Aksaray Nöbetçi Eczaneleri

Bedia Gülderen Usluer


BALIKLAR DA DONAR MI?


Okulların kar yüzünden tatile girdiği bir gündü. Oturma odasında küçük tavşanım Moli ile oynarken babamdan duydum. Bizim köyün yakınlarındaki göl donmuş. O zaman pek ilgimi çekmemişti ama şimdi odamda küçük turuncu balığımla bakışırken aklıma 'Acaba gölde yaşayan balıklarda donmuş mudur?' diye bir düşünce geldi. Küçük balığım Turunçgil sanki aklımdan geçirdiğimi anlamış gibi bana baktı ve:"Hayır." Dedi.

Balığımın konuşmasına mı şaşırayım yoksa aklımdan geçirdiğimi bilmesine mi bilemedim. Şaşkınlıktan nutkum tutulmuştu. Küçük tavşanım Moli' ye sarıldım ve bir-iki adım geriledim. Uzaklaştığımı gören Turunçgil akvaryumun camına yaklaştı ve konuşmaya başladı:"Benden korkmana gerek yok. Ben sadece küçük bir balığım. Niyetim sana zarar vermek değil. Sadece merak ettiğin şeyi açıklayacaktım." 

Ben dediklerini düşünürken Moli kucağımdan atladı ve akvaryumun yanına giderek: "Bence onu dinlemeliyiz." Dedi. Onunda onayını alınca Moli' nin yanına gittim ve Turunçgil' i dinlemeye başladım: "Göller ve denizler donduğu zaman suyun üst yüzeyinde kristalleşerek katı hale gelen su kristalleri yukarıda toplanarak izolasyon görevi görürler. Böylece dışarının soğuğu aşağılara inmemiş olur. Balıklar ve diğer canlılarda buzun altında yaşamlarına devam ederler."

Öğrendiğim şeyler beni gerçekten şaşırtmıştı. O anda aklıma bu bilgileri aileme de anlatmak geldi ve Moli ile Turunçgil' i odada bırakarak babamların yanına gittim. Bu ilginç bilgileri onlara da anlattım. Bu kadar çok şey bildiğimi görünce şaşırdılar ve bunları nereden öğrendiğimi sordular. Turunçgil ile konuştuğumu anlatınca da gülmeye başladılar. Galiba balığımın konuştuğuna inanmamışlardı. Bu yetişkinlerde bir tuhaf canım! Ne olmuş yani balığım konuşuyorsa?! Haklı değil miyim?!

Bedia Gülderen USLUER

 • BIST 100

  1.392%0,51
 • DOLAR

  8,8243% -0,47
 • EURO

  10,3332% -0,96
 • GRAM ALTIN

  497,02% -0,41
 • Ç. ALTIN

  820,083% -0,41