Aksaray, 'Dönüşen Dünyada Lider Çalıştayı'na katıldı
Aksaray'da faili meçhul hırsızlık olaylarının şüphelileri tutuklandı
Aksaray'da kış lastiği denetimi
Aksaray Belediye Başkanı Erdoğan'ı telekonferanstan izledi
"Ülkü Ocakları politika dansözlerinin yeri değildir" (Özel Haber)
Aksaray Jandarması hayvanlar için doğaya buğday ve kedi köpek maması bıraktı
Aksaray'ın maskotu olacak kedinin ismini vatandaş belirleyecek
Ortaköy'de sobadan sızan gazdan zehirlenen 1 kişi hayatını kaybetti 1 kişi ağır yaralandı
İSABETLİ EĞİTİM MODELİ
Milletvekili Erel herkesin dilinde aynı ifade, geçinemiyoruz dedi
Aksaray'da Jandarma'dan operasyon
Jandarma Zehir Tacirini Eskil İlçesi Girişinde Yakaladı
KVK Hususunda Kanun Çerçevesinde Çalışıyoruz
Aksaray Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Ferhan Polat İle Yola Devam
AKSARAY TİCARET BORSASI BİR PROJEYİ DAHA HAYATA GEÇİRECEK
Aksaray Nöbetçi Eczaneleri


BASIN, HABER ALMA İHTİYACININ KARŞILANDIĞI KAYNAKTIR

BASIN, HABER ALMA İHTİYACININ KARŞILANDIĞI KAYNAKTIR

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, basın faaliyetlerinin bilgilenme, bilgi aktarma, kamuoyunun sesi olma, yöneten-yönetilen ilişkisine aracılık etme ve katılımcılık sağlama gibi demokratik sistem unsurlarının önemli bir parçası olduğunu söyledi.

Şahin, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı. Toplumsal fayda ve etik hususunun, her işte olduğu gibi basın çalışmalarında da değerler skalasının üst basamaklarında yer aldığına vurgu yapan ASÜ Rektörü, toplumsal hayata doğrudan katkı sunan basının, temel ilkeler doğrultusunda yapacağı her çalışmanın pozitif gelişime katkı anlamına geldiğine dikkat çekti. Basının bir yanıyla haberdar ettiğini, bilgilendirdiğini ve böylece haber alma hürriyetinin işlerliğinin merkezinde yer aldığını, diğer yanıyla ise farklı toplumsal katmanların kendilerini ifade etmesine imkân tanıdığını ifade eden Prof. Şahin, bunların demokratik sistemlerin asli unsurları olduğuna değindi. Böylesi kapsamlı ve geniş etki çerçevesine sahip bir alanda atılan ve atılacak her adımın, mutlaka toplumsal fayda öncelikli ve mesleki etik değerlere bağlı biçimde yapılması gerekliliğinin altını çizen Rektör Şahin, “Kamuoyunun doğru bilgilenmesinin yanı sıra, gündemin anlaşılması ve yorumlanması bakımlarından da etik değerlere bağlılık çok önemlidir. Özellikle günümüzde iletişim teknolojilerinin büyük bir hızla değişmesi yeni mecraları beraberinde getirmiş, bu durum pek çok kolaylık ve çeşitlilik sağlamakla birlikte doğru bilginin kıymetini daha da arttırmıştır. Bireyler ve toplumlar açısından bilgi edinme ve haber alma ihtiyacının karşılanabildiği en önemli kaynak basındır. Bu nedenle, basın eliyle yürütülen faaliyetlerdeki isabet ve şeffaflık, toplumsal gelişime doğrudan katkı sunmaktadır” dedi.

Rektör Şahin, mesajını şu sözlerle tamamladı: “İçinde yaşadığımız şehir olan Aksaray başta olmak üzere, tüm basın çalışanlarının gününü kutluyor, Üniversitemizin faaliyetlerinin geniş bir kesime aktarılmasına yönelik çalışmaları için teşekkür ediyoruz.”