Hatasız Olmak Mümkün Değildir Ancak Hatayı Telafi Etmek Mümkündür
Hatasız Olmak Mümkün Değildir Ancak Hatayı Telafi Etmek Mümkündür
Tarih: 17.9.2018 14:50:39 / 4120okunma / 0yorum
H.Ahmet Ünlü

Allah´a subhanehu ve teâlâ hamd, Rasûlü´ne salât ve selam olsun.

 Müslümanın, Müslüman üzerindeki haklarından biri ‘nasihat´tir. Yani birbirlerinin eksiklerini gidermeleri, birinin diğer kardeşinin açığını kapamasıdır. Nasihat kelimesi beş manaya delalet ediyor. Hepimiz insanız. İnsan olmamız hasebiyle hatalar işliyor, unutuyor veya gaflete düşüyoruz. Hatasız olmak mümkün değildir. Ancak hatayı telafi etmek mümkündür. Hatasızlığın mümkün olmayışı Allah´ın subhanehu ve teâlâ dilemesindendir… O´nun isim ve sıfatlarına bakarsan çoğunun affetme, bağışlama, lütufta bulunma, ihsan etme, günahları örtme olduğunu göreceksin. Bu sıfatların tecellisi için hata işleyen kullar gereklidir. Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem;

“Şayet siz günah işlemiyor olsaydınız, Allah sizleri götürür, yerinize günah işleyip istiğfar eden bir kavim getirirdi.” (Müslim, Ebu Eyyub´ten) buyuruyor.

“Allah kuluna yetmez mi?”  (39/Zümer, 36)

Dua ile Rabbine dertlerini açan, O´ndan yardım isteyenden daha bahtiyar kim olabilir? Evet, bir de duaya bu gözle bak. Her sıkıntında başvurduğun dost gibi düşün.

“De ki; Ondan ve tüm sıkıntılardan sizi Allah kurtarır.” (6/En´am, 64)

Evet kardeşim, seni sabrın tarifi ve ne olduğuyla meşgul etmeyeceğim. Esasen sen de, ben de sabrın ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Ben faydalı olacağına inandığım için iki nokta üzerinde duracağım. Bunlardan biri sabrı elde etmenin yolu, diğeri onu muhafaza etme, arttırma ve doğru kullanım olacak.

Sabrı elde etmenin yolu sabırlı olmak için mücadele etmek, nefsi bu güzel ve kulluğun her anında ihtiyaç duyduğumuz haslet üzere terbiye etmektir. Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdular:

“Kim dilenmekten çekinir, iffetli davranırsa, Allah onun iffetini arttırır. Kim tok gözlü olmak isterse, Allah onu başkalarına muhtaç olmaktan kurtarır.Kim de sabretmeye gayret ederse, Allah ona sabır verir. Hiç bir kimseye, sabırdan daha hayırlı ve büyük bir lütufta bulunulmamıştır.” (Buhari, Müslim)

Sabrı elde etmenin başı, sabırlı olmak için çabalamandır. Nefsin istekleri seni zorladığında ‘Hayır! Ben Rabbim´in rızası için sabredeceğim´ diyerek nefsinin de sahibi olan Allah´a hal diliyle dua edebilmektir. Olaylar karşısında sabırlı olmaya çalışmak, insanda sabır ahlakının neşvünema (Neşvünema: Gelişme, yetişme.) bulmasını sağlar.

Sonra onu muhafaza etmek ve arttırmak gerekir. Çünkü şeytan, insana verilmiş en hayırlı azığın sabır olduğunu bilir. Bunun için bizlerin acelecilik yönünü kullanır. Ta ki, sabırla ilişiğimizi kessin. Bunu beceremezse onu yanlış kullanmamız için uğraşır veya artmasına engel olmaya çalışır.

“Ey iman edenler, sabırla ve namazla yardım dileyin. Gerçekten Allah, sabredenlerle beraberdir.” (2/Bakara, 153)

Rabbim bizleri sabredenlerden ve muvahhid kullarından eylesin dostlar. (Amin)

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Bidat Ehlinden Sakınma (16 Ekim 2018 - Salı)
Bir Daha O Günahı İşlememek (12 Ekim 2018 - Cuma)
ALLAH ´a Adanmış Bir Genç Olmak (08 Ekim 2018 - Pazartesi)
Kendini Beğenmişlik (30 Eylül 2018 - Pazar)
Günümüzde Gıybet Ve ( Dedikodu ) (26 Eylül 2018 - Çarşamba)
Sayfa:
Aksaray Hava Durumu
Bugün
Sağanak
18°
10°
Pazartesi
Bulutlu
20°
Salı
Parçalı bulutlu
22°
10°
Çarşamba
Bulutlu
21°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Dünyada bir garip veya bir yolcuymuş gibi yaşa

Hz. Muhammed
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları