Aksaray

06.07.2020

  • İMSAK 03:32
  • GÜNEŞ 05:20
  • ÖĞLE 12:54
  • İKİNDİ 16:47
  • AKŞAM 20:18
  • YATSI 21:58
Aksaray Nöbetçi Eczaneleri


Aksaray'ın İl Oluşunun 30.yılı Münasebetiyle 30 bin fidan toprakla buluşturuldu

Aksaray’ın İl oluşunun 30. yılı kutlamaları kapsamında Aksaray Valisi Ali Mantı himayesinde Aksaray Belediyesi, Orman İşletme Müdürlüğü, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının desteğinde öğrenciler ve vatandaşların katılımı ile 30 bin fidanın toprakla buluşturulması çalışmaları başlatıldı.

Kılıçaslan Tepesi ağaçlandırma sahasında düzenlenen fidan dikim etkinliğine Aksaray Valisi Ali Mantı, Belediye Başkanı Evren Dinçer, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Cansever, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tüzün, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ, siyasi parti, sendika ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Aksaray Valisi Ali Mantı burada yaptığı konuşmasında; “Ülke ve medeniyet olarak ağaca önem verin bir milletiz. Ağaç ve orman bize yabancı değil. Ancak ağaç ve orman Türkiye’de dünya genelinin altında kalıyor. Ağaç varlığı bakımından Aksaray ise Türkiye ortalamasının altında alt sıralarda Hepimiz karınca kararınca Aksaray’ımızı ağaçlandıracağız. Çünkü yeşillik insanın içini açıyor. İnsanı maddi manevi huzura kavuşturuyor. Gençlerimize ağaç dikmeyi dikilen ağaçları korumayı öğretmemiz lazım. Bunu sorumluluk haline getirip gençlerimize aşılamalıyız ”dedi.

Belediye Başkanı Evren Dinçer ise konuşmasında; Aksaray’ın Vilayet oluşunun 30. yılı hasebiyle 30 bin fidanın toprakla buluşturulduğunu belirtti. Dikilen fidanların bakımlarının da en iyi şekilde yapılması gerektiğine dikkat çeken Dinçer etkinliğe katılan gençlere ; “Ağaç diktikten sonra ağaçların sulamasına da yardımcı olun. Diktiğiniz ağacın bakımını da vazife edinin. İnşallah hep birlikte Yeşil Aksaray adına yakışır çalışmaları gerçekleştireceğiz. ”dedi.

Aksaray Orman İl Müdürü Mustafa Uygun da yaptığı konuşmasında Aksaray’ın orman alanı bakımından Türkiye genelinde alt sıralarda olduğunu söyledi.

Yapılan ve olumlu sonuçları alınan çalışmalarda 11 bin 500 hektar olan orman varlığını 23 bin 500 hektara çıkardıklarını aktaran Uygun; Ağaçlandırma çalışmalarına hızla devam ederek daha yeşil bir Aksaray oluşturulmaya gayret göstereceklerini belirtti.

Vali Ali Mantı beraberinde fidan dikim etkinliğine katılan protokol üyeleri ve öğrenciler belirlenen dikim sahasına mavi selvi, kızılçam, badem, dişbudak ve akasya türlerinde fidanları toprakla buluşturdu.