Her Beğeni 10 Kuruş
Her Beğeni 10 Kuruş
Tarih: 25.10.2017 18:32:02 / 2804okunma / 2yorum
H.İbrahim Sağlam

Sosyal paylaşım sayfalarıma baktığımda kişilerin iletilerinin içeriğini araştırmadan paylaştığını görüyorum.Mesela; her beğeni ve yorum “kayıp” veya “hasta çocuğa” yardım şeklinde gönderiler sosyal paylaşım sayfalarında sıkça gördüğüm paylaşımlardır. Dolandırıcılar, paylaşım ve takipçi sayılarını artırmak için bu tür gönderilerisosyal medyada paylaşırlar.Bunun yanı sırabazı gruplar gerçeği yansıtmayan yazı, resim, video, vb. gibi bildirileri kitleleri etkilemek adına sosyal paylaşım sayfalarında paylaşırlar. Maalesef bizlerde bu paylaşımların içeriğini araştırmadan paylaşıyoruz. Bu paylaşımlar gerçekmiş gibi sosyal paylaşım sayfalarında yerini alıyor. Sonra bu gerçeği yansıtmayan paylaşımlar sosyal medyada gerçek gibi lanse edilip ulusal gazete ve televizyonlarda da yer alıyor. Hani, Yukarı köyde bir yalan söyledim, aşağı köye gelene kadar kendim inandımdiye bir söz vardır. Aynen bu şekilde o grupların yöneticileri de dâhil birçok insan olayı gerçek gibi görmeye başlıyor maalesef.

Gördüğü gönderiyi araştırmadan paylaşım yapan kişilere baktığımızda; üniversite mezunlarının sayıca çokluğu, daha da vahimi ömrü araştırmalarla geçen/geçecek olan doktorasını tamamlamış kişilerin de olması üzüntü verici.Sosyal medyayı bilinçli kullanmak gerekir. Günümüzde internet aracılığıyla bilgiye ulaşmak kolay olmakla beraber doğru bilgiye ulaşmak bir o kadar zor.Eğitimin her seviyesindeki öğrencilerimize sosyal medyayı doğru kullanma eğitimleri verilmelidir. Bir internet sayfasında “İtalya´da lise öğrencileri internetteki sahte haberleri sorgulamayı öğreniyor” başlıklı haberi okudum (Eğitimpedia).Bu sayede teyit edilmemiş haberlerin paylaşılmaması, bir haberin kaynaklarının ve kanıtlarının sorgulanması öğrenilirken, internet ve sosyal ağların her zaman manipüle edilebileceği gerçeği de öğreniliyor. Ne güzel! Bizim de böyle bir eğitime ihtiyacımız var. Darısı başımıza diyelim.

Anahtar Kelimeler: Sosyal medya, Bilinç, Sahte haber

Anahtar Kelimeler: Beğeni, Kuruş
Okuyucu Yorumları (2 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mustafa Toprak
25.10.2017 20:10:18
Çok doğru yazmışsınız üstadım. Biz gençlere bir ufuk açtınız, devamını bekliyoruz. Bahcelihis
Mustafa Atuğ
25.10.2017 21:29:00
Eskiden olurdu bir ayetle birlikte bir dua yazılı mektup evlerin balkonundan atılır 7 kişiye gondermessen ugursuzluklar peşini bırakmaz diyerek insanlar manevi duygulariyla kaldırılırlardi. sonrada bu mektubu atanlar geriden kıs kis gulerlerdi anlaşılan o ki şimdi ki durum eski durumunun teknoloji giydirilmiş hali.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
Aksaray Hava Durumu
Bugün
Güneşli
29°
10°
Salı
Güneşli
30°
12°
Çarşamba
Parçalı bulutlu
20°
10°
Perşembe
Güneşli
21°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Her evin kapısı vardır. Kabirin ki ayak tarafındandır.

Hz. Muhammed
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Peynirlerin küflenmemesi için kenarlarını tereyağı ile ovun

Peynirin Küflenmemesini İstiyorsanız