donanımdır. Anne, baba, okul, çevre çocuğa dil vasıtası ile milletin asırlardır bıraktığı tecrübe ve kültürünü aktarır. Milli benliğin yaşaması için vazgeçilmez değerlerdir. Dil ve onun ürünü kültürleri ile var oluş yaşayış gaye, amaç ve ülküleri şekillenir.

   Biz dilimizi kelimeden başlayarak cümle cümle öğreniriz. Alfabemizdeki harfleri seslendirir hece ve kelimeleri canlı canlı anlatırız. Kelimelerden oluşan cümlelerle meramımızı, isteğimizi, sevgimizi anlatırız. Ona göre de cevaplar alırız. Dilimizi makaleye, şiire, şarkıya, türküye, romana,hikayeye, destana döker; okur, okutur ve anlarız. Türkçemiz binlerce yılın mahsulü  ve ürünüdür. Verimli toprağın yüz yıllar aldığı gibi dilde canlı ve kökleri çok derindedir.

  Ağzımız vücudumuzun bekçisidir. Dilimizin tatları alıp beğenmediği yiyecekleri kabul etmediği gibi başka dilleri milletimiz kabul etmeyip dışarı atar. Kendi canlılığını koruyarak var oluşunu sürdürür. Dil milletler için beka meselesidir, bizim içinde aynıdır. Öyleyse birliğimiz, dirliğimiz, iriliğimiz, istikbalimiz için vazgeçilmezimizdir.

  Yıllardır bir kısım hain çevrelerin ve emperyal güçlerin ana dil diye dillendirip bizim ülkemizde oyun oynamaları birliğimizi bozmak içindir. Devletimiz tarihten gelen tecrübeleri ile bu tezgahları hep bozdu, bozmayada devam ederek bunların bölücü ve ayrıştırmaya dönük niyetlerini yok etti, etmeye de devam edecek.Bunlar hüsrana uğrayıp tarih ve Türk Millet'i önünde eğilmek ve yok olmak zorunda kalacaklar.

   Bir süre önce yeni bir Damat Ferit (Serok Ahmet)  türedi. Bir coğrafi bölgemize giderek aynı teranelerle dilden bahseder olmuş. Demek ki yeni görevi bu olsa gerek.Uzun süredir gözde kaybolup nedense birden piyasaya çıktı. Emperyalistler bu şahsa yeni vazife vermişler o da fiilen yapmaya başladı. Bu aziz ve büyük millet bunun gibileri çok gördü, elinin tersi ile tokatlayıp tarihin çöplüğüne attı. Bunun sonuda mutlaka  aynı olacak. Vatan ve milletimizin bütünlüğü aleyhinde çalışanlara pirim vermediği gibi hesabını da sordu. Görevde iken başımıza ne çoraplar ördüğü görüldü. Bunlar yetmemiş ki hainlerin değirmenine su taşıma gayretinde ve aynı görevi üstlenmiş ve kendisine vazife olarak kabul ettirilmiş. Şunu bilmeli ki vatan topraklarında bir arada yaşama arzu, emel ve ülkülerimiz katlanarak devam edecek; ebediyete kadar da böyle olacak. Bu coğrafyada Türk Devleti ve Millet'i tüm oyunları bozduğu gibi yok etmeye muktedir ve kararlıktadır. Sen ve senin gibiler kötü , çirkin ve bölücülere hizmet etmiş olarak anılacaksın. Yaptıklarınla önce bir yüzleş bakalım aynalar ne diyecek?

   Bizim güzel dilimiz birliğimizin, beraberliğimizin mihenk taşıdır, vazgeçilmezimizdir. Sadece vatan topraklarında değil tüm gönül coğrafyamızında esası teşkil etmektedir. Üç yüz milyonluk Türk Dünyası bizim dilimizle konuşur, anlar, anlatır, dinler ve söyler durumdadır. Dilde birliğimiz olduğu gibi işte ve gönülde bir olacağımız günler yakındır. Mazimizde gönül kazandığımız yerlerde Türkçe konuşup, Türkçe düşünen, Türkçe yaşayan milyonlar olduğunu biz de bütün Dünya âlem de biliyor. Bu elinden görevi alınan sadrazam ve onun gibilerin karınları ağrıyor, uykuları kaçıyor. Türk Dünyasının ve Millet'imizin dil birliğinden rahatsızlar.

  Bin yıldır Haçlılar bir oldu başaramadılar. Senin gibiler vız gelir tırıs gider. Allah'ın izni Devlet'imizin gücü Millet'imizin basireti ve feraseti ile tüm oyunlar bozuldu. Tezgahlar paçavraya çevrildi. Bundan sonra sıra Turan, Kızıl Elma , İlay-ı Kelimetullah aşkı gerçek olacak. Dilimiz tüm Dünya'nın konuştuğu vazgeçilmez bir dil olacak. Bu asır Türk asrı olacak! Konuşulan ve yaşayan Türkçe'miz bunun en büyük göstergesidir.
Türkçe düşünelim,
Türkçe yaşayalım,
Türkçe sevelim..!

 • BIST 100

  1.542%-0,59
 • DOLAR

  7,4118% 0,60
 • EURO

  9,0428% 0,75
 • GRAM ALTIN

  441,95% -0,28
 • Ç. ALTIN

  729,2175% -0,28