Aksaray Nöbetçi Eczaneleri

Doç.Dr.İbrahim Baykan


22 Mart Dünya Su Günü 

22 Mart Dünya Su Günü 


1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 22 Mart tarihini "Dünya Su Günü" olarak ilan etti.

İlk kez 1992'de Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansında önerilen "Dünya Su Günü" gerek BM üyelerinin, gerekse diğer dünya ülkelerinin giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasını amaçlamaktadır. 

Suyu; dünyanın ortak mirası olarak gören güçler maalesef petrolü öyle görmüyor. Su verip karşılığında Petrol alacağımız günler de pek uzak gözükmüyor.

Geçmişte yapılan savaşların birçoğunun su yüzünden çıktığı bilinmektedir. Bu gidişle tekrar su yüzünden yeni savaşların çıkmayacağını kim garanti edebilir ki.

Ortadoğu’da petrolün 100 Yıl daha yeterli olacağını bilen Emperyalist ülkeler suyun dünyada azalacağını bildiklerinden dolayı bizi parçalama ve suyumuza el koyma niyetindeler.

Halen günümüzde Seksen ülke su sıkıntısı çekmektedir. Ülkemizde kişi başına düşen su miktarının 1640 metreküp olduğunu ve su sıkıntısı çeken ülkeler kategorisine girme tehlikesinde olduğumuzu da unutmayalım. Bu yüzden suyumuzu tasarruflu kullanalım.

Vatandaş olarak bize düşen görev bilinçli tüketici olmamızı gerektirir. Bunun için de yapmamız gereken çok basit yöntemler var.

Şöyle ki;

*Banyoda küveti doldurmak yerine duşu kısa süreli kullanmak,

*Diş fırçalarken musluğu kapalı tutmak,

*Çamaşır ve bulaşık makinelerini tam kapasitede çalıştırmak,

*Bozuk ve kaçak yapan muslukları derhal onarmak,

*Tuvaletlerde çift kademeli sifon kullanarak; küçük ve büyük ihtiyaca göre seçenekli harcamak,

*Bahçelerimizi çim yerine daha az su isteyen yayılmacı bitki türleri ile yeşillendirmek,

*Araba yıkamalarda hortum yerine kova kullanmak.

Bu ve benzeri tasarruflarda bulunmak doğal ortamın korunması yanında; kişisel bütçemize de ciddi katkılar sağlayacaktır. Siz ülkemizin üç tarafımızın sularla kaplı lafına itibar etmeyiniz; tatlı suların en önemli kaynağı yağışlardır.

Tüm bu bilinen gerçeklere rağmen gereğinden fazla su tüketimi yapanlar; çıkardıkları keyfin bedelini belirli bir kotanın üzerindeki zamlı tarifeyle ödesinler.

Sevgi ve Saygılarımla

 

 • BIST 100

  2.444%1,61
 • DOLAR

  17,5257% -0,01
 • EURO

  17,5100% 0,55
 • GRAM ALTIN

  964,78% -0,53
 • Ç. ALTIN

  1591,887% -0,53