Yılmaz R. Demiryürek


ORMANLARIMIZ


Belirli yükseklikte ve büyüklükte çeşitli ağaçlar çalılar, otsu bitkiler, mantarlar, mikroorganizmalar, böcekler ve hayvanlar bütününü içeren topraklı alanda genellikle doğal yollardan oluşmuş eko sistemdir. Ana görevleri :yeryüzüne halife olarak gönderilen insana ve canlılara hizmet etmek. İnsani varlıklar ise yakarak, keserek, kırarak aslında kendisini, çocuğunu,torununu yani geleceğini yok ediyor. 
  Ormanlarımızın hizmeti neler mi?
   # Başta insanlar olmak üzere tüm canlıların oksijen kaynağıdır. 
   # Çiçek açar,mis kokular saçar. 
   # Meyve verip canlıları besler. 
   # Yaprak açıp fotosentez yapar. Dökülen yaprağı toprağa gübre olur. 
   #Hayvanlara,böceklere yuvadır. 
   #Yaşlanınca evlere (masa, sandalye,kapı,pencere ,döşeme,çatı ) daha neler,neler. 
   # Dalları sobalara yakacak olup ısıtır. 
   #Kendi tohumları ile yüzlerce fidan yetiştirir. 
    Bizden istekleri neler mi?
    Sadece bana dokunmayın ! Lütfen gölge etmeyin yeter! 
    En büyük dertleri yakılıp,  kesilme korkusu. Korktuğu da sürekli başına geliyor. 
    Geçtiğimiz günlerde bazı hadiseler oldu ki içler acısı, yürek burkan durumlar. 
    Önce maden çıkarmak için kesilen binlerce ağaç, gördüğümüzde çok üzüldük.Kesilenler nefeslerimizdi, yok edilen ciğerlerimizdi, zehirlenen sularımızdı! Tabiki içler acısı bir durum. 
   Bir gurup insan konu ile ilgili yürüyüşler ,toplantılar yaptılar.  Ormanlarımıza sahip çıkıyorlar diye düşünüp sevindik. Sonradan anlaşıldı ki politik maksatlı imiş. Hatta içlerinde pkk nın siyasi kanadından hdp liler olduğu göruldü.  Allah Allah neler oluyor neler! O maden arama durduruldu amacı ne olursa olsun ormanlarımızın kesilmesi asla kabul edilemez. Maden aramaya son verilmesi sevindirici bir durum. Bir daha ağaçlarımızın kesilmemesi ve yerine ağaçların dikilmesi en büyük dileğimizdir. 
   Bir müddet sonrada orman yangınları başladı hemde arka arkaya görüldü ki yapanlar bölücü,yıkıcı,cani pkk biz yaktık demez mi! Artık Mehmetçiğin karşısına çıkamayıp köşe,bucak kaçan caniler,onlar sütünün hükmünü işliyorlarda,kaz dağlarında yürüyenlerden hiç ses soluk çıkmaması çok düşündürücü, samimi olmadıkları, tamamen siyasi oldukları tescillendi. Onlar ağaçlar,içindeki canlılar,otlar ve nefesler yok olurken,görmediler,duymadılar, konuşmadılar... Adeta maymunlaştılar. 
  Halbuki orman herkesin ortak nefesi,ortak değeri,ortak vatanıdır. Herhalde kabahat ormanlarda(!) fazla siyasallaştılar,adamına, görüşüne, düşüncesine, göre konuşulup sahip çıkılan olmaya başladılar. 
  Bazı yangınlarda var ki bir villalık,sitelik yeri yakıyor. Cetvelle çizilmiş gibi(?) Onlar da bir türlü bulunmazlar duman sonradan çıkar..! Hepsi de İnşaallah yaktığı ölçüde yanar. Burada değilse ilâhi alemde.  
   Yangınların bazılarıda piknik ateşi veya sigara izmaritlerinden kaynaklı...  İhmal mi? Katliam mı? Hiç farkı yok. Piknik yap, ateşi söndürme veya izmariti at öyle mi? Bir ateşe su dökmek veya izmariti söndürmek çok mu zor? 
  Yangınların sebebi ne olursa olsun: caniliktir, katliamdır, günahtır, vebaldir, ekolojik hainliktir. 
   Yetkili makamdakiler de dert yanmaya başladılar. Orman Bakanımızda şikayette bulunuyor(?) Çok üzücü bir durum. Sayın bakanım o makamlar çare üretip çözüm bulma mevkisidir. Devlet her şeyin sahibi, emir verme yeridir. Emre uymayanlara da gereğini yapma yeridir. Uymayanlara da haddini bildirme mevkisidir. Devlet çare üretir. Yakınmanız doğru olmamıştır. 
    Elinde uçaklar olduğu halde yangını seyreden T H K Başkanı ve yetkilileri bizim ormanlarımız yanarken siz kimin uçağını vermemekte,kullandırmamakta veya emir vererek müdahale edilmesine seyirci kalabiliyordunuz? Orman milletin, uçak milletin... Görevini yapmayan sizler! Oldu mu?
  Ya ihaleyi alan firma: Madem becermeyecektin, yapamayacaktın niçin bu milli işi üstlendin? Yapmadıysan ceremesini öde.  Benim gücüm yetmedi, yetersiz kaldım demekle bu işten yakanı kurtaramazsın. Herkes hesabını vermekle mükellef...
  Peygamberimiz(sav)buyuruyor:Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki ağacı dikin. 
   
Bir ağacı kestimemek için evini raylarla 4 metre çektiren Mustafa Kemal Atatürk
 
 Bir ağaç kesenin başını keserim diyen (Fatih Sultan Mehmet)
   Böyle bir imanın,inancın neslin torunları olan  biz,neler yapıyoruz veya yapmıyoruz? Duyarsız,acımasız, kültür ve inançlarda yozlaşma mı? Fazla nankör müyüz?
  Ormanlarımızın korunduğu, çoğaldığı, vatanımızın her yerinde ağaçların boy gösterip,insanlarımızın canı gibi baktığı ,eko sistemin yeniden canlandığı güzel günlerin olması dileğiyle...

 • Salı 14 °C / 6 °C Parçalı bulutlu
 • Çarşamba 15 °C / 8 °C Güneşli
 • Perşembe 16 °C / 11 °C Bulutlu

Aksaray

22.10.2019

 • İMSAK 05:31
 • GÜNEŞ 06:52
 • ÖĞLE 12:33
 • İKİNDİ 15:36
 • AKŞAM 18:05
 • YATSI 19:21
 • BIST 100

  98.000%0,69
 • DOLAR

  5,8355% -0,39
 • EURO

  6,5027% -0,47
 • GRAM ALTIN

  279,00% -0,22
 • ÇEYREK ALTIN

  460,35% -0,22