Aksaray

14.07.2020

  • İMSAK 03:40
  • GÜNEŞ 05:25
  • ÖĞLE 12:55
  • İKİNDİ 16:48
  • AKŞAM 20:15
  • YATSI 21:52
Aksaray Nöbetçi Eczaneleri


13 EKİM 2019 PAZAR GÜNÜ 75 YIL SÜREN 1. İLÇELİK ESARETİNDEN KURTULUŞUMUZUN 99. YIL DÖNÜMÜ

*99 Yıl önce bugün(13 Ekim 1920’de) Mustafa Kemal Paşa tarafından başkanı olduğu Büyük Millet Meclisine verilen ve müzakerelerden sonra kabul edilen 40 Numaralı kanunla 1845’ten o zamana kadar 75 yıl süren 1. ilçelikten kurularak il olan,1989 yılında ise 56 yıl süren 2. İlçelikten 3578 Sayılı kanunla kurtularak il olan Aksaray için tarihin tekerrür etmemesi, kıyamete kadar gelişerek payidar olması için 1845-1920 ve 1933-89 yılları arasında toplam olarak 131 yıl süren 2 ilçelik esaretinin ana sebebi olan bizi limanlara ve hammadde merkezlerine bağlayacak olan 13 1920’de Aksaray’ın il olmasını sağlayan kanun görüşülürken gündeme getirilen Aksaray-Ulukışla  Demir yoluna zaman geçirilmeden kavuşturulmamız  ve Aksaray merkeziyle birlikte iki ilçemizin yanında güzergahta bulunan 8 ilçenin, onlarca beldeyle yüzlerce köyde yaşayan bir milyona yakın kişinin de can damarı olan etrafındaki tesislerde 75000 kişiye ekmek veren 15 bin kişinin de çalıştığı E.90 kara yolunun Ankara-Niğde otobanından en az şekilde etkilenmesini sağlayacak tedbirlerin zamanında alınmasında.(*)!!!.

  *Bunlar için Ak Parti tarafından Aksaray’a 15 yıl 7 ay önce  verilen sözü olan Aksaray-Ulukışla demiryolunun ihalesinin şimdiye kadar yapılmamasının 1. Sorumlusu olan İlknur İnceöz,2. Sorumluları olan Ali Rıza Alaboyun ,Ruhi Açıkgöz,3. Sorumluları olan Cengiz Aydoğdu, Mustafa Serdengeçti,2004-14 arası Aksaray Belediye başkanı  ve 25. dönem Aksaray milletvekili Nevzat Palta, Turan Yaldır ile ardından ise sırasıyla 2004’den bu yana Aksaray da görev yapan muhalefet milletvekilleri, iktidar ve muhalefet partilerinin il ve merkez ilçe teşkilatlarıyla Meslek Odalarıyla, STK’ların başkan ve yönetim kurulu üyeleriyle medya mensuplarının vebalden kurtulabilmeleri için  zaman geçirmeden  Demiryolu ihalesinin bitim tarihide belli olacak  bu yılın içinde yapılmasını sağlamaları veya  teknik olarak bu mümkün değil ise ihale ilanına çıkılmasını sağlamaları ve can damarımız olan E.90 karayolunun inşaatı hızla devam eden Ankara-Niğde otobanından en az şekilde etkilenmesi için gereken tedbirlerin aralıksız ve ısrarlı şekilde sonuç alınıncaya kadar takip etmelerinde!

    1845-1920 arasındaki hiç hak etmediğimiz asla ve asla da hak etmeyeceğimiz 1. ilçelikten 99 yıl önce bu gün 13 Ekim 1920 de Büyük Millet Meclisine  Cumhuriyetimizin kurulmasından sonra Cumhurbaşkanı seçilerek Atatürk soy ismini alan Mustafa Kemal Paşa tarafından verilen ve kabul edilen 40 Numaralı kanunla 75 yıl süren hiçbir zaman hak etmediğimiz bize Osmanlı merkez bütçesinden ayırılan ödeneklerden de mahrum bırakılarak mağdur olduğumuz bu kanun görüşülürken yapılan konuşmada belirtilen olumsuzluklardan da kurtularak 99 yıl önce bugün Vilayet olduk.

TARİHİN TEKERRÜR ETMEMESİ İÇİN COĞRAFİ KONUMUMUZUN AVANTAJININ EN İYİ ŞEKİLDE KULLANILARAK ÖNCELİKLE ÜLKEMİZİN, ARDINDAN İSE BÖLGE ÜLKELERİNİN LOJİSTİK MERKEZİ OLMAMIZIN SAĞLANMASI İÇİN İSE BİZİ LİMANLARA VE HAM MADDE SAĞLAYACAĞIMIZ MERKEZLERE BAĞLAYACAK OLAN DEMİRYOLU HATTININ EN KISA ZAMANDA HİZMETE GİRMESİNDE!

  TBMM’sinde 99 yıl önce 13 Ekim 1920 kabul edilen 40 numaralı kanunla 75 yıl süren  hiç hak edilmeyen, asla ve asla da edilmeyecek olan 1. İlçelik esaretinden 99 yıl önce bugün kurtulan Aksaray’ın istikbali coğrafi konumunun en iyi şekilde kullanılarak ülkemizin ve bölge ülkelerinin lojistik merkezi olmamızın sağlanmasında, bunun için ise bu imkanı bize sağlayacak olan bizi limanlarla ham madde merkezlerine bağlayacak olan demiryolu, karayolu ve hava yolu imkanlarına zamanında  kavuşturulmamızda!!!

   1845-1920 ve 1933-89 yılları arasında toplam olarak 131 yıl süren 2 ilçelik için Tarihin bizim için yeniden tekerrür etmemesini isteyen hemşerilerimiz ” Aksaray’ın bir daha asla ve asla hak etmediği olumsuzluklarla karşılaşmaması gerekir!!!

   Bunun için ise ilimiz için hem tarihin tekerrür etmemesini sağlayacak olan, hem de lojistik merkezi olmazının yanında kalkınmamızında ivme kazanmasını da sağlayacak olan ilimizi limanlarla ham madde merkezlerine bağlayacak olan demir yolunda.

   İstikbalimizin 1. Olmazsa olmazı olan Ak Partinin ise Aksaray’a 15 yıl 7 aylık sözü olan Aksaray-Ulukışla demiryolunun ihalesinin verilen sözün şimdiye kadar tutulmamasında 1. derecede ihmali olan Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz,2002-15 arası Milletvekilleri Ali Rıza Alaboyun, Ruhi Açıkgöz,  ve 2015’in 1 Kasım Seçimlerinde Milletvekili seçilen Cengiz Aydoğdu ,Mustafa Serdengeçti,2004-14 arası Aksaray Belediye başkanı  ve 25. dönem Aksaray Milletvekili Nevzat Palta,25. Dönem Milletvekili Turan Yaldır ile ardından ise  2004’den bu yana Aksaray’da görev yapan muhalefet milletvekilleri, iktidar ve muhalefet partilerinin il ve merkez ilçe teşkilatlarıyla Meslek Odalarıyla STK’ların başkan ve yönetim kurulu üyeleriyle medya mensupları tarafından  zaman geçirilmeden 2017 yılı yatırım programına alınan hattın 2019 yılı bitmeden bitim tarihide belli olacak şekilde ihalesinin yapılması veya teknik olarak bu mümkün değil ise yıl bitmeden ihale ilanına çıkartılmasını sağlamaları.

   Ardından ise ihalesi yapılacak olan bu Demiryolu hattımızın hak edişlerinin zamanında ödenerek işin istenen tarihte bitirilmesini sağlamaları gerekir.

AKSARAY’IN MUTLU İSTİKBALİNİ SAĞLAYACAK OLAN SANAYİ YATIRIMLARININ ARTMASINI TEŞVİK ETMESİNİN YANINDA BÖLGEMİZİN, ÜLKEMİZİN VE BÖLGE ÜLKELERİNİNDE LOJİSTİK MERKEZİ OLMAMIZIN 2. OLMAZSA OLMAZI E.90 KARAYOLUNUN ANKARA-NİĞDE OTOBANINDAN EN AZ ŞEKİLDE ETKİLENMESİNİ SAĞLAYACAK TEDBİRLERİN ZAMANINDA ALINMASINDA!!!

   Bizi limanlara ve dolayısıyla ilimizde yatırım yapacak sanayicilerin ihtiyacı olan ham maddeleri en uygun fiyatla işletmelerine taşıyacak ve demiryolu bulunan illerle rekabet etme imkanı verecek olan ve üretimde kullanılacak hammaddelerini temin edileceği merkezlere bağlayacak olan Demiryolunun yanında mutlaka kesintisiz olarak çalışan ve şu anki karayolu ulaşımındaki merkezi konumumuzun da devamını sağlayacak tedbirlerin zamanında alınması şart.

  Bunun için ise Aksaray merkeziyle birlikte iki ilçemizin, ayrıca da güzergahta bulunan 8 ilçe, onlarca beldeyle yüzlerce köyde yaşayan bir milyona yakın kişinin de can damarı olan etrafındaki tesislerde 75000 kişiye ekmek veren 15 bin kişinde çalıştığı ve Ankara-Niğde otobanına göre 60 km daha kısa olan E.90 kara yolunun 5 Şubat 2017 günü ilimizi ziyaret eden dönemin UDH Bakanı Ahmet Arslan tarafından da olması mümkün olarak görülen tedbirlerin alınarak E. 90 Karayolunun Ankara-Niğde otobanından en az şekilde etkilenmesini sağlayacak tedbirlerinde zamanında alınmasında.!!!

 SÖZÜ VERİLEN VAATLERİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİNDE 1. DERECEDE GÖREV,YETKİ VE SORUMLULUK MİLLETVEKİLLERİYLE ,MÜLKİ VE MAHALLİ MAKAM SAHİPLERİYLE AK PARTİ TEŞKİLATLARINDA!!!  

 2004 yılından bu yana sözü verilen 10 Şubat 2017 gününe kadar önce 26 Mayıs 2011 günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilimizde hem sözü hem de başlatılması talimatı verilen.

  Ardından dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu,10 Şubat 2017Cuma günü ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım tarafından ilimize ziyaretlerinde yeniden  teyit edilen, daha sonra DDY Genel Müdürü ile UDH bakanı tarafından da ihalesinin yıl içinde yapılacağı belirtilen.

   13 Ekim 2017 günü Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz tarafından yıl içinde ihalesinin yapılacağı belirtilen.

   2018 yılı yatırım proğramına alınan ve geçen sene ise 2 Haziran günü ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından” Yakında ihalesini yapacağız” sözü verilen, Milletvekili Cengiz Aydoğdu tarafından ise 15 Ağustos 2018 günü ihalesinin yıl içinde yapılacağı konusunda verilen sözün tutulacağı bir kez daha teyit edilen.

    Fakat şimdiye kadar bir türlü başlanılmayan demiryolu hattımızın mutlaka amma mutlaka bitim tarihide belli olacak şekilde bu yıl içinde ihalesinin yapılması, teknik olarak bu mümkün değil ise yıl içinde  ihale ilanına çıkılması.

    İlanına çıkılacak ihalenin en iyi yapımcı firma tarafından üstlenilmesi için ihalenin takip edilmesi, ihalenin yapılmasından sonra ise yüklenici firmanın hak edişlerinin zamanında ödenmesinin sağlanması şarttır.

   Bunun için ise hem  görev hem de yetki ile  1. derecede ilimiz Milletvekilleri İlknur İnceöz, Cengiz Aydoğdu ,Ayhan Erel,Ramazan Kaşlı,5. Vekilimiz Erzurum Ak Parti Milletvekili Selami Altınok valimiz ile ilimiz valisi Ali Mantı Belediye Başkanı Evren Dinçer ve Ak Parti İl başkanı Hüseyin Altınsoy ile 2002’den bu yana ilimiz Milletvekilliği yapan Ali Rıza Alaboyun ve Ruhi Açıkgöz’le birlikte tüm siyasetçilerle atanmış ve seçilmişlerinde.

  25. Dönem Aksaray Milletvekili ve 2004-14 arası Belediye başkanı Nevzat Palta ile 25. Dönem milletvekili Turan Yaldır’da.

    1845-1920 ve 1933-89 arasındaki toplam olarak 131 yıl süren ve bizi her yönüyle yeryüzünden silen 2. ilçelik esaretinin tekerrür etmesinin engellenmesi için öncelikle tüm siyasetçilerin gerekeni yeri ve zamanında eksiksiz olarak yapmaları şarttır.

VERİLEN SÖZLERİN ZAMANINDA GERÇEKLEŞTİRİLMESİNDE İKTİDAR SİYASİTÇİLERİNDEN SONRA VEBAL MUHALEFET PARTİLERİ, MESLEK ODALARI,STK’LARLA MEDYA MENSUPLARININ TAMAMINDA!!!

      Demokrasilerde iktidarları 1. derecede çalıştıranlar muhalefet partileri, ardından ise Meslek Odaları, STK’lar la Medyadır!!!

    Bu bilinçle öncelikle  CHP İl başkanı Ramazan Koçak, MHP il Başkanı Mustafa Çölkesen ile İYİ Parti il Başkanı Özhan Türemiş .

   Ardından ise Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı  Cüneyt Göktaş, Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Ceylan, Ticaret Borsası Başkanı Hamit  Özkök, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, Damızlık Sığırı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan, Süt Birliği Başkanı Esat Zengin,Baro Başkanı Ramazan Erhan Toprak ile STK Platformu Başkanı Eyüp Dağdaş.ddddddddddddddddddddddddddd

     Aksaray Gazeteciler Cemiyeti  Başkanı Yaşar Karatay ,68 Aksaray Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Südemen ‘le Aksaray Yazarlar ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Celil Acar,68 Aksaray İnternet Gazetecileri Cemiyeti Başkanı Mustafa Avcı,Uluslar Arası İnternte Gazetecileri ve Gazeteciler Cemiyeti Aksaray il temsilcisi Ali Genç ile bu cemiyetlerin yönetim kurulu üyeleriyle gazetecilerin tamamıyla.

   İlimiz merkez ilçesi ve ilçelerimizdeki, yurt içi ve dışındaki Aksaray’la direk ve dolaylı bağlantılı tüm seçilmişler, atanmışlarla Meslek Odaları ve STK yetkilileriyle mensuplarında.

   Tüm muhalefet partileriyle, Meslek Odaları ,STK’lar ve Medya  mensupları tarafından da her türlü siyasi taassup ve mevki ile makam ve diğer tüm dünya çıkarları beklentilerinden kurtularak samimiyetle verilen sözlerin gerçekleştirilmesi için konunun ısrarlı şekilde takip etmeleri üstlerine 1. Derecede vazifesidir.” Dediler.(Haber Araştırma, belge, bilgi ve fotoğraflar Ali Genç)

(*) Köşe Yazımda da verdiğim bilgide de görüleceği gibi ülkemizin Suriye’de hainlere karşı yaptığı operasyon un bizi 2023 hedeflerine götürmesini engelleyecek hiçbir olumsuzluğa sebep olmayacak kadar küçük,bizim ise güçlü olmamızın bilgileriyle bu haberi yazdım.