Aksaray

09.07.2020

  • İMSAK 03:34
  • GÜNEŞ 05:21
  • ÖĞLE 12:54
  • İKİNDİ 16:48
  • AKŞAM 20:17
  • YATSI 21:56
Aksaray Nöbetçi Eczaneleri


İşçiler Yüksek Sesle Kıdem Tazminatımıza Dokundurtmayız Dedi

Türk-İş Aksaray İl Temsilcisi Türk Metal Sen. Aksaray Şube Başkanı Muhterem Taşdemir yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi. Değerli basın mensupları, Türk-İş e bağlı sendikalarımızın değerli yöneticileri, çok kıymetli emekçi dava arkadaşlarım; Hepiniz hoş geldiniz.

Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor .İşsizlik sigortası fonu kesintileri artırılmak isteniyor .25 Altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem tazminatı ortadan kaldırılıyor

Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor . Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor . Fatura işçiye kesiliyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor .Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz .

Dünyada olduğu gibi , ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı top yekûn bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor .İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye , işini korumaya çalışmaktadır .Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur .

Görüşümüz net …

Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. Türk-İş kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugünde muhafaza etmektedir. Türk-İş genel kurullarında oybirliği ile alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız.

Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş in kırmızı çizgisidir .Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz .Kıdem tazminatının fona devredilmesi , süresinin azaltılması gibi bu hakkın , 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi , bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz .

Korona salgını sürecinde o tatlı canlarının korkusuna, sırça köşklerinden dışarı çıkamayan, toplantılarını bilgisayar, cep telefonu vs.. Üzerinden yapan kesim, salgının en yoğun olduğu döneminde canını hiçe sayıp dip dibe çalışan emekçilerden fedakarlık bekliyor.

Yok öyle yağma...

Kıdem tazminatı hakkımızı, hayallerimizi, geleceğimizi elimizden almak isteyenlere karşı , Türk İş önderliğinde sesimizi duyurmaya ,hakkımızı yedirmeyeceğimizi duyurmaya devam edeceğiz .Direne direne hakkımızı koruyacağız…Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz.

Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak , evlerimiz ve arabalarımız posterlerle donatılacaktır

Kıdem tazminatıma dokunma ….