Türkiye'den Pakistan'a taziye
TOBB bin girişimci kadınla deneyim paylaştı
Kocaeli Gebzeli Ali Kemal Aydın, Babacan ile görüştü
Bakan Pakdemirli'den tarımsal destek ödemeleri müjdesi
Akşener: "Liyakatsizlik enflasyona mahkum ediyor"
DEVA'dan 'kar' tepkisi
Şentop: "Misak-ı Milli hedeflerin manifestosudur"
Yunanistan'a kaçmaya çalışan 9 kişi yakalandı
7 bini aşkın çocuk spora yönlendirildi
İşçilerin yüzde 14'ü sendikalı... En çok işçi hangi sendikada?
Linyit ve taşkömürü üretimi bir yılda yüzde 10'un üzerinde arttı
Yoğun kardan ağılın çatısı çöktü, 15 koyun telef oldu
Aksaray'da üniversitelilere ulaşım müjdesi
Bursa'da direksiyon emin ellerde...
Ekonomik güven endeksi yüzde 2,7 arttı
Anahtar Kelimeler: Hamza Türbesi Kimliğine Kavuşuyor
Aksaray Nöbetçi Eczaneleri


Yavuz Kurtbey AKKURT
30.11.2021 23:40:21
Darısı Hasan Dağı'ndaki Hasan Baba türbesinin başına inşallah

Hamza Baba Türbesi Eski Kimliğine Kavuşuyor

Hamza Baba Türbesi Eski Kimliğine Kavuşuyor

Aksaray Belediyesi’nin şehrin manevi ikliminde önemli bir yere sahip olan Hamza Baba Türbesi’nde başlattığı restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in talimatlarıyla Evrah Kabristanlığı içerisinde Cemiyet Deresi’nin karşısında bulunan Şeyh Hamza Baba Türbesi’nde başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Şeyh Hamza Baba Türbesi’nin hemen yanında çilehane, itikâfhane bölümleri bulunuyor. Türbenin ne zaman yapıldığına dair net bir bilgi olmamasıyla beraber, yapım mimarisi olarak Karamanoğulları Dönemi’nde yapıldığı tahmin ediliyor.

16. yüzyılın sonu ve 17. yüzyılın başında Aksaray’da yaşayan ve dönemin ünlü şeyhlerinden kabul edilen Şeyh Hamza Baba’nın Sultan I. Ahmed Dönemi’ndeki Sadrazam Kuyucu Murad Paşa’nın da şeyhidir.

Aksaray Belediyesi’nin tarihi ve kültürel miraslara sahip çıkan bir belediye olduğunu söyleyen Başkan Dinçer, “Restorasyon çalışmalarımızla geçmişten gelen değerlerimizi koruyor, önemli zatların manevi iklimini gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Böylece geçmiş ile gelecek arasında köprü kuruyoruz.” dedi.

Hamza Baba Kimdir?

16. yüzyılın ikinci yarısı ile 17. yüzyılın ilk yarısı arasında yaşamış olan Hamza Baba, Aksaray’ın büyük şeyhlerinden biridir. Sultan I. Ahmed ile görüştüğü bilinen Hamza Baba, Kuyucu Murad Paşa’nın da şeyhidir.

Kuyucu Murad Paşa, Canbolatoğlu Seferi’ne çıktığında Aksaray’a uğrayıp şeyhi Hamza Baba’yı ziyaret etmiş, ondan nasihat almış ve seferde nasihatini dinleyip zaferle İstanbul’a dönmüştür. Zaferle dönünce de kendisini öven Sultan I. Ahmed’e esas fatihin Hamza Baba olduğunu söylemiştir. Bunun üzerine Hamza Baba, fermanla İstanbul’a davet edilmiştir.

İstanbul’da padişah tarafından kendisine çeşitli hediyeler sunulan Hamza Baba, tüm hediyeleri usulü ile iade etmiş ve yerine Aksaray’ın her türlü vergiden muaf tutulmasını istemiştir. Şeyhin bu isteğini kabul eden Sultan I. Ahmed, Aksaraylılardan vergi almamıştır. Bu vergi muafiyeti 30 yıl sürmüştür ve Aksaray, Sultan I. İbrahim Dönemi’nde yeniden vergiye bağlanmıştır.

Döneminde halk tarafından çok sevilen ve kerametleri olduğu anlatılan Hamza Baba, Halvetî Tarikatı şeyhlerindendir.