Kamuda zam pazarlığı başlıyor
İki gün içinde çıkan 63 yangının 43’ü kontrol altına alındı
Türkiye’nin ‘altın’ çağı
İşte il il bayram namazı saatleri
İşte bayram namazı saatleri
İşte bayram namazı saatleri
Valilik’ten düzensiz göçmen açıklaması
Tuz Gölü’ndeki faciayı anlattı (ÖZEL)
Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu
Yerli üretim HİSAR’dan iki müjdeli haber
WhatsApp’tan yeni özellik!
KGK Yerel Medya Meclisi’nden ‘yerel basın’ ve ‘İGFA’ vurgusu
43 ilin Emniyet Müdürü değişti!
Antalya ve Aksaray’da ‘özel çevre sınırları’ yeniden belirlendi
Bugün hava nasıl? İşte yurtta hava durumu
Anahtar Kelimeler: AKSARAY VİLAYETİ YAŞINDA
Aksaray Nöbetçi Eczaneleri


Şener Şen
18.06.2020 08:55:51
Turkiye haritasina bakilsiginda gorulecektir ki Aksaray Turkiyenin tam ortasinfa ve ylaşim bakimindan da Turkiye'nin dağusuyla batisini, güneyiyle kuzeyini birbirine bağlayan dört yol kavşagindadir. Ayrica deprem yonunden en guvenilir bolgesindedir. Bununla birlikte coğrafi bakimdan sanayileşmeye en uygun yerdir. Hatirladigim kadariyla 2007 yilinda Aksaray icin demir yolu sozu verilmisti. Yıl 2020 hatta Ak Partiye oy verme orani bakimindan Turkiye'de hep ilk beşte olmasina ragmen... Size ilgin bir ornek vereyim. Hava limanlari haritasini acin bakin Karadeniz sahil şeridine. Birbirine komsu olan iller olarak soyluyorum; Sinip, Samsun, Ordu ve Giresun. Bu illerde javaalani var. Hemen Samsun'un altinda Amasya'da havaalani var. Demek oluyor ki Aksaray'in ticari stratejik konumu Giresun'dan Ordu'dan Sinop'tan daha düşük... Ayrica E-90 karayolunun Aksaray disina alinmasida basli basina bir vaka.. Acaba Aksaray'in yerinde Nigde olsaydi bu yol şehir dişina alinabilir miydi... (Nigdenin hemen guney dogusundan geciyor). Peki neden boyle oluyor biliyor musunuz? Soyleyeyim. Üzülerek ifade edeyim ki bizim sefil toplum! Pardon sivil toplum kuruluşlarimizin basindaki zart! lar ikbal edinme peşunde olduklarindan. Yada ne denirse PEKİ EFENDİM anlayişinda olduklarindan. Bu durum reva mdir guzel Aksaray'ima. Aksaray il olali tam 31 yil oldu hala Nigde/Aksaray mi diyen var. Nicin? Çunku Aksaray yeterince tanitilmadi. Dikkat edin TRT de hava raporu verirken Karaman soylenir fakat Aksaray çoğunlukla soylenmez... Aksaray bunalara mi layik. Avuc içi kadar bir sehrin dogru durust şehir icinde tollari yok. Konya Aksarayla komşu il ve bir cok ticari bağlantisi var. K Bakun kinya'ya Dünya'ya acilmis bir şehir. Bir sorusturun Konya icin hizli tren ne zaman vaad eduldi? Ne kadar zamanda yapildi? Ve ne zaman sefere başladi... Bu durum Aksaray'in kötü talihu degildir. Bu Aksaray STK larinin politikacilarinin ve yerel yöneticilerinin basiretsizligi, duyarsizliği, beceriksizligi belki birazda dalkavuklugudur. Yaziktiktir Aksaray halkina... Gerisi iz'anlara havale...

AKSARAY VİLAYETİ 31 YAŞINDA

*Aksaray için tarihin tekerrür etmemesinin yegane çaresi! Yani olmazsa olmazının ilki 13 Ekim 1920 günü ilk defa BMM’sinde gündeme gelen, Ak Partinin ise 16 yıl 3 aylık vadesi çoktan dolan bizi liman ve hammadde merkezlerine taşıyacak olan Aksaray-Ulukışla demiryolunun zaman geçirilmeden hizmete açılmasında ,ikincisi ise bizim merkez ilçemizle birlikte  güzergahta bulunan 10  ilçe ve burada yaşayan 1 Milyon kişinin de can damarı olan E.90 Karayolunun Ankara-Niğde Otobanından en az şekilde etkilenmesini sağlayacak olan tedbirlerin milletvekilleri İlknur İnceöz,Cengiz Aydoğdu,Ayhan Erel ve Ramazan Kaşlı,Vali Hamza Aydoğdu,Belediye Başkanı Evren Dinçer, İGM başkanı  Mehmet Tüzün ve Meslek Odalarıyla ,STK’lar tarafından samimi iş ve güç  birliğiyle zamanında alınmasında!!!

  *Hemşerilerimiz bu konuda  samimi iş birliği yapmaları için çağrıda bulundukları Aksaray’ın Milletvekilleri, mülki ve mahalli idarecilerle siyasi partilerin il ve merkez ilçe teşkilatlarının  il ve ilçelerdeki birim amirlerinin görev yerlerinde bulunan Meslek Odaları ve STK’lara ”Yapılacak hizmetler ilk bakışta her ne kadarda sanki sadece Aksaray’a yapılıyormuş gibi görünse de ilimizin coğrafi konumu ve  bu konumundan  gelen merkezi durumu nedeniyle gelecek olan hizmetler Aksaray’la birlikte bölgemize gelirken genel olarak ise ülkemizin geneline geleceğinden ilimize gelecek hizmetlerin gerçekleşmesi için E.90 güzergahında bulunan yerleşim yerleri ile birlikte bölgemiz illerinin Vekilleriyle  mülki, mahalli ve siyasi yetkilileriylede iş birliği yapmalarında.!!!” dediler.

 Bu gün Aksaray’ın hiç hak etmediği, asla ve asla da hak etmeyeceği 1933-89yılları arasında 56 yıl süren 2. ilçelik esaretinden kurtulmasını sağlayan 3578 sayılı kanunun TBMM’sinde kabul edilmesiyle  il oluşunun 31. yıl dönümü.

   Aksaray’ın bir daha ilçe olmaması yani tarihin yeniden bizim için tekerrür etmemesi için mutlaka bunu engelleyecek olan ve 1845-1920 ile 1933-89 yılları arasındaki toplam olarak 131 yıl süren 2 ilçelik esaretinin ana sebebi olarak gösterilen ulaşım yollarının dışında kalmasının bir daha yaşanmaması için ise istikbalinin 1. Olmazsa olmazı olan Aksaray-Ulukışla Tren hattı ile bizimle birlikte güzergahta bulunan 10 ilçenin ve 1 Milyon insanında can damarı olan E.90 Karayolunun Ankara-Niğde otobanından en az şekilde etkilenmesini sağlayacak tedbirlerin zamanında alınmasında.

   Aksaray’ın demiryoluna kavuşturulmasıyla ilgili olarak 2004 Mahalli seçimlerinde verilen ve o zamandan şimdiye kadar sonuncusu 2 Haziran 2018’de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından” Yakında ihalesi yapılacak”  demesine kadar verilen onlarca sözünü 26 Aralıkta ihalenin yıl içinde yapılması talimatının mutlaka  yerine getirilmesini isteyen hemşerilerimiz başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Ak Partinin tüm üst yetkililerine seslendiler.

  Hemşerilerimiz tarihin Aksaray için tekerrür etmemesinin çaresinin ilkinin 13 Ekim 1920 günü ilk defa BMM’sinde Burdur Milletvekili Soysallı İsmail Suphi tarafından gündeme getirilen ,Ak Partinin ise 16 yıl 3 aylık vadesi çoktan dolan bizi liman ve hammadde merkezlerine bağlayacak olan Aksaray-Ulukışla demiryolu ihalesinin zaman geçirilmeden bitim tarihide belli olacak şekilde yapılmasını.

    İstikbalimizin ikinci olmazsa olmazı olan bizim merkez ilçemizle birlikte  güzergahta bulunan 10  ilçe ve burada yaşayan 1 Milyon kişinin de can damarı olan E.90 Karayolunun Ankara-Niğde Otobanından en az şekilde etkilenmesini sağlayacak tedbirlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Partinin üst yönetimiyle birlikte ilimiz milletvekilleri İlknur İnceöz,Cengiz Aydoğdu,Ayhan Erel ve Ramazan Kaşlı,Vali Hamza Aydoğdu,Belediye Başkanı Evren Dinçer, İGM başkanı  Mehmet Tüzün ve Meslek Odalarıyla ,STK’lar tarafından yapılacak samimi iş ve güç  birliğiyle alınmasında.

    Hem Demiryolu hattımız hem de E.90 konusunda gerekli tedbirler zamanında alınırsa  Aksaray ile birlikte bölgemiz ve ülkemizin yanında Ak Partide kazanır, aksi durumunda Aksaray, bölgemiz ve dolayısıyla ülkemizle birlikte Ak Partide kaybeder!!!...” dediler.