Türkiye'den Pakistan'a taziye
TOBB bin girişimci kadınla deneyim paylaştı
Kocaeli Gebzeli Ali Kemal Aydın, Babacan ile görüştü
Bakan Pakdemirli'den tarımsal destek ödemeleri müjdesi
Akşener: "Liyakatsizlik enflasyona mahkum ediyor"
DEVA'dan 'kar' tepkisi
Şentop: "Misak-ı Milli hedeflerin manifestosudur"
Yunanistan'a kaçmaya çalışan 9 kişi yakalandı
7 bini aşkın çocuk spora yönlendirildi
İşçilerin yüzde 14'ü sendikalı... En çok işçi hangi sendikada?
Linyit ve taşkömürü üretimi bir yılda yüzde 10'un üzerinde arttı
Yoğun kardan ağılın çatısı çöktü, 15 koyun telef oldu
Aksaray'da üniversitelilere ulaşım müjdesi
Bursa'da direksiyon emin ellerde...
Ekonomik güven endeksi yüzde 2,7 arttı
Aksaray Nöbetçi Eczaneleri


TÜDKİYEB: "Üreten çiftçilere prim desteği sağlanmalı"

TÜDKİYEB: "Üreten çiftçilere prim desteği sağlanmalı"

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, Tarım Bağ-Kur primleriyle ilgili yaptığı basın açıklamasında, son iki yıldaki olağanüstü şartlar gözönüne alındığında söz konusu primlerin bir defaya mahsus olmak üzere devlet tarafından karşılanması gerektiğini yönünde çağrıda bulundu.

ANKARA (İGFA) - Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Tarım Bağ-Kur primlerine ilişkin yaptığı açıklamada çiftçilik mesleğinin önemine işaret etti. TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik, Tarım Bağ-Kur primlerinin çiftçiler için ödenemez duruma geldiğine vurgu yaptı.

Çiftçi ve üreticilerin sosyal güvenlik kapsamına alınmasının önemli bir reform olmakla birlikte bugün gelinen noktada çiftçi ve üreticilerin Bağ-Kur primlerini ödemekte zorlandığını belirten Genel Başkan Çelik, "Bilindiği üzere tarım Bağ-kur primleri de yürürlükteki asgari ücrete göre belirlenmektedir. Sanayi ve hizmet sektörü için belirlenen asgari ücret oranında çiftçilerden bağ-kur primi kesilmesi ülkemiz şartlarında adil ve gerçekçi bir yaklaşım değildir. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre 2022 yılında asgari ücrette önemli bir artış sağlanacağı dolayısıyla primlerin de buna göre yükselmesi gerektiği anlaşılmaktadır. Özellikle son iki yıldaki pandemi koşulları, girdi fiyatlarında artış ve kuraklık nedeniyle halen büyük ölçüde ödeme güçlüğü yaşanan Bağ-Kur primleri tamamen ödenemez duruma gelecektir" diye konuştu.

Bağ-Kur primlerinin son iki yıldaki olağanüstü şartlar göz önüne alınarak bir defaya mahsus olmak üzere devlet tarafından karşılanması gerektiğini söyleyen Çelik, " Köyden kente göçün önlenmesi yanında gittikçe azalan çiftçilik mesleğinin özendirilmesi ülkemiz için hayati önem taşımaktadır. Dolayısıyla Bağ-Kur primlerinin teşvik ve özendirmek amacıyla çiftçilerimize pozitif ayrımcılık yapılarak Son iki yılda yaşanan Kuraklık, pandemi ve girdi fiyatlarının artışı nedeniyle Çiftçilerimizin BAĞ-KUR prim  borçları bir defaya mahsus olmak üzere Devletimiz tarafından karşılanmalıdır" çağrısında bulundu.