Türkiye'den Pakistan'a taziye
TOBB bin girişimci kadınla deneyim paylaştı
Kocaeli Gebzeli Ali Kemal Aydın, Babacan ile görüştü
Bakan Pakdemirli'den tarımsal destek ödemeleri müjdesi
Akşener: "Liyakatsizlik enflasyona mahkum ediyor"
DEVA'dan 'kar' tepkisi
Şentop: "Misak-ı Milli hedeflerin manifestosudur"
Yunanistan'a kaçmaya çalışan 9 kişi yakalandı
7 bini aşkın çocuk spora yönlendirildi
İşçilerin yüzde 14'ü sendikalı... En çok işçi hangi sendikada?
Linyit ve taşkömürü üretimi bir yılda yüzde 10'un üzerinde arttı
Yoğun kardan ağılın çatısı çöktü, 15 koyun telef oldu
Aksaray'da üniversitelilere ulaşım müjdesi
Bursa'da direksiyon emin ellerde...
Ekonomik güven endeksi yüzde 2,7 arttı
Aksaray Nöbetçi Eczaneleri


HASAS BABA VE HAMZA BABA TÜRBELERİNE RESTORASYON, DARISI HALLACI MANSUR TÜRBESİNE

HASAS BABA VE HAMZA BABA TÜRBELERİNE RESTORASYON, DARISI HALLACI MANSUR TÜRBESİNE

Aksaray Belediyesi tarafından şehrimizin manevi önderlerinin çeşitli sebeplerle yıkılan veya yıpranan türbeleri işinin ehli bilim adamları tarafından ortaya konan raporlar ışığında başlanan restorasyonlarına Hasas mahallesi ana caddesinde bulunan asıl ismi Hasan olan fakat bulunduğu  mahalleden dolayı” Hasas Baba” olarak bilinen türbe ile Ervah kabristanlığında bulunan Şeyh Hamza türbelerinin restorasyonuna başlandı. 

   İki türbenin Restorasyonuyla ilgili olarak Belediye Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Müdürü Bahtiyar Bakar tarafından verilen bilgide” Belediye başkanımız Dr. Evren Dinçer’in talimatıyla şehrimizde bulunan tarihi eserlerin orijinal durumlarına kavuşturulması için çalışma başlatıldı. 

 Başlatılan çalışmalarla yakın zamana kadar kırmızı kubbeli türbe içinde bulunan fakat bu yapının çeşitli sebeplerle yıkılması nedeniyle yerine bölgemizle alakası olmayan taşlarla yapılan iptidai yapı yıktırıldı. 

   Tarihi bilgiler ışığında işinin ehli uzmanlar tarafından ortaya konan çalışmayla öncelikle sonradan türbenin üstüne iptidai olarak eskisiyle alakası olmayan yapı yıktırılarak zeminin altındaki Selçuklu yapısı olan naaşın konduğu bölüm ortaya çıkartıldı. 

   Burada başlanan bu çalışmayla aslına olabildiğince sadık kalınarak türbenin yeniden yapılmasına başlandı. 

   Hasas baba türbesiyle birlikte başlatılan aynı çalışmayla Ervah Kabristanlığında bulunan Şeyh Hamza türbesinin de yıpranan ana yapısı bilim adamlarını tarafından belirlenen programa göre restorasyonuna başlandı. 

  Bu çalışmaların bitirilmesiyle ilimizin bu iki manevi önderinin ebedi istiratgahlarının gelecek nesillere aktarılması sağlanacak”  dedi. 

HEMŞERİLERİMİZ YAKIN ZAMANA KADAR KIRMIZI TUĞLALI TÜRBESİ OLAN HALLACI MANSURUN KABRİNİNDE YENİDEN RESTORE ETTİRİLEREK ORJİNAL HALE GETİRLMESİNİ BEKLİYORLAR!!! 

 Belediye başkanı Dr. Evren Dinçer’e Hasas Baba ve Şeyh Hamza Türbelerinin restore edilmesinden dolayı teşekkür eden hemşerilerimiz Şehrimizin Çerdiğin mahallesindeki bir bahçe içinde seksenli yıllara kadar  Hasas baba türbesi gibi kırmız  tuğlalarla yapılan kubbeli yapının içinde bulunan fakat anlaşılmaz şekilde yıkılan Hallacı Mansur türbesinin de yeniden eski orijinal haline getirilmesini beklediklerini söylediler.(Haber ve fotoğraflar Ali Genç)