Aksaray Nöbetçi Eczaneleri


Bedriye Medresesi aslına uygun restore edilmesi için hazırlıklara başladı

Bedriye Medresesi aslına uygun restore edilmesi için hazırlıklara başladı

Aksaray Belediyesi, Anadolu Selçuklu Sultanı I. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde inşa edildiği tahmin edilen Osmanlı döneminin önemli ilim merkezleri arasında yer alan Bedriye Medresesi aslına uygun restore etmek için hazırlıklara başladı. Belediye Başkanı Evren Dinçer, Kültür Varlığının bir bütün olarak ele alınması için restore öncesinde medrese bahçesinde temizlik çalışmasının başlatıldığını duyurdu.

Belediye Başkanı Evren Dinçer, Kılıçarslan Türbesi ve Kalanlar Köprüsünden sonra şimdide Bedriye Medresesinin restore projesine öncülük ediyor. İl merkezi Taşpazar Mahallesi sınırları içinde kalan Selçuklu döneminin nadide eserleri arasında yer alan Bedriye Medresesi, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde ilim merkezi olarak kullanıldığı düşünülüyor.

Belediye Başkanı Evren Dinçer, medreseye ait kitabe bulunamadığı için geçmiş tarihe ait bilginin sınırlı olduğunu ancak tarihi kayıtlarda olsun medresesinin mimarisinde olsun Selçuklu izlerinin yer aldığını bildirdi. Yapılan araştırmaların bu bilgiyi doğruladığını ifade etti. Başkan Dinçer, çevre temizliğinin ardından medresede restore çalışmasının başlatılacağını açıkladı.

Bedriye Medresesinin geçmiş tarihte farklı amaçlarla kullanıldığını özellikle Osmanlı son dönemi ile erken Cumhuriyet Döneminde fetvahane olarak hizmet verdiğini aktaran Başkan Dinçer “Kültür varlıklarımız arasında yer alan Bedriye Medresemiz, bize atalarımızdan miras kalan nadide yapılardan biri. Aksaray Belediyesi olarak bizler kültür varlıklarımıza sahip çıkıyoruz. Bu tarihi yapımızın mimari bütünlüğünü bozmadan aslına uygun olarak onarım ve sağlamlaştırma yapacağız” dedi.

Bedriye Medresesinin restore projesinin hazır olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Dinçer, önümüzdeki günlerde restorasyon çalışmasının başlatılacağını kaydetti.