Dr.İbrahim KUTLU


İlkesiz Siyaset!


İlkeli siyaset’ kavramı tüm ideolojilerde tartışılmıştır.

Özellikle İslamcılar için bu kavramın içinin doğru doldurulması son dönemlerde büyük önem arz etmektedir. Yaşanan gelişmeler, ‘ilkesiz siyaset ’in zirve yaptığının alarmını vermektedir.

Bir Müslümanın siyaset anlayışında belirleyici temel unsur Kur’an ve Sünnet merkezli İslami değer yargılarıdır.

Ülkenin bekası adına gerçekleştirildiği ifade edilen Ak Parti-MHP ittifakı ile Türk-İslam sentezinin gönüllerde ve zihinlerde meşrulaştırıldığına tanıklık ediyoruz. İslam; ümmet bilincini kuşanmayı emreder, kavmiyet bilincini değil…

İslam; tevhit akidesinin beşeri bir ideoloji ile sentezini kesinlikle reddeder.

Bir diğer önemli nokta da İslam ahlakının ölçüt olmadığı siyasi duruşun normalleşmesi eğilimidir.

Yaşam felsefesinin temelinde kapitalist değerler sistemi var ise; siyasette de en belirleyici unsur ‘adalet’ değil, ‘çıkarlardır. Bugün tam anlamıyla söz konusu çarpıklıkla yüzleşiyoruz.

Batının değerler sistemine sürekli atıfta bulunanların gözden kaçırmaması gereken üç önemli nokta vardır:  Batı’da işleyen yasal adalet sadece Batı’nın beyaz insanı için geçerlidir, yani ikiyüzlüdür.  Yasa ile tanımlanmamış hiçbir adalet uygulamasının yani vicdani adaletin esamisini bulamazsınız.  Sömürgecilik üzerinden elde ettikleri zenginliğin kaybı durumunda adalet mekanizmasının nasıl bir kaosa gark olacağını tahmin etmek mümkün değildir.

Batının bizim coğrafyamıza ektiği ahlak tohumlarının daha doğrusu ahlaksızlığın en temel unsurları ‘haz ve çıkar’ olmuştur.

Söylemlerinde hak ve adaletten dem vuran siyasiler pratiklerini merkezinde haz ve çıkarın olduğu seküler ahlak üzerine inşa ediyorlar.

Belediyeler hizmet alma ve hizmet vermede adam kayırma, rüşvet, yolsuzluk bataklığına gömülmüş durumdalar…

Belediyelerin kentlerin/kasabaların manevi imarı konusunda hiçbir projeleri yok… Kültürel kuşatılmışlığı yarma bağlamında ciddi hiçbir çabaya şahit olamıyoruz. Açılan bazı kurslar, yapılan kültür/sanat merkezleri, davet edilen konuşmacılar hastalığın tedavisine hizmetten çok ‘dostlar alışverişte görsün’ cinsinden bir görüntü arz ediyor.

Seçimlerde işlenen ‘gönül belediyeciliği’ kavramı yukarıda zikrettiğimiz sorunların fark edildiği anlamına mı geliyor sorusunun cevabını olumlu vermek zor görünüyor.

Gerek yerel, gerekse merkezi siyaset bağlamında bir gözlem yaptığımızda zirve yapmış ahlaki kokuşmuşluğun teşhisi ve tedavisi noktasında ciddi hiçbir çabaya rastlamıyoruz.

Büyüme rakamları, üretimdeki artış konuşuluyor; gelir dağılımındaki adaletsizlik, emeğin sömürülmesi, doğal kaynakların talan edilmesi, gösteriş tüketimindeki patlama konuşulmuyor.

 

Yeni yapılan yollar, barajlar, havaalanları konuşuluyor, çarpık kentleşme, toprak/su/havanın kirletilmesi, bitki/hayvan/insan genetiği ile oynanarak fıtratların bozulması konuşulmuyor.

Kadının çalışma hayatına katılımının sağlanması, kadın cinayetleri konuşuluyor; kadının kişiliğinin yerine dişiliğinin ön plana çıkarılması, anneliğin yeni neslin eğitimindeki hayati rolü, boşanma oranlarındaki artışın arka planı konuşulmuyor.

Gençliğin eğitim, iş sorunları konuşuluyor; uyuşturucu/alkol/teknoloji bağımlılığı, pornografi, cinsiyetsiz ya da homoseksüel eğilimler, sorumluluk bilincindeki ciddi düşüş, beceri sorunları konuşulmuyor.

Özgürlükler konuşuluyor, fesada yol açan, bireyi ve toplumu ifsat eden özgürlüğün sınırlandırılması gerektiği konuşulmuyor.

Kısacası tüm gerçeklerin değil, işine gelenin konuşulduğu bir siyaset dili ve mantığı hakim durumda…

Dolayısıyla hiçbir konuda yapısal değerlendirmeler yapılamıyor, yapısal tedbirler alınamıyor.

Siyasi cinayet sayılabilecek büyük hataları işleyenler dahi pişkin pişkin siyasete yön vermeye devam ediyorlar.

Halkımız, siyasilerin siyaseti çıkarlar üzerinden değil, değerler üzerinden yaptığı bir dönüşümü hasretle bekliyor. Bu dönüşüm teorik ve pratik düzeyde sağlanamadığı sürece adil bir toplumsal düzenden söz etmenin hiçbir karşılığı yoktur.

 

 • Salı 14 °C / 6 °C Parçalı bulutlu
 • Çarşamba 15 °C / 8 °C Güneşli
 • Perşembe 16 °C / 11 °C Bulutlu

Aksaray

22.10.2019

 • İMSAK 05:31
 • GÜNEŞ 06:52
 • ÖĞLE 12:33
 • İKİNDİ 15:36
 • AKŞAM 18:05
 • YATSI 19:21
 • BIST 100

  98.009%0,70
 • DOLAR

  5,8307% -0,47
 • EURO

  6,4943% -0,60
 • GRAM ALTIN

  278,99% -0,22
 • ÇEYREK ALTIN

  460,3335% -0,22