Aksaray Nöbetçi Eczaneleri

Yılmaz R. Demiryürek


BİZİM HIDIR -İLLEZ


    Hıdır ellez Türk-İslam geleneği ve inancının günüdür.Türk illerinde yıllardan beri kutlanan bir araya gelme,toprak, ağaç,su, çiçek ve böceklerle birlikte yakılan ateştir.Bu ateşin her yerde alev,alev yanıp kalplerde, gönüllerde,hayatta yer ve vücut bulmasıdır.
   Ak saçlı,ak sakallı kocaların,bilgelerin, çocuk ve torunları ile toy yapıp bilgi, kültür ve birikimlerini zikrettiği gündür.Tabiat,hayvan, canlı sevgisinin büyük ailelerinin ve hepimizin buluşma yeridir.İsimlerinin verilip,toylandığı yerin adıdır.Abu hayatla kavuşma,birlik,dirlik, sevgi, saygının yeridir.Kurbanların kesilip, duaların edildiği, güzel ve mutlu günlerin gönüllerde yerini aldığı aşkın yer bulduğu tarihtir. Göktürk,ve Hunlardan beride kutlanan geleneğimizdir bizimdir.
   İslamiyet'i kabul etmenizde bu yana Hızır ve İlyas Peygamberlerin yılda bir kez buluşup;Hayat suyu(Ab-ı hayat)suyunu içip ölmezliğin adı.Ebedi hayatın olduğunu aslında ölenin et ve kemik olduğunu izahıdır.Buna örnekte tabiatın yeniden dirilişini, ağacın, çiçeğin, otların kendini göstererek anlatılmasıdır.
   Hızır Peygamberin insanlar arasında dolaşarak;zorda olanlara yardım etmesi,bolluk ve bereket getirmesi,dertlilere deva,hastalara şifa,kader ve şanslarının açılması bunları Allah'tan dileme hızırın niyetleri okuyup yaradana iletmesidir.Tabiatın canlanması, canlıların hayat bulması, uğur ve kısmetlerin açılması,sembolü ve timsalidir.
   Buradaki hakikat Türk kültürü ile İslam inancının tam anlamıyla örtüştüğü günün adıdır.Türkler'in kendiliğinden ve isteyerek İslam'ı kabul etmesindede her alandaki ve gök tanrı inancı etkili olmuş,Tabiata bakışıda en güzel örnektir.
   Türkler'de müslüman olmayanlardada yüzyıllardır kutlanan bu anlamlı gün, Hızır ellez olarak gönül coğrafyamızda gelenek ve inanç olarak kutlanması çok anlamlı ve önemlidir.Türk İllerinde tabiata saygı,yaradana sevgi,inanca bağlılık bizim özümüz ve yaşayan kültürümüzdür.Bu güzel günümüzün yeni bir dirilişe vesile olması en büyük isteğimizdir.
   Gelecekte nice Hıdır Ellezler'de sağlıklı,mutlu,huzurlu,şekilde kutlanması, birliğimize,dirliğimize,iriliğimize, bütünlüğümüzü, büyüklüğumüze vesile olması.Tabiat ve canlılarla birlikte hayat bulduğumuz güzel günlerin yaşandığı,Mutlu Millet yaşanabilir bir Dünya olması dileğiyle..
   Günümüz (Bayramımız) hayırlı ve kutlu olsun.

 • BIST 100

  1.542%-0,59
 • DOLAR

  7,4118% 0,60
 • EURO

  9,0428% 0,75
 • GRAM ALTIN

  441,95% -0,28
 • Ç. ALTIN

  729,2175% -0,28