Aksaray

11.07.2020

  • İMSAK 03:36
  • GÜNEŞ 05:23
  • ÖĞLE 12:54
  • İKİNDİ 16:48
  • AKŞAM 20:16
  • YATSI 21:55
Aksaray Nöbetçi Eczaneleri


Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 96.’ıncı yılı kutlandı

Cumhuriyetin kuruluşunun 96. Yılı kutlamaları Atatürk Anıtına çelen sunulmasıyla başladı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 96. Yıldönümü kutlama etkinlikleri, 15 Temmuz Milli İrade Meydanından Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı.

Vali Ali Mantı ve Belediye Başkanı Evren Dinçer tarafından çelenklerin anıta sunulmasının ardından Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile vatan uğruna canını feda eden şehitlerimiz için saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Türk Bayrağının göndere çekilmesiyle tören sona erdi.

15 Temmuz Milli İrade Meydanında düzenlenen törene Vali Ali Mantı, Belediye Başkanı Evren Dinçer Vali Yardımcıları Hakkı Loğoğlu, Mehmet Tanışır, Mustafa Türkcan, Emniyet Müdürü Murat Kolcu, Jandarma Komutanı Albay Fuat Anık, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tüzün protokol üyeleri ile öğrenciler katıldı.

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 96.’ıncı yılı Aksaray Valisi Ali Mantı’nın Valilik makamında Cumhuriyet Bayramı tebriklerini kabul etmesiyle başladı. 15 Temmuz Milli İrade Meydanında devam eden kutlamalarda Vali Ali Mantı beraberinde Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer ile kutlamalar katılan öğrenciler ve vatandaşların bayramını tebrik etti.

Saygı duruşu ardından İstiklal Marşının söylenmesi ile devam eden kutlamalarda konuşma yapan Aksaray Valisi Ali Mantı; Cumhuriyet, ülkesinin birliğini ve beraberliğini her hangi bir despotik güce değil halkın kendi seçtiği organlar eliyle yönettiği sistemin adı olduğunu söyledi. Vali Ali Mantı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizim milletimiz gerek tarihsel tecrübesi gerek inancı gereği istişareye, yardımlaşmaya açık bir millettir. Bu istişare ve yardımlaşmayı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları dünyanın çoğu yerinde diktatörlüklerin olduğu zamanda ülkesinde Cumhuriyeti ilan ederek ileride ki nesillere çok büyük bir ışık ve örnek olmuştur. Devletimizin kurucusu büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal Savaşı'nın tüm şehit ve gazilerini de sonsuz minnet ve şükranla anıyorum”dedi.

Öğretmenlerden oluşan halk oyunları gösterisi ile öğrencilerin şiirler okuduğu kutlamalarda Vali Ali Mantı kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren; Şiir yarışması 1. 15 Temmuz Ortaokulu Muhammet Nazmi Kazan, Şiir 2. Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu öğrencisi İkbal Çabuk, Şiir 3. Armutlu Ortaokulu öğrencisi Yezdağ Uslu ile Kompozisyon dalında 1. Ahmet Cevdet Paşa Sosyal Bilimler lisesi öğrencisi Meriman Sert, 2. Kanber Demir Anadolu Lisesi öğrencisi Elif Beyza Güleken, 3. Osman Gazi Anadolu Lisesi öğrencisi Bahar Ağır’a hediyelerini verdi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları geçit töreninin ardından sona erdi. Cumhuriyet Bayramı kutlama törenine Milliyetçi Hareket Partisi Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel kamu kurumları müdürleri, protokol üyeleri, gaziler öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.