OyunAynı,Oyun Yazarı ve OyuncularFarklı
OyunAynı,Oyun Yazarı ve OyuncularFarklı
Tarih: 21.12.2017 14:25:46 / 3286okunma / 0yorum
H.İbrahim Sağlam

Yaklaşık yüzyıl önce topraklarımızda oyun yazarlığını İngilizlerin, oyunculuğunu Şerif Hüseyin´in üstlendiği bir oyun sergilenmişti. İngilizlerin meşhur ajanı Lawrence, Şerif Hüseyin´e büyük Arap imparatorluğu vadederek Araplar´ı Osmanlı Devleti aleyhinde kışkırtmıştı. Halifelik sizlerin hakkı, barbar Türkler sizi sömüyor diyerek kendi sömürgesinin önünü açmıştı. İngilizler o zaman her zaman yaptıkları gibi işin kurnazlığına giderek Türklerle Şerif Hüseyin´in adamlarını savaştırmadı. Türkleri Çanakkale Savaşı´ndan dolayı iyi bildikleri için savaş becerisi olmayan Arapları Türklerle savaştırmak yerine pusu kurarak, Hicaz demiryoluna ve telgraf hatlarınasuikastler düzenleyerek Askerlerimizin bağlantısı kestiler. Fahreddin Paşa ve onun kahraman askerleri açlık ve susuzluğa rağmen Peygamberimizin emanetine sahip çıkarak o bölgeyi İngilizlerden korumaya çalıştılar. O yüzden Fahreddin Paşa´ya “Çöl Kaplanı” lakabını Lawrence takmıştır. Kutsal emanetleri isyancılardan ve İngilizlerden korumak için özenle hazırlanmış trenle İstanbul´a yolladı.

30 Ekim 1918 tarihinde Mondros Anlaşması imzalandı. Bütün İmparatorluk coğrafyasındakiOsmanlı askerleri silahlarını teslim ederken Fahreddin Paşa teslim etmedi. İstanbul´dan gelen subaydan “Medine´yi teslim ediniz” imzalı emri almasına rağmen İstanbul´a red cevabı verdi. İngilizler İstanbul´u “Fahreddin Paşa´nın teslim olması” konusunda sürekli baskı altında tutuyordu. Sonra Padişah imzalı bir emir gönderiliyor“Baskı altında imzalanmıştır” diyerek teslim olmayı yine reddediyordu. Fahreddin Paşa peygamberimizin mezarını bunlara bırakmak istemiyor Albayrağımızın burada dalgalanmasını istiyordu. Ama 10 Ocak 1919 günü Fahreddin Paşa Peygamberimizin mezarında namaz kılarken, teslim olmaktan başka çıkış yolu kalmadığını savunan bazı subaylar tarafından yaka paça yakalandı. Fahreddin Paşa tabancısıyla kılıcını Peygamberimizin mezarına bıraktı ve kuşatmacılara esir düştü. Osmanlı´ya bu acı günleri yaşatan Şerif Hüseyin´e ne mi oldu? İngiltere´nin desteklediği İbniSuud Abdülaziz tarafından 1924´te krallığına son verilerek Kıbrıs´a sürgün edildi. Yani İngilizler babasının hayrına oraları Türklerden alıp Şerif Hüseyin´e verecek hali yoktu.

Bu olaylar yaşandıktan yüzyıl sonra oyun yazarlığını siyonistlerin, oyunculuğunu Arabistan Veliaht Prensleri, Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht prensi ve Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed gibilerinüstlendiği bir oyun sergileniyor. Amaçları İslam dünyasını dağıtmak Kudüs, Mekke ve Medine gibi şehirleri savaşın içine çekmek, Türkiye´yi yalnızlaştırmak ve İslam ülkelerinin abiliğini üstlenmesini önlemek…

            Bu yüzden Tarihi, geçmişte yaşanmış olayları öğrenmek için değil, bugünümüzü anlamlandırmak ve geleceğimize şekil vermek için okumalıyız. Vatanımız için mücadele eden Fahreddin Paşa, Halil Paşa, Selahaddin Adil Paşa gibi tarih ders kitaplarında adları geçmeyen/geçirilmeyen komutan ve devlet adamlarımızın mekanı cennet olsun.

 

*Bu yazıda İsmail Bilgin´in “Medine müdafaası :Çöl kaplanı Fahrettin Paşa” adlı eserinden faydalanılmıştır.

Anahtar Kelimeler: OyunAynı, Oyun, Yazarı, OyuncularFarklı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
KPSS Başvurusunda Sıra Beklemeye Son ! (08 Mayıs 2018 - Salı)
Aksaray´dan Çıkan Büyük Devlet Adamı (30 Kasım 2017 - Perşembe)
Dünyaya Nizam Veren Biz Türkler (21 Kasım 2017 - Salı)
Karamanoğlu Mehmet Bey´i Arıyorum (17 Kasım 2017 - Cuma)
Enerji Açığına Nükleer Serumu (09 Kasım 2017 - Perşembe)
Her Beğeni 10 Kuruş (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Aylık 6 bin lira kazanıyor musunuz? (21 Ekim 2017 - Cumartesi)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Musibetin sevabına talip olmaklığın, musibeti çekmekte iken de varsa, zahidsin.

Hz. Muhammed
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları