Üç Koyun
Üç Koyun
Tarih: 2.3.2019 00:03:05 / 3821okunma / 0yorum
Bedia Gülderen Usluer
Annem ve ablalarım ile bende koşturuyordum  evin içinde. 15 tatilin son cumasıydı ve teyzemgil bize geleceklerdi. Az sonra kapının çalmasıyla hepimiz önüne sıralandık. Son kez aynaya bakıp pempe puantiyeli elbisemin eteklerini düzelttim. Çoktan teyzemin içeri girmiş bana gülümsediğini görünce bende en sevimli gülümsemem ile ona sarıldım. Selamlaşma faslı bittiğinde babam, enişte ile salonda; annem ve teyzemgil mutfakta, bende kuzenlerim Melda ve Feyza ile odamdaydım. Oyuncaklarım kutularında, biz ise öylece oturuyorduk.. Neden bilmiyorum oyuncaklarımı vermek istemiyordum. En sonunda gerçekten sıkılan Melda oyuncak kutusundan üç tane koyun çıkardı ve yanımıza geldi. Koyunlardan birini Feyza´ ya uzattı. Diğerini bana verecekti ki ben sinirlendim ve koyunlarımı ellerinden aldım ve kutuya götürdüm. Geri döndüm ve parmağımı sallayarak konuştum: "Oyuncaklarımı paylaşmaktan hoşlanmam!" ve sinirle çıktım odadan. 
Mutfağa doğru ilerlerken salondan babamın sesini işittim, galiba hikaye anlatıyordu. Hiç vakit kaybetmeden daldım içeri, sessizce babamın yanına gittim ve kucağına oturdum. Babam gülümsedi ve anlatmaya başladı: 
"Firavun her gün dört bin koyun, dört yüz inek, iki yüz deve, tavuk, balık gibi yiyeceklerle mükellef bir sofra kurar, halkına ve ordusuna ziyafet çekerdi. Firavun bu bolluk sayesinde, tam 400 yıl ilahlık iddiasında bulundu. Allahu Teala H.Z. Musa´ yı birçok mucize ve kerametle Firavun´a gönderdi. Günün birinde H.Z Musa: ´Ya Rabbi! Firavun´u öldür.´ diye dua etti. 
Allahu Teala: ´Ey Musa! Onu suda boğup öldüreceğim.´ buyurdu. Bu vaatten sonra aradan yıllar geçti. Firavun sapkınlığına devam ediyordu. H.Z. Musa´nın sabretmeye gücü kalmadı ve 40 gün oruç tuttuktan sonra Tur Dağı´ na çıktı. Allah´a yalvararak şöyle dedi:
´Ya Rabbi! Firavun´u öldüreceğine söz vermiştin. O kâfirlik ve sapkınlığından hiç geriye adım atmadı. Onu ne zaman öldüreceksin?´ Allahu Teala buyurdu ki: ´Ey Musa! Sen onu hemen öldürmemi istiyorsun. On binlerce kulumun hatırı için onu öldürmemem gerekiyor. Zira her gün onun sofrasından nasiplenip, huzur ve emniyet içerisinde yaşıyorlar. Zâtım hakkı için, o benim kullarıma cömert davrandığı müddetçe ben onu öldürmeyeceğim..." 
Tam o sırada kalktım. Bu hikaye bana iyi bir ders vermişti. ´Firavun bile sırf cömertliğinden helak olunmadıysa ben neden cimrilik yapıyorum.´ Koşarak odadan çıktım ve kendi odama girdim. Melda ve Feyza oturmuş öylece birbirlerine bakıyorlardı. Bu küçük yaşıma rağmen ben bile gözlerindeki kırgınlığı görebiliyordum. Oyuncak kutumdan üç tane koyun çıkardım ve gülümseyerek yanlarına gittim. Koyunlardan birini Melda´ ya uzattım ve şöyle dedim:” Bir kaç parça oyuncak yüzünden kalbinizi kırdığım için özür dilerim.” Bir bana bir de koyuna baktı. Sonra elimden koyunu aldı ve bana sarıldı. Bizim halimizi gören Feyza´ da bize katıldı. Bir müddet sarıldık ve oyun oynamaya başladık. Aramız düzenlediği için çok mutluydum...
 
 
                Bedia Gülderen USLUER
                                                                                                                                                                                                                                                Özel İsabet Okulları
                                                                                                                                                                                                                                                      8. Sınıf
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
HÜSEYİN (17 Mart 2019 - Pazar)
ALBATROS (07 Aralık 2018 - Cuma)
Buğday Tanesi (27 Ekim 2018 - Cumartesi)
Mor Çiçek (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
Babam dedi ki... (12 Haziran 2018 - Salı)
Ulu Hakan (25 Mart 2018 - Pazar)
Yanlış Dost (14 Şubat 2018 - Çarşamba)
Minik Kuzu (25 Aralık 2017 - Pazartesi)
Loli (07 Ekim 2017 - Cumartesi)
Krizi Fırsata Çevirmek (17 Eylül 2017 - Pazar)
2 Saat Sonra.. (05 Eylül 2017 - Salı)
Güven ve Huzur (27 Mayıs 2017 - Cumartesi)
Çilekli Dondurma (06 Mayıs 2017 - Cumartesi)
Umut Ağacı (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
Aynı Pencereden Bakmak (20 Mart 2017 - Pazartesi)
AK AKÇE KARA GÜN İÇİNDİR (27 Şubat 2017 - Pazartesi)
ÜÇ ARKADAŞ (23 Ocak 2017 - Pazartesi)
...HAFIZA… (06 Aralık 2016 - Salı)
“BAŞ“ ARI (27 Kasım 2016 - Pazar)
Allah´a Kurban Olmak (06 Kasım 2016 - Pazar)
Vatan Kurtaran Cesaret (16 Ekim 2016 - Pazar)
Çocukca (23 Eylül 2016 - Cuma)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Nimete kavuşanların inkarından sakının.

Hz. Muhammed
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları