Aksaray Nöbetçi Eczaneleri

Yılmaz R. Demiryürek


Aydınlarımız


       Kültürlü, okumuş, görgülü,ileri görüşlü ve düşünceli bilgi ve birikimini milleti ve devleti için projeleştirmiş, hayata geçirmiş ehli ve liyakatli ile çağın şartlarına uyarlayarak yetişmiş ihtisas sahibi olmuş, milletine borcunu, vefasını ödemeyi şiar edinmiş aydınlarımıza fırsat verilip, önleri açılarak etkili, yetkili makamlarda yer verildiğinde neler olmaz ki?
   Milletimiz çocuklarını okutup kendi alanlarında, mesleklerinde en iyi işleri yaparak ailesine, toplumuna hayırlı güzel hizmetler yapmasını ister ve onlarla iftihar eder. Yıllarca kendi dallarında ihtisas sahibi olmuş, ehliyetli, liyakatlı, bilgili , becerikli, aydınlar yetiştirmiştir. Temel ilke ve esasları devletine ve milletine hizmet etmek olan kadrolar etkili, yetkili yerlere gelerek, insanımızın önünü açarak, çağları aşıp ülkemizi her konuda güçlendirecek projelerini uygulamak azim ve kararlılığındadır. Gereğinin yapılması da yönetici makamlara düşen görev ve sorumluluktur.
   Eskiden yarım aydınlar vardı... Halktan kopuk tepeden bakmacı, insanımıza her konuda ters düşen, inancını yaşamaktan uzak farklı bir hayat tarzı, kendini büyük gören, vatandaşını teba veya maraba gören bir anlayıştı. Şimdi bu zihniyet büyük oranda değişmiş olup, tam aydın dediğimiz, milli ve manevi değerlerine bağlı, hem okumuş,hemde aydın  Millet'imizin özlemini çektiği,kendinden kendi evlatları,Cumhuriyet değerleri ile donanmış,tarihine, coğrafyasına, özüne bağlı,tam anlamıyla halkın ta kendisi..
   İnsan(aydın) yetiştirmek en anlamlı,en uzun süreçtir. İlkokuldan-üniversiteye okul hayatı, sonra bir dalda ihtisas yapma, bilgi, birikim, beceri sahibi olma... Yani koca bir ömür... Ülkesine çok şey verecek olan ehil ve layık insanlarımıza fırsat ve imkân vermek devletin en önemli görevlendirendir. Büyük yatırım insana yapılandır, en büyük israf da insan israfıdır.! İsraf haramdır, haram da günahtır. Her israfın telafisi olabilir ama insan ve zamanın telafisi yoktur!
   Bu güzel vatan, aziz millet ve kutlu devlet için yıllardan beri tanıdığım, içlerinde bulunduğum, yakinen tanıdığım, ihtisas sahibi olduğu kadar gönül coğrafyasını düşünüp bunları hayat tarzı haline getirmiş güzel yürekli, çalışkan milletperver aydınlar tanıyorum ki ,onlarla ülkemize ilaç olacak konuları kanuşmaktan fevkalade mutlu olup haz duyuyorum. Ancak bu Yüce Devlete, Büyük Millet'e hizmet edecek nice projeler hayata geçmemekte, geçememektedir.
   Devlet'imizin 2023, 2053, 2071 hedefleri var. İstenilen amaçlara ulaşmak gönül, vizyon ve yetişmiş insan beyni, inançlı kadrolarla-bunlara itimat eden, güvenen toplumla olabilir. Azim ister, gayret ister, büyük enerji ve sevda ister... Ehliyet ister, liyakat ister...Hem aydın olmuş, hem de aydınlatıcı olanlarla ülkemizin önü açılacaktır. İyi hedeflere hem hızlı, hem de fazlasıyla ulaşılacağı doğru ve gerçektir. Bu kadro devlet ile vatandaş arasında gönül bağı kurarak, bulundukları makamlardan güç alma yerine oralara güç katarak fazlasıyla hizmet ve projelerini uygulayarak Devlet'imizinde vazgeçilmezi olmaya devam edecek , onların varlığıda zaten ülke aşkından başka bir şey de değildir..
   Eskiden beri bürakraside,ihale verme, rüşvet,yolsuzluk gibi konular hep konuşulur bize göre uzak bilmediğimiz tanık olmadığımız konular, tarif ettiğimiz  aydınlarla, böyle durumları bırakın dedikodusunu dahi yapılamayacak,helali, haramı,kul hakkını-Beytül malı bilinir-kimse bunları ima bile edemez. Bu hesabı ne ailesine,ne Allah'a veremeyeceğini bilmek,inanmak, tüyü bitmemişlerin, gönül coğrafyasının,mazlum milletlerin hakkı olduğu şuuru ile hareket etmek inancı her şeyin üzerinde samimi bir imanın tezahürüdür!
  
   Birde şöyle düşünelim. Her holding, şirket, fabrikatör vs. işlerini yürütecek, idari,hizmet teknik konularda ehliyeti, liyakatı,bilgiyi,beceriyi, dürüstlüğü, güvenilirliği ön planda tutar,aksini düşünmek onlar için bir felakettir. Başarıya ulaşmaları da buradan geçiyor, yaptıkları tabiiki doğrudur. Esnafların kapılarında yazılar görürüz, tecrübeli elaman ilanlarını açıklaması bu işi iyi bilip yapandır aranan . Ülke idaresinde de  Devlet'ini aidiyat duyguları ile bağlı,ihtisas sahibi,Cumhuriyet evlatları,milli ve manevi değerlerini yaşayan ülke sevdalısı aydınlar etkili ve yetkili alanlara getirilerek,imkan, fırsat verilmeliki! Türk Devlet'i güçlensin Millet'imiz mutlu olsun. 
   Anlatmaya çalıştığımız Münevver kadrolar mevcut olup, Yunus yüzlü, Yavuz bakışlı, ahlâkî değerleri İslama, Yurda ve Dünya'ya bakışları Türkçe olan, münevverler..Vatan savunması yapan Mehmetcik, nasıl Kızıl Elmaya giderken ne vakur ve gönüllü,  istekli ise bu kadrolar aydınlarda aynı iman ve inancın mensuplarıdır. 
   Bizim Devlet' imizin,Millet'imizin görev ve sorumluluğu da o kadar fazla ki, coğrafyamız, sancağımızın bayrağımızın gölgesi o kadar genişki Türk İslam Dünyası İnsanlık âlemi gözünü hep bize dikip bize bakıyor,kadrolar bu şuur, inanç, görev ve sorumlulukta olmak mecburiyetindedir..!
   Bize ayna görevi yapan, iki esas kaynağımız var,birisi yüce dinimiz ,onun peygamberi ve Türk tarihi; Peygamberimiz hadis ve sünnetlerinde ehliyet,liyakat Devlete sadakat ve güvenilirliği esas işaret edip buyurmuş, dört halife aynı düşünceyi esas alarak yönetimlerinde asrı saadeti yasatmışlar. Tarihimizde ikinci aynamızdır. Yusuf Has Hacip Kutatgu  bilig'de Nizamülmülk siyasetnamesinde, Osmanlı'nın kuruluş ve yükselişinde, Cihan-şumul oluşunda,da aynı,Atatürk döneminde neler yapıldığını Tüm borçların ödenip, demir ağlar, örüp onca fabrikalar kurulmasında kadroların çalışması koşturmak,çabalaması çok önemlidir,
 itici ve öncü gücün hep vatansever aydınlar olduğu,hep gönül erlerinin bulunduğu bilgili,ehil ve liyakat sahipleri ile başarılar sağlanmış istenilen sonuçlar alınmıştır. 
   İşin esası ve doğrusu, Devlet'ine ve Millet'ine aidiyet ve mesuliyet duyguları ile bağlı olan, yetişmiş beyinleri biliyor inanıyorum ki mesai tanımadan 24 saat esasıyla çalışan gönüllü aydınlar plan ve projelerini iş değil sevda ile Dünya lideri Türkiye'nin oluşmasında hızlı emin adımlarla katkılar yapacakları doğru ve gerçektir. Yetkili ve etkili yerlere getirilmesi İslami, milli, vicdani ve vatani bir görevdir.

Aksaray

21.02.2020

 • İMSAK 06:00
 • GÜNEŞ 07:21
 • ÖĞLE 13:03
 • İKİNDİ 16:05
 • AKŞAM 18:34
 • YATSI 19:50
 • BIST 100

  115.642%0,00
 • DOLAR

  6,1069% 0,10
 • EURO

  6,5927% 0,10
 • GRAM ALTIN

  317,89% 0,77
 • ÇEYREK ALTIN

  524,5185% 0,77