AYDA İSMİ OLAN ADAM

AYDA İSMİ OLAN ADAM

Okul dönüşü babalarının bahçeye kurduğu hamağı gören Ömer ve Murat akşamı zor etmişlerdi. Şimdi ise hamakta yanyana uzanmış yıldızları seyrediyorlardı. Hava bulutsuz olduğu için gökyüzü tüm ayrıntılarıyla önlerindeydi. Murat uzun bir müddet aya baktıktan sonra abisine döndü ve ayın üzerindeki gölgelerin ne olduğunu sordu. Ömer gülümsedi ve geçen gün öğretmeninden öğrendiği bilgiyi kardeşine aktarmaya başladı: "Onların ismi krater. Ayın üzerindeki kraterlerin çoğu uzaydan gelen göktaşlarının çarpması ile oluşmuşlar. Milyonlarca yıl öncesine ait kraterler ayın yüzeyinde açık olarak görülebilirmiş. Ayrıca bu kraterler birçok kişinin de ismini taşımakta." 

Son cümleyi duyan Murat'ın gözleri parladı: "Düşünsene abi! Ay'da ki bir kratere bizim ismimizi verdiklerini. Çok güzel olmaz mıydı?!" Ömer gülümsedi ve şöyle dedi: "Gerçekten çok güzel olurdu. Ama bu birazcık zor. İstersen sana Ay'da ismi olan başka bir zâtı anlatayım. İsmi Uluğ Bey! Kendisine 15. asrın astronomu ünvanı verilmiştir. Ayrıca Milletlerarası Astronomi Derneği tarafından Ay'ın görünen yüzünde bir bölgeye 'Uluğ Bey Krateri' ismi verilmiştir. Bu müstesna âlim; matematikçi, astronom, edip (yazar) ve şair olmasının yanı sıra Kur'an- ı Kerim' i 7 kıraat üzerine okuyacak kadar kıraat ilmine sahip bir şahsiyetmiş." 

Hayretler içerisinde kalan Murat abisinin bu kadar çok şey bilmesine mi şaşırsın yoksa öğrendiği zâtın bu kadar mübarek biri olduğununa mı bilemedi. 

O, bu düşüncelerle boğuşurken, çalılardan bir hışırtı geldi. Korkuyla hamaktan düşen Murat abisini de ardından sürüklemişti. Sükûnet içerisinde birbirlerine bakarlarken bir hışırtı daha geldi. Murat daha fazla dayanamayıp eve doğru koşarken bir yandan da bağırıyordu: "Kaç abi kaç! Uluğ Bey Amca geldi!" 

Ömer bir müddet kardeşinin arkasından bakakaldı. Sesin sahibinin, komşunun köpeği olduğunu görünce gülümsedi ve kardeşinin ardından eve girdi. 

Aksaray Nöbetçi Eczaneleri
 • BIST 100

  2.830%1,59
 • DOLAR

  17,8361% -0,35
 • EURO

  18,4251% 0,81
 • GRAM ALTIN

  1.030,9% -0,26
 • Ç. ALTIN

  1700,985% -0,26
Hamza USLUER
18.02.2021 06:34:15
Yazin mükemmel olmuş. MaşaAllah.