Aksaray'da AK kadınlardan bereketi paylaşıyor
Aksaray'da DSİ kanalı için uyarı!
Aksaray'da 2 yaşındaki çocuk yatağında ölü bulundu
Yunus Emre'nin memleketinden 700. yıl için özel anma
Van'da çocuk yaşta evliliklerin önlenmesi için farkındalık projesi
Önder Yıldız Tek Sağlık Kavramı Biran Önce Etkin Hale Getirilmelidir Dedi
Konya Valiliği 'esnafa iletilmeyen destek' iddialarını yalanladı
Maske satışında 24 firmaya fahiş fiyat cezası!
Aksaray JASAT'tan hırsızlığa geçit yok
Aksaray Belediyesi mesaide sınır tanımıyor
Konut satışı son 5 yılın en düşüğünde
AstraZeneca'dan Elazığ'a kütüphane
Aksaray'da 'Sevgi Evleri' hızla yükseliyor
Aksaray'da balkonu çöken evde mahsur kaldı!
Kırşehirli vatandaştan anlamlı bağış
Aksaray Nöbetçi Eczaneleri


ASÜ’ den Altı İsim Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde

ASÜ’ den Altı İsim Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde

Aksaray Üniversitesi’nin (ASÜ) farklı okullarında görev yapan altı bilim insanı, PLOS Biology Dergisi’nin yayınladığı “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer alarak önemli bir başarı elde etti.

Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları listesi, ABD’de bulunan Stanford Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde, ABD’li ve Hollandalı bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından, çeşitli bilimsel kriterlerin hesaplanmasıyla oluşturuluyor. Liste hazırlanırken, alanında en az beş makale yayınlamış yedi milyon bilim insanının akademik performansı değerlendirildi ve 1996-2019 yılları arasında, “Scopus Özet” ve “Atıf Veri Tabanı” üzerinden elde edilen bilgilere göre, dünyanın en fazla atıf alan 100 bin bilim insanı belirlendi. Makale sayısı, atıf sayısı, yazar sırası, yazar sayısı, h-endeksi, çok yazarlı yayınların hm-endeksi, atıf/makale oranı gibi bilimsel göstergeler ışığında yapılan hesaplamaların ardından, her bir bilim insanının çalışma alanı için “Yıllık Etki” ve “Kariyer Boyu Etki” şeklinde iki tür sıralama listesi oluşturuldu. Buna göre; Fen Edebiyat Fakültesi’nden Doç. Dr. Talat Baran ve Prof. Dr. Murat Kaya “Kimya” alanında; Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’ndan Doç. Dr. Tolga Taner ve Mühendislik Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Işık “Stratejik Teknolojiler ve Etkinleştirme” alanında; Mühendislik Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Karataş “Mühendislik” alanında ve Veteriner Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Neşe Hayat Aksoy “Klinik İlaç” alanında listeye girme başarısı gösterdi.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, önemli bir listeye girme başarısı gösteren tüm bilim insanlarını tebrik etti ve başarılı çalışmalarının devamını diledi. Şahin, akademik bakımdan ASÜ’nün büyüme ivmesinin her geçen gün biraz daha arttığını da vurguladı