ALİ ABBAS ERTÜRK TMSF KAYYUMU , ALİ CENGİZ OYUNUYLA AK PARTİLİ VEKİLİN YAKININA 850 DÖNÜM ARAZİ VE ÇİFTLİĞİ PEŞKEŞ ÇEKTİ DEDİ

ALİ ABBAS ERTÜRK TMSF KAYYUMU , ALİ CENGİZ OYUNUYLA AK PARTİLİ VEKİLİN YAKININA 850 DÖNÜM ARAZİ VE ÇİFTLİĞİ PEŞKEŞ ÇEKTİ DEDİ

“ZARARI HALK ÖDEYECEK” 

Cumhuriyet Halk Partisi Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk,Aksaray Yenikent’te 15 Temmuz’da el konulup TMSF’ye devredilen ve değerinin çokaltında, neredeyse bedavaya kiralanarak kamuyu zarara uğratan arazi ve çiftlikile ilgili yapılan yolsuzlukları belgeleriyle açıkladı.  Geçmişte de belgeleriyle yolsuzluklarını açıkladığı şirketinyine başrolü üstlendiği yolsuzluk silsilesinde kamunun uğradığı zararı belgeleriyle anlatan Ertürk “Ballı börekli, ihalesiz kıyak ile kiralanan buarazi ve çiftlik nedeniyle oluşan zarar TMSF tarafından halkın parasıyla ödenecek. Bu hukuksuzlukların takipçisi olacağız” dedi. 

CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk düzenlediği basın toplantısında Aksaray Yenikent’te, daha önce TMSF tarafından el konulan,Yavuzlar Şirketine ait, üzerinde sulu tarım yapılabilecek ekipmanı ile toplam değeri 25 milyon lirayı bulan 3 parsel, 612 dönüm arazinin ihale yapılmadan TMSF kayyumu tarafından; daha önce de yolsuzluklar ile ilgili gündeme getirilenTolgahan Mühendislik firmasına aylık 7 bin 415 liraya kiralandığını açıkladı. Ertürk aynı bölgede yine Yavuzlar Şirketine aitken TMSF tarafından el konularak Tolgahan Mühendislik’e 8 bin 474 lira aylık kira bedeli ile kiralanan 4 parsel, 247 bin metre karelik arazinin, içinde bulunan çiftliğin, 400 büyükbaş hayvanı ve ekipmanlarıile yaklaşık değerinin 28 milyon lira olduğunu belirtti.

 “KIYAĞIN BÜYÜKLÜĞÜNÜ BURADAN ANLAYABİLİRSİNİZ”

İki çiftlik için aylık 15 bin 889 lira kira bedeli ödemesi gereken Tolgahan Mühendislik’in bu bedeli de ödemediğini belirten Ertürk “Yaklaşık piyasa değeri 55 milyon lira olan iki çiftliğin aylık kirası toplam 15 bin 889 lira. Bugün Kafeler Caddesi’nde 150 metre kare dükkanın aylık kirasının 30-35 bin lira olduğunu söylersek bu ballı kıyağın büyüklüğün daha net anlayabilirsiniz. Üstelik bu kira bedelinin de büyük kısmı ödenmemiş” dedi. 

  “AK PARTİ MİLLETVEKİLİ İNCEÖZ İLE BAĞLANTISI VAR”

Yolsuzluğu yapanların TMSF kayyumları olduğunu ifade eden Ertürk“Bunu yapan kişi vatandaşın malını emanet ettiğimiz kayyumlar. Bunu kiralayanlar ise daha önce de yolsuzluklarıyla gündeme getirdiğimiz, tanıdığınız Tolgahan Mühendislik.  Tolgahan mühendislik sicil kaydında ise imza sorumlusu AK Parti eski İl Yöneticisi, AK Parti Grup Başkan vekili Milletvekili İlknur İnceöz’ün danışmanı Alparslan Öztürk yine karşımıza çıkıyor”diyerek “Adrese teslim bir sözleşme yapılmış, ortada ihale yok. Sözleşmelerde Tolgahan Mühendislik taahhütte bulunuyor Eşmekaya’da bulunan arazisini ipotek edeceğini söylüyorama o arazi ipotek edilmiyor. Bu sözleşmenin feshini gerektirir. Hukukçu kayyum heyetinin kiracının nüfuzu nedeniyle mi bu sözleşmeyi feshedemediğini, kamuoyuna açıklaması gerekir” diye konuştu.

 “190 BİN TAAHHÜT EDİYOR, 115 BİNİN MAZOT GÜBRE DESTEĞİOLARAK GERİ ALIYOR”

Sözleşmeye göre kiranın ÜFE oranında artırılması gerekirken bu artışında yapılmadığını söyleyen Ertürk “Sözleşmede kira artışı konusunda TÜFE oranında artırılır yazıyor ancak bu da 3 yıl boyunca yapılmıyor. Pandemide Esnafımıza gösterilmeyen merhamet bu kardeşlere gösteriliyor. Kira düşük,artmamış. Bunların yanında taahhüt edilen kiranın da bir kısmını ödemeyip 77 bin 372 lira borçlu kalmışlar. Kiracı iki arazi için 190 bin lira kira taahhüttü ediyor, bunun 115 bin lirasını ise devletten mazot ve gübre desteği olarak gerialıyor. Bu devasa arazi için geriye cebinden çıkacak rakam 75 bin lira kalıyor.  55 milyon lira değerindeki arazi böyle komikbir rakama kiralanıyor” diyerek arazinin kayyum tarafından aıd geçen şirketepeşkeş çekildiğini vurguladı.

  “KAYYUM ALİ CENGİZ OYUNUYLA SATMAYA ÇALIŞTI”

Arazinin kiralanmasının ardından Tolgahan Mühendisliğin araziyisatın alabilmesi için kayyum tarafından hukuksuzluk yapıldığını da belgeleriyle anlatan Ertürk “Sözleşmeye ek, protokol yapılarak ile ‘Bu çiftlik satışa çıkarıldığında satın alma önceliği Tolgahan Mühendislik’tedir’ deniliyor. Bundan sonra da Ali Cengiz oyunu başlıyor. Bu hakkın tanınmasından sonra kayyum heyeti burayı satışa çıkarmak için mahkemeye yazı yazıyor. Mahkeme ‘yargı süreci tamamlanmadan satamazsınız’ diyerek izin vermiyor.  Bunun üzerine Kayyum Tolgahan Mühendislik’ekiraladığı Yavuzlar şirketini icra yoluyla satmak için harekete geçiyor. Kayyum heyeti kendi yönettiği başka bir şirketten, yine kendi yönettiği Yavuzlar’aborç veriyor. Yavuzlar bu borcu ödemiyor ve Kayyum kendine icra takibi başlatarak icra yoluyla satışa çıkarıyor. İcra belgeleri de burada” diyerek bu takibiyapan hukukçunun avukatlık lisansının iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

 “VATANDAŞ BERAAT ETTİ AMA TOLGAHAN MÜHENDİSLİK İŞGALİSÜRDÜRÜYOR” 

“Bu şekilde de arazinin Tolgahan Mühendislik’e satışı yolunagidiliyor” diyen Ertürk “Bu arada mahkemede yargı süreci kesinleşiyor malları kayyuma devredilen şirketin sahibi beraat ediyor. Malların iadesi kararı çıkıyor. Ancak bu kez de beraatin ardından işgal başlıyor.Tolgahan Mühendislik 247 bin metrekarelik çiftliğin birini iade ediyor ama, 612 dönüm kısmını iade etmiyor. Milletvekilinin İlknur İnceöz’ün kontrolündeki iki iş adamı konumundaki 2 kişi, 4 aydır, 120 gündür işgalci konumunda vatandaşın malına tecavüzde bulunuyor. Durum o kadar vahim ki vatandaş sulama borusunu kendi arazisinden alıyor, jandarma alamazsın diyor. Tutanak tutun diyor, ama tutanak da tutmuyor” şeklinde konuştu 

“JANDARMAYA SUÇ İŞLETİYORSUNUZ”

Jandarmanın suç işlediğini belirten Ertürk AK Parti Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz’e seslenerek “İlknur Hanım ihtirasınız yüzünden devletin masum jandarmasına suç işletiyorsunuz” ifadelerini kullandı.  

“VURGUNU VURAN SİZ ZARARI ÖDEYEN HALK!

Ertürk yağmanın devam ettiğini belirttiği açıklamasında “Şirket araziyi teslim alamıyor, ama çiftliği teslim alıyor. 247 dönümü aldıktan sonra ‘Bilir kişi rapor tutsun, kaybımı engellesin’ diyor. Bilir kişi raporlarında Tolgahan hayvancılığın şirketin mallarına 2 milyon 314 bin 415 lira tahribat verdiği belgeleniyor. Şirket bunun hakkında dava açacakve bunun zararını TMSF ödeyecek. Bu da vatandaşların cebinden çıkacak. Vurgunu vuran, rantı sağlayan sizsiniz, tahribatınızın bedeli de bu milletin cebinden çıkacak.Şehir yağmalanıyor. 430 bin kişinin hakkının iki kişiye peşkeş çekilmesinden sadece CHP mi rahatsız? Bu şehrin sorunu değil mi” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ali Abbas Ertürk ve beraberindeki heyet bahse konu olan çiftliğe giderek çiftlik sahibiyle beraber yerinde incelemelerde bulundu.

Güncel 1.08.2022 22:06:00 4018 0
 • Pazartesi 33.9 ° / 17.7 ° Açık hava
 • Salı 33.7 ° / 20.9 ° Açık hava

Aksaray

15.08.2022

 • İMSAK 04:19
 • GÜNEŞ 05:51
 • ÖĞLE 12:53
 • İKİNDİ 16:40
 • AKŞAM 19:46
 • YATSI 21:11
 • BIST 100

  2.864%-0,15
 • DOLAR

  17,9595% 0,12
 • EURO

  18,4190% -0,61
 • GRAM ALTIN

  1.034,8% 0,20
 • Ç. ALTIN

  1707,42% 0,20
Ücretli çalışan yıllık yüzde 6,3 arttı
MSB teknik heyeti F-16 görüşmeleri için ABD'de
TÜİK işsizlik rakamlarını açıkladı... İşsizlik oranı yüzde 10,6 oldu
Bakan Dönmez, 2. Abdülhamid Han Türbesi'ni ziyaret etti
Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenler unutulmadı
Hububatta üreticinin yüzü güldü
81 ilde dev uygulama! 30 gözaltı, 906 aranan şahıs yakalandı
Elektronik izleme dünyaya örnek oldu
YKS yerleştirme sonuçları açıklandı
Diyarbakır Bağlar'ın karatecilerinden madalya rekoru
‘Tıbbî Bitkiler Bahçesi’ hayran bırakıyor
Meteoroloji’den 16 ile kuvvetli uyarı! Türkiye’de bugün hava nasıl olacak?
Tarım Kredi marketlerinde indirim bugün başlıyor
16 il için 'kuvvetli' uyarı!
Türkiye'den Mısır'a taziye
Aksaray Nöbetçi Eczaneleri