Aksaray'da AK kadınlardan bereketi paylaşıyor
Aksaray'da DSİ kanalı için uyarı!
Aksaray'da 2 yaşındaki çocuk yatağında ölü bulundu
Yunus Emre'nin memleketinden 700. yıl için özel anma
Van'da çocuk yaşta evliliklerin önlenmesi için farkındalık projesi
Önder Yıldız Tek Sağlık Kavramı Biran Önce Etkin Hale Getirilmelidir Dedi
Konya Valiliği 'esnafa iletilmeyen destek' iddialarını yalanladı
Maske satışında 24 firmaya fahiş fiyat cezası!
Aksaray JASAT'tan hırsızlığa geçit yok
Aksaray Belediyesi mesaide sınır tanımıyor
Konut satışı son 5 yılın en düşüğünde
AstraZeneca'dan Elazığ'a kütüphane
Aksaray'da 'Sevgi Evleri' hızla yükseliyor
Aksaray'da balkonu çöken evde mahsur kaldı!
Kırşehirli vatandaştan anlamlı bağış
Anahtar Kelimeler: Motor Yağının Görevi Nedir
Aksaray Nöbetçi Eczaneleri


Motor Yağının Görevi Nedir?

Motor Yağının Görevi Nedir?

Motor yağı araçtaki hareketli parçaların sürtünmesini önlemeye yarar. Sürtünmeler ne kadar minimum düzeye inerse motor ömrü o kadar uzar ve motor çalışmak için ekstra enerji harcamadığı için araçta yakıt tüketimi artmamış olur. Periyodik olarak motor yağının kontrol edilmesi önemlidir. Motor yağı fiyatları yağın sentetik yağ veya mineral yağ olmasına göre değişkenlik gösterir.

 

Motor yağı deneyimli kişiler tarafından değiştirilmeli, değişimlerde aracın marka ve modeline uygun motor yağı ve orijinal yedek parça çeşitleri kullanılmalıdır. Motor yağı  değiştirirken mutlaka eskimiş yağ filtresi de yenilenmelidir.

Motor yağı değiştirilmezse ne olur?

Araçlarda zamanla sürtünmeden dolayı yağın içerisinde küçük parçacıklar birikir ve bu parçacıklar, yağın akışkanlığını ve kayganlığını yitirmesine neden olur. Yağ kirlendiğinde motorun sesi değişir, marş motoru hemen çalışmaz ve aracın farklı parçalarında sürtünmeden dolayı arızalar, kırılmalar meydana gelir. Bu nedenle periyodik olarak motor yağının kontrol edilmesi, yağ kirlendiğinde yağ filtresi ile birlikte değiştirilmesi gerekir. Yağ filtresi, motor yağ karterinde biriken yağı, motor bloğuna doğru aktarırken süzer ve motora daha temiz bir yağ gönderilmesinde görevlidir. Yağ filtresi değiştirilmediğinde partiküller zamanla motor bloğunun çizilmesine sebep olur, biriken bu kirli tabaka motorun çalışmasını önler. Arızalar gelişmemesi için yağ filtresinin motor yağı ile birlikte değiştirilmeli, yağ filtresi takılırken mutlaka parçanın orijinal yedek parça olmasına dikkat edilmelidir.

 

Aracın motor yağı değiştikten sonra bir sonraki yağ değişimi için aracın yaptığı mesafe ve tarihi mutlaka kaydedilmelidir. Bu sayede araç sahipleri, bir sonraki yağ değişiminin ne zaman yapılması gerektiğini daha kolay takip edebilir. Her aracın motor yağı değişim zamanı farklıdır. Online mağazasında Opel ve Chevrolet marka her araç modeline uygun motor yağı çeşitlerine yer veren https://www.generalopel.com web sitesinde organik antifiriz, Opel şanzıman yağı, direksiyon yağı, fren balata spreyi gibi bakım ürünleri bulabilirsiniz.

 

En iyi motor yağı markaları için hemen General Opel´i kategorisini ziyaret edin, 5 30 motor yağı, 10 30 motor yağı, 10 40 motor yağı gibi motor yağı çeşitleri arasından aracınıza en uygun ürünü seçin.