Aksaray Nöbetçi Eczaneleri

Doç.Dr.İbrahim Baykan


Papanın İntikamı

Papanın İntikamı


İtalya’da kilise arşivinden alınan bir belgede; bir insanın diğer bir insana karşı duyduğu kinin intikamını nasıl aldığı görülmüştür.
 Olayın gelişimi şöyledir:
Zamanın yeni seçilen Papası göreve gelir gelmez; bir önceki ölmüş Papayı mezardan çıkartır ve Papa kıyafetini giydirir. Ölmüş Papayı üç gün boyunca kendince sorgular. 
Sorgulamanın sonucunda; yeni Papa eski Papanın başparmağı ile birlikte işaret ve orta parmağını kökünden keser ve çıplak haliyle yeniden mezara gömer. Bu olayın buraya kadar olanı; bir mağdurun duyduğu kinin sonucudur. 
Gelelim bu kinin neden olduğu uzman yorumlarına:
Yeni Papa eski papadan; hayatı boyunca O kadar zulüm ve haksızlık görmüş olmalı ki; eski Papanın kaleme aldığı ve bastığı mühründe kullandığı parmaklarını kesmeyi kafaya koymuş. Bunu da zamanı gelince gerçekleştirmiş. İyi yapmış veya kötü yapmış deme hakkımız var veya yok bilemem ama bildiğim bir gerçek varsa yeni Papa çok ağır hak kaybına uğramış bir mağdur.
Biliyoruz ki; yeryüzünde bu Papanın yaptığını yapmak isteyen pek çok mağdur vardır. Ey dünya zalimleri; Papa da olsanız, Kral da olsanız; bir başkasına zarar vermeye, zulüm yapmaya ve hak yemeye hiç hakkınız yoktur. “Her din zarar vermeme esasına dayanır.” Unutmayalım “Camı Kıran Parasını Öder”
Tüm dünya mağdurlarına bir önerim var; belki yukarıda anlatılan yeni papa gibi intikam alma olanağına sahip olamayabilirsiniz. Size kendi yazdığım ve sıklıkla kullandığım bir duayı yapmanızı tavsiye ederim. En azından mezardan çıkartıp sorgulama zahmetine girmezsiniz.
“Allah’ım tüm hayır ve şerlerin senden geldiğine inanır ve iman ederim. Sen tüm mağdurları mükâfatlandırırsın. Uğradığım tüm mağduriyetlerimin mükâfatını senden istiyorum. Bundan sonraki hayatımı bana kolay kıl ey rabbim.”

Sevgi ve Saygılarımla

 • BIST 100

  1.527%3,81
 • DOLAR

  7,2634% -2,18
 • EURO

  8,7598% -2,34
 • GRAM ALTIN

  405,92% -1,55
 • Ç. ALTIN

  669,768% -1,55