Aksaray Nöbetçi Eczaneleri

Murat Kocagöl


BAYRAMLAR

BAYRAMLARRamazan Bayram Tebriği Yerine*
Bir Ramazan daha bitti. Ramazanı güzel değerlendirip Rabbin mağfiretine mazhar olabildim mi, O’nun razı olacağı güzel işler yapmaya muvaffak olabildim mi?  Cennet adam ister, cennete layık içi dışı tertemiz bir insan olabildim mi, bir mağdurun, mazlumun derdine merhem olabildim mi, bilmiyorum.

Yaşadığım coğrafyada kan var, gözyaşı var, canından, yurdundan, yuvasından, eşinden, aşından, çocuklarından, hürriyetinden, yakın dostlarından olanlar var. Yükselen ahu efkanı ney gibi dinleyen zalimlerin bir başka eli kanlıyı kınarken(!) kendi zulmüne devam etmeleri var. Beytü'l-Makdis’in içinde yer aldığı Filistin’de,  Yemen’de, Suriye’de, Doğu Türkistan Uygur ülkesinde, Myanmar’da kan var, gözyaşı var, ahların semaya yükselmesi var… “Dost bîvefâ, felek bîrahm, devran bîsükûn, 
Dert çok, hemdert yok, düşman kâvî, tali' zebûn.”  Fuzûlî

Bu hadiseler karşısında “Kanayan bir yara gördüm mü yanar tâ ciğerim,
Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim!
Adam aldırma da geç git, diyemem aldırırım.
Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!” diyen ulvi ruhlar var. Bunun yanında  “Müslümanların derdiyle dertlenmeyen, onlardan değildir.” Nebevi beyana rağmen  “Beni sokmayan yılan bin yıl yaşasın.” diyen, evine ateş düşünce feryat eden, başkasının evine düşünce o ateşte kebap yapan, yararlanmaya çalışan insan müsvetteleri de var. 

Bütün kardeşlerim, dostlarım, arkadaşlarım adına diyeyim:
Ey keremi, ihsanı bol, cömert, kudreti sonsuz, emr-i künfeyeküne malik olan, halleri, hadiseleri evirip çeviren Rabbimiz! Bizim halimizi -ki onları en iyi sen bilirsin- en güzel hale tahvil et. Yaşadığımız şu koskoca coğrafyadaki şerleri, kanları, gözyaşlarını yurdundan, yuvasından, hürriyetinden olmaları hayra en güzel hale tahvil ve tebdil et. Üzerimizdeki zillet ve meskenet damgasını sil, bizlere gazap eyleme, bizlerden hoşnut ol, bizleri izzetinle aziz eyle. Bizlere öyle güzel zamanlar yaşat ki geride kalan ızdırap günlerini, gözyaşlarını unutalım. Gözyaşımız olacaksa bunlar sevinç gözyaşlarımız olsun. Bizleri senin hoşnut olduğun cennete layık insanlar et, mağfiret et. Bize gözümüzün, gönlümüzün sevinci olan temiz eş, arkadaşlar, dostlar ve nesiller ihsan eyle, bizi müttakilere önder eyle! Bayramlarımızı bayram et, seyranımızı seyran et, bizlere sıhhat afiyet huzur ve mutluluk içinde dostlarımızla sevdiklerimizle “Taleal bedru aleyne” sevinci gibi sevinçli bayramlar nasip et!
Muallim.

 • BIST 100

  1.410%-0,16
 • DOLAR

  9,2572% 0,87
 • EURO

  10,7854% 1,05
 • GRAM ALTIN

  526,36% -0,73
 • Ç. ALTIN

  868,494% -0,73