Kar toprağı entübeden çıkardı
Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi 2020'yi değerlendirdi
Nevşehirli Ülkücüler'den doğaya 322 çuval yem
Nevşehir'de çapasına göktaşı takıldı!
Aksaray'da kaçak av yapan 13 kişiye yasal işlem yapıldı
ASÜ’ye iki yeni program
Nevşehir’de patatesler depoda kaldı (Özel Haber)
Aksaray'da mahalle konakları ve sosyal tesis inşaatları sürüyor
ASÜ yönetiminden uzaktan öğretim mesaisi
Aksaray sokaklarında 'Mehteran'lı moral konseri
AK Parti Aksaray Kadın Kolları'ndan kongre daveti
Aksaray da sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere ceza yağdı
Aksaray'da 4 gündür yağan kar etkisini sürdürüyor
Üşüyen kedi ölümden döndü
Herkes memleketinde yaşasaydı...
Aksaray Nöbetçi Eczaneleri


MÜSİAD Kasım Ayı SAMEKS Verileri Açıklandı

MÜSİAD’ın hazırladığı SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 0,6 puan artarak 50,7 değerine yükseldi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Aksaray Başkanı Eyüp Dağdaş, MÜSİAD Kasım ayı SAMEKS verilerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Dağdaş açıklamasında şunları kaydetti:

2019 yılı Kasım ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 0,6 puan artarak 50,7 değerine yükselmiştir. Ekim ayı endeks değeri de 0,4 puan yukarı revize edilerek 50,1’e yükselmiştir.

Kasım ayında endekste gözlenen artışta hizmet endeksinin önceki aya göre 3,4 puan artarak 52,7 seviyesine yükselmesi etkili olurken, sanayi endeksi ise 3,0 puan azalarak 46,0 seviyesine gerilemiştir.

Hizmet sektöründe gözlenen artışta girdi alımlarının olumlu seyri belirleyici olurken, sanayi sektörüne ilişkin üretim alt endeksinde önceki aya göre yaşanan sert düşüş dikkat çekmektedir.

Böylece SAMEKS Bileşik Endeksi’nin Ekim döneminde gerçekleşen artışın ardından Kasım ayında da 50 referans değerinin üzerindeki seyrini sürdürmesi, ekonomideki toparlanma sürecinin hız kazandığına işaret etmektedir.

Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Sanayi Sektörü Endeksi, 2019 yılı Kasım ayında, bir önceki aya göre 3,0 puan azalarak 46,0 seviyesine gerilemiştir.

Yeni siparişlerin önceki aya göre 5,3 puan birden azalması, bu dönemde sanayi sektörüne yönelik ivme kaybında belirleyici rol oynamıştır.

Yeni siparişlerde gözlenen sert düşüşe bağlı olarak girdi alımları önceki aya göre 8,2 puan azalarak 44,8 seviyesine gerilemiştir.

Bu gelişmelere bağlı olarak üretim alt endeksi önceki aya göre 5,4 puan azalarak 42,5 seviyesine gerilmiş ve 50 referans değerinin altındaki seyrini sürdürmüştür.

Sektöre ilişkin nihai mal stokunun azalışını sürdürdüğü Kasım ayında, tedarikçilerin teslimat süresi alt endeksinin ise önceki aya göre 6,7 puan artarak 54,3 seviyesine yükseldiği gözlenmiştir. İstihdam alt endeksinin önceki aya göre 1,4 puan artarak 50,3 seviyesine yükselmesi, yaşanan durgunluğa karşın firmaların işgücü talebini sürdürerek sektöre olan güvenlerinin devam ettiğine işaret etmektedir.

Bu gelişmeler neticesinde 46,0 seviyesine gerileyen SAMEKS Sanayi Sektörü Endeksi, 50 referans değerinin altındaki seyrini sürdürmüş ve sektöre ilişkin durgunluğun bu dönemde de devam ettiğine işaret etmiştir.

Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Hizmet Sektörü Endeksi, 2019 yılı Kasım ayında, bir önceki aya göre 3,4 puan artarak 52,7 seviyesine yükselmiştir.

Bu dönemde önceki aya göre 0,1 puan azalmasına karşın 55,0 seviyesinde seyreden girdi alımları, sektördeki toparlanmada belirleyici rol oynamıştır.

Girdi alımlarındaki güçlü seyrin sürmesiyle, iş hacmi alt endeksi önceki aya göre 5,0 puan birden artarak 53,5 seviyesine yükselmiştir. Böylece en son Mayıs 2018 döneminde 50 puanın üzerinde yer alan iş hacmi alt endeksi, 1,5 yıl aradan sonra yeniden artış sinyali vermiştir.

49,7 seviyesinde gerçekleşen nihai mal stoku alt endeksi, sektöre yönelik stoklarda azalışın sürdüğüne işaret ederken; tedarikçilerin teslimat süresinde geçtiğimiz ay başlayan olumlu görünüm bu dönemde de sürmüştür.

Önceki aya göre 3,9 puan artarak 50,8 seviyesine yükselen istihdam alt endeksi, Ağustos 2018 döneminden beri ilk kez sektöre ilişkin istihdamda artış sinyali vermiştir.

Böylece SAMEKS Hizmet Sektörü Endeksi, 14 ay aradan sonra 50 referans değerinin üzerinde yer almış ve sektördeki canlılığa işaret etmiştir.