Aksaray Nöbetçi Eczaneleri

Yılmaz R. Demiryürek


Atatürk ve Çocuk


  T.B.M.M'mizin kuruluşunun yüzüncü yılını ve çocuklarımıza bayram olarak armağan edilişinin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Atamızın çocukluğunu ve çocuklarla olan sevgisi, değeri ve şefkatini anlatarak, anlaşılıp, bilinmesini istedik.

   Rahmetli de bildiğimiz gibi çocukluk yıllarında mahallede arkadaşları ile oyun oynayarak büyümüş birisi ilk okulu mahalle mektebidir. Oradaki hocanın bir vesile ile kulağını çekmesine çok kızar o okulu bırakarak Şemsi Efendi Okuluna başlar.O acıyı hiç unutmaz,bu insan fıtratına uymayan davranış hayatını etkiler.Hiç bir çocuğa böyle bir haraketin yapılmasını istemez. İşin özü sevgidir,merhamettir, tatlı dil ve güler yüzdür. Ömrü boyunca da çocuklara bakışı, düşüncesi davranışı,tavsiyesi de bu olmuştur.
   Dayısının çiftliğinde  yaralı bir kargayı alarak arkadaş olur.Adı Hacı'dır, uçması için oyun oynar, peşinden koşup cesaretlendirmek ister.Bir gün o arkadaşı iyileşemeyip öldüğünde her çocuk gibi çok üzülür.Onu toprağa verip üzerine dut ağacı diker.Adını(Hacı dutu)koyar.

  Matematik öğretmeninin ikimizin adıda Mustafa senin adın Mustafa Kemal olsun der.(Olgun,bilgili,Kemal'e ermiş)anlamında ikinci adını alan çocuk.
  Çocukluk arkadaşı sohbet dostu Nuri Conker sohbet ortamında Atatürk'e "karga çobanı" dediğinde yanındakiler "olur mu öyle şey" diye tepki gösterirler. Gazi de "bana insan üstü çocukluk yakıştırmayın,ben de hepiniz gibi bir çocuktum" diyerek olduğu gibi kabul edilmesini ister.

   Bir televizyon kanalında seyretmiştim.Çocuğa okulda öğretmeni Atatürk öldü ama yüreğimizde yaşıyor demiş.Bu çocuk eve gelir başlar ağlamaya anne,baba sorarlar oğlum niye ağlıyorsun ? Atatürk'üm ölmüş ben onu görmek sevmek istiyorum.Ölsede çok seviyoruz desenlerde hıçkırıkları dinmez.Ölümünü kabullenmek istemez canlı canlı görüp sevmek ister.Sevgisini, saygısını çocuk ruhuyla anlatır.Atatürk'ün verdiği duygu karşılığını çocuğun kalbinde yerini almıştır.

   Benim torunlarımda aynı duyguları yaşıyorlar keşke ölmeseydi bizde görseydik diye Atatürk büstlerine götürüp baktırsam da kendi resminden Anıtkabir'i gösterdimse de kendileri görmek isterler.İnşaallah en kısa zamanda Atamızın huzuruna götürüp gezdirmek,minnet ve şükran duygularını sunmalarını istiyoruz.Dualarla huzuruna çıkmaları en kısa zamanda nasip olur inşaallah.

   Amerikalı bir çocuk o gün 10 yaşındadır. Gazi'nin milli mücadelesini  takip eder. Mevcut çalışmalarına ve emperyalizme karşı şanlı bir mücadele verdiğine şahitlik etmektedir.Atatürk'e mektup yazar ve bir resmini ister,o çocuğa hem resmini gönderir hem de mektubuna karşılık verir.10 Kasım 1938 de o çocuk bir genç olmuştur."Ben o gün çok ağladım beni kimse anlayamadı" der.Sevgi, sınırları çoktan aşmıştır.

  Bir yurt gezisinde çocuğun birisini çok durgun görür.
  -Yavrum bir derdin bir sıkıntı mı var? der.
  -Ben sizi gördüm çok mutlu oldum bir daha nasıl göreceğim .
   -Beni bir daha görmek istiyorsan aynaya bak.Sizler hepiniz benim bir parçamsınız sözüyle çocuklara güven ve sevgi duygusu verir.

   Yine bir yurt gezisinde bir çocuk ağlar.Sebebini sorduklarında ben atamı öpmek istiyorum der atasını öper , atası da çocuğu .Diğer çocuklar bizde, bizde diye tuttururlar bir sevgi yumağı oluşur.Atatürk de herkes de ağlar.
   Atatürk Antalya'ya giderken bir çocuk türkü söylüyordur dinler biss,biss der.Çocuk anlayamaz, yanındakiler çok güzel anlamında olduğunu anlatırlar. Bir daha söylemesini ister alkışlar cebinden çocuğa 50 lira verir.
   
    Atatürk bir gün bahçeye gül dikmeye başlar, çocuğu sorar.
   -Senin eline diken batmaz mı?
 - Batar
 - Ama sen Atatürk'sün!
   -Çocuğum bırak dikeni batsın;Bu gülü sen yetiştireceksin.Terleyeceksin,emek vereceksin bunlar Dünya'nın en güzel gülleri olacak.Ne dikene ne de güneşe aldırış etmeyeceksin.Güle bakar koklar,kokuyu içine çeker anladın mı der? Gül üzerinden hayata,geleceğe ve sevgiye dair ders verir.
 
   Bazen çocuklarla salıncakta sallanan,bazen sek sek oynayan, onlarla sohbet edip çocuklaşan, içindeki çocukluğu hep yaşatan.
   
   Kimsesiz yetim çocukları evlat edinip, onlarda sıcak yuva sevgisi veren ve hayata hazırlayıp,hem mutlu olan hem de mutlu edendir.
    
   Çocuk Esirgeme Kurumu'nu kurarak gerek savaş yıllarında,gerekse diğer zamanda öksüz,yetim,kimsesiz çocukları sahiplenip,kol kanat geren ve istikbale hazırlayan.Devletimiz hala aynı anlayışla görevini bilfiil devam ettiriyor.

   Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda balkonlardan Bayrağımızla İstiklâl Marşımızı hep birlikte haykırarak söylenecek  olması gurur verici... İnşaallah bundan sonraki yıllarda okul ve stadlarda hep birlikte coşkuyla kutlayacağız.Çocuklarımız aileleri ile birlikte Atamıza bağlılığını,sevgisini, saygısını sunacaklar, büyüklerde hep birlikte iştirak edeceğiz.

   Atatürk ile çok sevdiği geleceğimiz dediği çocukları ve milleti buluşuyor.Ebedi yurdumuz olan bu aziz vatanda ilelebet yaşayıp nice nesillerimiz bu duyguları yaşayacaktır.Allah'ım bu Millet'i ilelebed payidar eyle.Devletimizi daim, bayrağımızı en yükseklerde dalgalandırmayı nasip eyle.Çocuklarımıza, torunlarımıza güç ve kuvvet ver. Onlara iman, inanç ve milli şuurla yaşamayı nasip eyle...

 • BIST 100

  1.542%-0,59
 • DOLAR

  7,4118% 0,60
 • EURO

  9,0428% 0,75
 • GRAM ALTIN

  441,95% -0,28
 • Ç. ALTIN

  729,2175% -0,28