ESKİLLİ ÜRETİCİ İSYAN ETTİ: "2 DEFA AK PARTİ'YE OY VERDİM BU SEFER VERMEYECEĞİM"

ESKİLLİ ÜRETİCİ İSYAN ETTİ: "2 DEFA AK PARTİ'YE OY VERDİM BU SEFER VERMEYECEĞİM"

CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk Eskil’de üreticilerin Tarım Kredi Kooperatiflerinde satılan yemin esnaftan daha pahalı olduğunu söylemesi üzerine hükümete seslendi. “Tarım Kredi Kooperatifleri tefeci değildir” diyen Ertürk ”Yetkililerin bu durumu duyup, Tarım Kredi Kooperatiflerini hizaya çekmesi gerekli” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk Eskil İlçe Başkanı Ali Güç, İl Başkan Yardımcıları Ayfer Zengin, Erdoğan Han, Hacı Ali Keleş, Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Sibel Muştu, Eskil İlçe Yöneticileri Veli İnanç, Osman Ceylan ve 2019 yılı Belediye Başkan Adayı Yakup Gök ile birlikte Eskil’de üreticilerle buluştu.

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle artan girdi maliyetlerinden etkilenen üreticilerin sorunlarını dinleyen Cumhuriyet Halk Partisi Aksaray İl Örgütü ve İl Başkanı Ali Abbas Ertürk’e, Eskilli üreticiler zamlar durmazsa üretmeyi bırakacaklarını söyledi.
ÜRETİCİ “2 DÖNEM AK PARTİYE OY VERDİM, ARTIK VERMEYECEĞİM”
Hayvancılıkla geçinen vatandaşların sorunlarının günden güne büyüdüğüne dikkat çeken üreticiler yem maliyetleri nedeniyle hayvanlarını satmak zorunda kaldıklarını dile getirdi. Eskilli bir üretici CHP heyetine “2 dönemdir AK Parti’ye oy veriyorum. AK Parti’nin kurucularındanım. Ama artık vermeyeceğim” diyerek “Ben çiftçiyim, hayvancılıkla uğraşıyorum, bundan 15-20 gün önce hayvanlarımı sattım. Devlet bizim yanımızda hiçbir zaman olmadı. Ben bir sene o hayvanın arkasını bekledim yaz-kış şu anda devlet bizi 4 zenginin arasında bıraktı. 4 zengin ne zaman isterse yükseltiyor ne zaman isterse düşürüyor. Hayvancı olarak çok ezginiz” dedi. 

“TARIM KREDİ ESNAFTAN PAHALI SATIYOR YEMİ”
Yemi 15 gün önce 360 liraya aldığını söyleyen Üretici “Tarım Kredi Kooperatifleriyle çalışıyorum. Eskiden giderdik bize derlerdi ki ‘Yem 5 lira bir yıl sonra ödersen 6 lira’. Şimdi gidiyorum gerçekten tefeciden farkı yok. Şu anda Tarım Kredi’de yem 370 lira esnafta 350 lira. Soruyorum bu niye böyle ‘Biz fiyatı yüksek aldık yemciden’ diyorlar bizim suçumuz ne? Eskiden bir düzen vardı şu anda yok” diyerek isyan etti.
“TEFECİ DEĞİLSİNİZ”
Sorunları dinleyen CHP İl Başkanı Ali Abbas Ertürk tarımın ve çiftçinin ayakta durabilmesi için bu sorunları ülkeyi yönetenlerin duyması gerektiğine dikkat çekerek Tarım Kredi Kooperatifi ile ilgili üreticinin Tefeci değerlendirmesini gündeme taşıdı.  “1 Kilo poşet 50 lira. 7 litre süt satacak 1 kilo poşet alabilecek bir çiftçi” diyen Ertürk “Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçiye, üreticiye destek olmak için kurulmuştur. Tefecilik yapsın diye değil. Çiftçiyi sömürmek, kanını emmek için kurulmamıştır kooperatifler. Banka faizinin üzerinde faiz alıyorlar, piyasa fiyatının üstünde çiftçiye yem satıyorlar. Bu soygundur, yetkililerin durup Tarım Kredi Kooperatiflerini de kuruluş amacına göre hizaya çekmeleri lazım. Ben şunu çok inanarak söylüyorum çiftçi çocuğuyum devletin çiftçileri  pamuğa sarıp koruması lazım, çünkü eğer böyle giderse üreticiler üretmeyi bırakacak ve insanlar marketlerdeki raflara artan fiyatlar nedeniyle yanaşamayacak hale gelecekler diye konuştu.

Güncel 26.07.2022 16:45:00 4860 0
 • Pazartesi 33.9 ° / 17.7 ° Açık hava
 • Salı 33.7 ° / 20.9 ° Açık hava

Aksaray

15.08.2022

 • İMSAK 04:19
 • GÜNEŞ 05:51
 • ÖĞLE 12:53
 • İKİNDİ 16:40
 • AKŞAM 19:46
 • YATSI 21:11
 • BIST 100

  2.864%-0,15
 • DOLAR

  17,9595% 0,12
 • EURO

  18,4190% -0,61
 • GRAM ALTIN

  1.034,8% 0,20
 • Ç. ALTIN

  1707,42% 0,20
Ücretli çalışan yıllık yüzde 6,3 arttı
MSB teknik heyeti F-16 görüşmeleri için ABD'de
TÜİK işsizlik rakamlarını açıkladı... İşsizlik oranı yüzde 10,6 oldu
Bakan Dönmez, 2. Abdülhamid Han Türbesi'ni ziyaret etti
Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenler unutulmadı
Hububatta üreticinin yüzü güldü
81 ilde dev uygulama! 30 gözaltı, 906 aranan şahıs yakalandı
Elektronik izleme dünyaya örnek oldu
YKS yerleştirme sonuçları açıklandı
Diyarbakır Bağlar'ın karatecilerinden madalya rekoru
‘Tıbbî Bitkiler Bahçesi’ hayran bırakıyor
Meteoroloji’den 16 ile kuvvetli uyarı! Türkiye’de bugün hava nasıl olacak?
Tarım Kredi marketlerinde indirim bugün başlıyor
16 il için 'kuvvetli' uyarı!
Türkiye'den Mısır'a taziye
Aksaray Nöbetçi Eczaneleri