Doğru Tercih Geleceğinizi Belirler
Kitap Konağının ve Millet Kıraathanesinin Kapıları Kitapseverlere Açılıyor
45 Kilometrelik Asbest Boru Değişti Hedef 108 Kilometre
ASÜ’DEN İKİ ÖĞRENCİ STAR DESTEĞİ ALMAYA HAK KAZANDI
MÜSİAD AKSARAY’DAN GENEL SEKRETER ÇELİK’E ZİYARET
GELİRDE ADALET İÇİN SEYYANEN ZAM YAPILMALI, VERGİDE ADALET İÇİN ORAN SABİTLENMELİ, MATRAH ARTMALI
Aksaray Jandarması Yaya Geçitlerinde Denetim Yaptı
BİXİ'nin Maşallahı Var Yine Uyuşturucu Tacirlerine Geçit Vermedi
Aksaraylı Gençler Teknofest’te Yeteneklerini Sergileyecek
Aksaray'da Şehitlik Yolu Güzergâhı Dekoratif Türk Bayrağı İle Donatıldı
Aksaray'da 24 adet yem karma makinesi çiftçilere teslim edildi
Kar Yağışı Aksaraylıların Yüzünü Güldürdü
AKSARAY BELEDİYESİ KARLA MÜCADELEYE HAZIR
EKPSS (Engelli Kamu Personeli) Tercihler Açıklandı
Ortaköy'de meydana gelen kazada 1 kişi yaralandı
Aksaray Nöbetçi Eczaneleri


BAŞKAN ALTINSOY, “FETHİN SEMBOLÜ AYASOFYA’NIN 86 YILLIK ESARETİ SON BULDU ””


Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Fatih Sultan Mehmet Han’ın emaneti Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılmasının önündeki engeli kaldıran Danıştay kararının ülkeye ve millete hayırlı olması temennisinde bulundu.
İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet Han’ın camiye çevirdiği Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının hukuka aykırı olduğu iddiasıyla açılan davanın Danıştay 10. Hukuk Dairesi tarafından görüldüğünü anımsatan Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, verilen kararın yerinde bir karar olduğunu söyledi.
Türkiye’nin egemen, hür ve bağımsız bir ülke olduğunun altını çizen Altınsoy, ABD ile birçok Avrupa ülkesinden ‘Ayasofya’nın statüsü müze olarak kalmalı’ çıkışını da Türkiye’nin içişlerine müdahale olarak değerlendirdi.
Ayasofya’nın ibadete açılmasının tüm milletin ortak beklentisi olduğunu dile getiren Altınsoy, “Danıştay’ın, oy birliğiyle Ayasofya hakkında verilen ‘müzeye çevrilmesi’ kararının hukuka aykırı olduğunu belirtmesiyle Ayasofya’nın cami statüsünü koruduğu tescillenmiş oldu. Biz kimsenin ibadethanelerine karışmıyoruz, hiçbir kimsenin ve ülkenin de bizim ibadethanelerimize karışmaya hakkı yoktur. Zincirler kırıldı, milletimizin vicdanına ve sesine kulak verilerek bir karar ortaya çıktı. Fatih Sultan Mehmet Han’ın emaneti ve İstanbul’un fethinin en önemli sembolü olan Ayasofya’nın, 86 yıllık esareti Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın duruşu sayesinde son buldu. Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın güçlü liderliği ve iradesiyle Ayasofya’nın yeniden cami statüsüne alınmasını imzaladığı kararla dünyaya duyurması ise Fatih Sultan Mehmet Han’ın emanetine yürekten sahip çıktığının ve Türkiye’nin iç konularına kimsenin karışamayacağının ilanıdır. Bu kararın milletimize, ümmete ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.