Aksaray'da AK kadınlardan bereketi paylaşıyor
Aksaray'da DSİ kanalı için uyarı!
Aksaray'da 2 yaşındaki çocuk yatağında ölü bulundu
Yunus Emre'nin memleketinden 700. yıl için özel anma
Van'da çocuk yaşta evliliklerin önlenmesi için farkındalık projesi
Önder Yıldız Tek Sağlık Kavramı Biran Önce Etkin Hale Getirilmelidir Dedi
Konya Valiliği 'esnafa iletilmeyen destek' iddialarını yalanladı
Maske satışında 24 firmaya fahiş fiyat cezası!
Aksaray JASAT'tan hırsızlığa geçit yok
Aksaray Belediyesi mesaide sınır tanımıyor
Konut satışı son 5 yılın en düşüğünde
AstraZeneca'dan Elazığ'a kütüphane
Aksaray'da 'Sevgi Evleri' hızla yükseliyor
Aksaray'da balkonu çöken evde mahsur kaldı!
Kırşehirli vatandaştan anlamlı bağış
Anahtar Kelimeler: COVİD AŞISI MUTLAKA YAPTIRILMALI...
Aksaray Nöbetçi Eczaneleri


COVİD AŞISI MUTLAKA YAPTIRILMALI...

COVİD AŞISI MUTLAKA YAPTIRILMALI...

Aksaray Aile Hekimleri Derneği AKAHED Başkanı Doktor Şenol Atakan yaptığı açıklamada şunları söyledi.

Aksaray Aile Hekimleri Derneği AKAHED Bilimsel Komisyonunun yaptığı çalışma çarpıcı....

Sinovac aşısı ne kadar antikor oluşturuyor?

Aksaray Aile Hekimleri Derneği(AKAHED) gönüllü sağlık çalışanları arasında COVID-19 hastalığı görülme sıklığını belirlemek ve Sinovac aşısının bağışıklık yanıtını incelemek için farklı çalışmalar yapmıştır.

AİLE HEKİMLERİ 7 KAT FAZLA RİSK ALTINDA!

İlk çalışmaya 16 kadın, 32 erkek olmak üzere toplam 48 Aile Hekimi katılmıştır.Çalışmaya katılan hekimlerden 13’ünün(%27.1) COVID-19 enfeksiyonunu geçirmiş olduğu tespit edilmiştir. 25 Mart 2021 tarihi itibariyle Sağlık Bakanlığının resmi sitesinden yapılan açıklamada 3.149.094 kişinin COVID-19 enfeksiyonu geçirdiği, 2021 Türkiye nüfusunun 83.614.362 olduğu düşünüldüğünde toplam nüfusun %3.76’sının COVID-19 enfeksiyonu geçirdiği görülmektedir. Çalışmaya katılan ve COVID-19 geçiren aile hekimlerinin oranı normal toplumda COVID-19 geçiren kişilerin oranının YEDİ KATINDAN DAHA FAZLADIR.

İki doz Sinovac aşısının yüzde 96’nın üzerinde bağışıklık sağladığı belirlendi!

Yapılan ikinci çalışmaya iki doz Sinovac aşısı uygulanan 24 kadın ,26 erkek olmak üzere toplam 50 Aile Sağlığı Merkezi Çalışanı katılmıştır. 2. doz aşı uygulanma tarihinden 28 gün sonra kan örneği alınmıştır.Bu kanlardan COVID-19 virüs Spike proteini S1 domainini hedef alan IgG tipi antikorları taranmıştır.Laboratuar anti -Sars-Cov 2S (Eclia) 0,80 u/ml altında negatif 0,80 üzerinde pozitif kabul edilmiştir. Erkek antikor titresi ortalaması 141 u/ml, kadın ortalama titresi 139 u/ml bulunmuştur. Antikor titresinin 0,80 u/ml’den en az dört kat üzerinde olmasının aşıya karşı yeterli koruma sağladığı göz önüne alındığında çalışmaya katılanların antikor titreleri iki doz aşı yapıldıktan sonra dört katın üzerinde antikor titresi tespit edilmiştir. Antikor titresinin pozitif olduğu ancak sınır değerinin dört katından az olan iki kadın çalışan için daha fazla araştırma yapılması gerektiği kanaatine varılmıştır. Çalışmaya katılan sağlık çalışanlarımız arasında COVID-19 enfeksiyonu görülmemiştir.Bu sonuçlar, ülkemizde ağırlıklı olarak uygulanan COVID-19 inaktif (Sinovac-Coronavac) aşısının bağışıklık etkinliğinin yüksek ve yeterli olduğunu göstermektedir.

Ancak antikor düzeylerinin yeterliliği kişinin tam olarak bu hastalıktan güvenle korunduğunu garanti etmez. Kişisel korunma önlemleri hiç taviz verilmeden sürdürülmelidir.

Kamuoyuna Saygı İle duyurulur...