Aksaray Nöbetçi Eczaneleri

Ali Genç


AFAD İl Müdürünün 30 Yılık Tecrübesiyle İyi Niyetle Sağlanan Başarı

AFAD İl Müdürünün 30 Yılık Tecrübesiyle İyi Niyetle Sağlanan Başarı


  İnternet gazetelerinde hafta sonu, yazılı medyada ise bu gün verilecek haberleri okuyanlar bu günkü yazıma konu olan başarıları göreceklerinden Medya mensuplarına Cuma günü verilen diğer illerin bir çoğunun gıpta edeceği görseller eşliğinde sunulan brifinginde kurumun bir çok yönüyle ülkemiz ve bölgemizde tek olan artılarına şahit olduk.

BAŞARININ SIRRI“TÜRKMEN’İN 30 YILLIK TECRÜBE İLE KURUM ÇALIŞANLARININ SAMİMİYETİ” 

  Aksaray’daki medya mensuplarıyla birlikte Meslek Odalarımız ile STK’larımızın il birim amirleri içinde en çok tanıdıkları kişi hiç şüphesiz AFAD il müdürü Cezmi Türkmen’dir.

   Bunun sebebi Cezmi beyin ve başında bulunduğu birimin hayatın her safhasında yer almasının yanında bundan daha önemlisi ise 31 yıl önce ilimiz sınırları içinde memuriyete başlaması ve 30 seneden bu yana aralıksız olarak biriminin içinde ve başında bulunmasıdır.

   Cezmi Beyin 30 yılı aşan ilimizdeki kesintisiz görevinin verdiği tecrübe ve bu tecrübe ile oluşan bilgi birikimine kendisi ve arkadaşlarının iyi niyetlerinin de eklenmesiyle Cuma günü medya mensuplarına verilen bilgide ete kemiğe bürünen başarı ortaya çıktı! 

 AFAD HAYATIN HER AŞAMASINDA VE İNSANLARLA, TÜM CANLILARI İLGİLENDİREN HER YERDE 

   Akla gelen gelmeyen tüm afetler, insan hayatı ile her hangi bir canlının hayatının tehlikeye girmesi esnasında bu tehlikeden kurtarılması, yaralı ise en yakın sağlık kuruluşuna sevki, vefat etmiş ise ailesi ve ilgili kuruma teslim edilmesi, yolda ve zorda kalanların kurtarılmalarıyla fertlerin her birinin ve dolayısıyla toplumun sağlıklı yaşantısı için gerekenlerin yapılmasına kadar7/24 her yerde olan AFAD benimde yıllardır savunduğum bir çok hizmeti de gerçekleştiren kurum olduğunu basın açıklamasında gördüm. 

 OLAY YERİNE ULAŞILMASININ GECİKTİRİLMESİ İTFAİYELERİN ORGANİZESİYLE ÇÖZÜLDÜ

    Vali Pekmez ve Vali Aydoğdu ile birlikte İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Çelik ’ede verdiğim ilimiz atanmış ve seçilmişlerinin yapmaları gereken el atı kaynağında dile getirdiğim her hangi bir yerde yangın çıkması veya AFAD ‘ın müdahale etmesi gereken yere ulaşılmasının gecikmesinin sebep olacağı olumsuzluk kurumun 7 ilçe ve 13 belde belediye başkanlığı itfaiye teşkilatlarının ortak çalışma alt yapısını kurmak ve teknik malzeme desteği sağlayarak müdahaleyi daha etkin ve sürdürülebilir hale getirmesiyle gecikmenin sebep  olacağı sıkıntının çözülmesi sağlanarak bu dileğim gerçekleştirilmiş. 

ORMAN İLE KIRSALDAKİ YANGINLARA MÜDAHALE İLE BİR BAŞKA DİLEĞİMİ AFAD GERÇEKLEŞTİRİYOR! 

    İki Vali ve il Özel idaresi genel sekreterine verdiğim yılların tecrübesiyle oluşan  bilgiyle  ve uzun bir çalışmanın neticesinde oluşturulan El altı kaynağında  kırsalda meydana gelecek yangınlara en yakın itfaiyenin gitmesine kadar yangının büyüyeceği ve geri dönülmez sıkıntılara sebep olacağını belirterek bunun birkaç  gurup köyü kurularak bertaraf edilmesini. 

  Bunun için ise  bir veya birkaç köyün birlikte kullanabileceği her zaman göreve hazır  itfaiye araçları alınması dileğimde AFAD’ın öncelikle orman köylerinde buralarda  çıkma ihtimali olan ormanlara en yakın yerden gelecek itfaiyenin olay yerine ulaşmasına kadar müdahale edilmesi için alınacağın öğrendim. 

   Dileğim ise  orman köylerinin yanında bu uygulamanın yaygınlaştırılarak en yakın zamanda her köye konacak mobil olarak kullanılabilecek 2.5 ton ve mümkün ise daha da fazlası  su kapasiteli  tankların verilmesiyle bu konudaki dileğim kısmen yerine getirilmesinin yanında  bu tankların verileceği köylerdeki vatandaşın ormanda veya köyün içindeki yangınlara müdahalesinin sağlanması için  eğitilmeleriyle bu sıkıntıda itfaiyelerin yetişmelerine kadar bertaraf edilmiş olacak. 

TECRÜBEYLE OLUŞAN BİLGİ VE İYİ NİYETİN BİRLEŞMESİYLE YAPILAN DİĞER BAZI HİZMETLER!

  Tuz gölü fay hattında oluşması muhtemel depremlerden hemşerilerimizin zarar görmemesi için Tuz gölü fay hattı ve riskli bölgelerde kentsel dönüşümün başlatılmasının ve  evlerle bahçelerinde obruk olma ihtimali olan evlerin başkaca yerlere taşınması için burada zemin etüdünün yaptırılması çalışması. 

   Akla gelen tüm afetlere karşı vatandaşlarımıza eğitim verilerek farkındalığın artırılması. 

   Tarımsal hasar olan vatandaşlarımıza 13.500.000,00 TL ‘nin verilmesi. 

    Bunun 648.755,00 lirasının selden dolayı oluşan hasarlar 85.000,00 TL, kardan dolayı ahır çökmeleri, evi yanan  27  vatandaşımıza 256.000,00,2020 yılı içerisinde çatı uçması nedeni ile 9 vatandaşımıza 77.000,00 lira nakdi yardım yapılması ve bu rakamlarla 6 yılda kurumun vatandaşa ulaştırdığı yardımın 14.673.755,00’ yi bulması. 

EVİ YANANLARA ÇADIR VE KONTEYNIR, YATAK YARDIMIYLA İHTİYAÇ OLAN HER YERE YARDIM YAPILDI 

   2015 yılından itibaren ayni yardımlara geçen kurum evi yanan vatandaşlarımıza hasar yardımının yanında çadır, konteyner  ve yatak  yardımlarıyla birlikte ülkemiz geneli ile ülkemiz dışına da 10 ton un yardımı Fırat kalkanı bölgesine gönderilmiş. 

  Elazığ depreminde vatandaşlarımızın acil barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla 60 adet konteyner sağlanırken konteynerlerde kalmak istemeyenlerden 2015 yılında 3 ,2017-20 arasında ise 9 aileden 32 kişi  öğretmen evlerinde misafir edilmesi kurum tarafından sağlanmış. 

  2015 – 2016-2017-2018-2019-2020 yıllarında ağır kış şartlarından yolda kalanlarla bu olumsuzluklardan etkilenenlere 5570 adet gıda paketi dağıtılırken 200 adet pike ve 100 adet battaniye ayrıca 50 adet termal battaniye dağıtılırken İzmir depreminden etkilenenlere 7 tır , Elazığ depremine 5 tır, Manavgat’a  orman yangınlarından etkilenenlere 5 tır, Karadeniz bölgesindeki selden 3 tır  gıda ve diğer malzemeler yardımı gönderildi. 

    Tecrübe ve iyi niyetin birlikteliğiyle oluşan bu güzel hizmetleri gerçekleştiren AFAD Aksaray il Müdürü Cezmi Türkmen  ve ekibini  gıpta edilen bu  başarılarından dolayı tebrik ediyor, başarıların artarak devam edeceğine olan inancımı da yeniliyorum. 

ŞEHİDİMİZİN RUHU ŞAD MEKANI CENNET OLSUNr 

“Pençe Yıldırım” Operasyonu kapsamında Irak'ın kuzeyindeki Tepe Üs Bölgesinde mevzilerin gözetleme ve ateş sahalarının temizlenmesi maksadıyla icra edilen ağaç temizleme faaliyeti esnasında üzerine ağaç düşmesi sonucu şehit düşen ve ilimiz protokolü ile  cenazeye katılan hemşerilerimiz tarafından ilimiz merkez ilçe Bağlıkaya beldesi mezarlığında naaş’ ı  vatan toprağına tevdi ideline Piyade Uzman Çavuş Faruk Eser yiğidimize Mevla’mızdan rahmet ailesi ve tüm hemşerilerimize baş sağlığı diliyorum. 

 Rabbim yar ve yardımcımız olsun. 

 

 • BIST 100

  1.410%-0,16
 • DOLAR

  9,2572% 0,87
 • EURO

  10,7854% 1,05
 • GRAM ALTIN

  526,36% -0,73
 • Ç. ALTIN

  868,494% -0,73